2021 m. balandžio 22 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Savaitės tema

*print*

Archyvas

 

2021-03-21Kviečiame į tyrimo „Menininkų socialinės ir kūrybinės būklės vertinimas“ pristatymą

Kviečiame Jus dalyvauti nuotoliniame tyrimo „Menininkų socialinės ir kūrybinės būklės vertinimas“ pristatyme. Tyrimą Lietuvos kultūros tarybos užsakymu parengė Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija kartu su „Ateities visuomenės institutu“. Kovo 26 d. 13 val. kviečiame susipažinti su šio tyrimo rezultatais bei įsitraukti į diskusiją su kultūros bendruomenės atstovais, Lietuvos kultūros tarybos, Lietuvos kino centro ir kitų institucijų atstovais bei pačiais menininkais.

2021-03-1670 proc. žmonių, susidūrę su neapykantos kalba, niekur nesikreiptų. Tai kelia nerimą

Lietuvos gyventojai supranta, kad neapykantos kalba yra netinkama ir pasisako prieš ją, tačiau dažnai ją klaidingai priskiria saviraiškos ar žodžio laisvei. Dažnas to nelaiko baustinu nusikaltimu. Absoliuti dauguma nežino, kad neapykantos kalba yra žmogaus teisių pažeidimas ir gali užtraukti teisinę atsakomybę.

2021-03-10Romas Bacevičius: Kodėl Lietuvos paštas vėlina laikraščių pristatymą? (3)

Kai „Lietuvos paštas“ paskelbė apie tai, kad nuo kovo 1-osios „pilnu pajėgumu pradeda automatizuotą skirstymą“, nes esą Vilniaus logistikos centre dar lapkritį buvo įjungtas pirmasis konvejeris, per valandą galintis išskirstyti iki 12000 siuntinių, privalėjome prisitaikyti prie šios tvarkos. Tačiau...

2021-03-09Audrys Antanaitis: „Esame labai provincialūs ir galvojame, kad rašydami nelietuviškai būsime panašesni į europiečius“ (3)

Kauno technologijos universiteto (KTU) Interneto paslaugų centro DOMREG atlikta .lt domeno vardų analizė parodė, kad vos 7 proc., arba apie 2000 iš 28 000, registruotų ir potencialiai atitikmenis su savitosiomis lietuvių kalbos raidėmis galinčių turėti .lt domeno vardų užrašyti naudojant lietuviškos abėcėlės raides ė, ą, ę, į, ų, ū, č, š, ž. Visi likusieji, arba net 93 proc. registruotų .lt domeno vardų, yra švepli, t. y. užrašyti raidėmis be diakritikų – taško, brūkšnelio, nosinės ar varnelės. Apie tai, kodėl lietuviai internete švepluoja, kokią įtaką interneto vartojimas daro lietuvių kalbai apskritai ir kaip šveplavimas veikia bendrąjį asmens raštingumą, kalbamės su Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininku AUDRIU ANTANAIČIU.

2021-03-01Leopoldas Rozga: „Publicistui reikia erdvios širdies, meilės savo rašinių herojams ir erudicijos“ (20)

Mus pasiekė gera naujiena: žinomas žurnalistas, ilgametis Akmenės rajono laikraščio redaktorius Leopoldas Rozga apdovanotas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai". Šiuos apdovanojimus skiria Lietuvos Seimo kanclerio įsakymu penkeriems metams sudaryta vertinimo komisija, kurios pirmininkas dabar yra Stasys Kašauskas. Garbingo apdovanojimo proga kolegą Leopoldą kalbina LŽS svetainės www.lzs.lt redaktorius Vytautas Žeimantas.

2021-02-24Vytautas Kernagis: „Darbo grupėje pavyko susitarti dėl Registrų centro duomenų nemokamo atvėrimo žurnalistams“ (2)

Trečiadienį įvyko paskutinis darbo grupės posėdis dėl Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimo. Grupės vadovas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Vytautas Kernagis pažymi, kad pagrindinis darbo grupės tikslas buvo sudaryti sąlygas žurnalistams nemokamai ir laisvai viešojo intereso tikslais gauti duomenis iš registrų ir valstybės informacinių sistemų bei užtikrinti visuomenės teisę žinoti.

2021-02-21Ipolitas Skridla: „Kodėl ir kalboj, ir raštijoj svetimkūniai skinasi kelią?“ (20)

Vasario 21-ąją Jungtinės Tautos nuo 1999 metų yra paskelbusios Tarptautine gimtosios kalbos diena. „Visų didžiausia tautos dovana yra kalba. Ji terodo jos kilmę, galybę ir senovės būdą“. Taip apie tautą ir kalbą XIX amžiaus viduryje rašė Simonas Daukantas . Lietuvių kalba – seniausia gyva indoeuropiečių kalba, besigiminiuojanti su sanskritu. Ta proga skelbiame kolegos Ipolito Skridlos eilėraštį „Nuoskauda“.

2021-01-28Česlovas Iškauskas: Radijas ir televizija - kas užsimojo prieš lietuvių kalbą? (6)

Kalbos išsaugojimo klausimas yra glaudžiai susijęs su tautos išlikimu. Vargu, ar verta kartoti žinomas tiesas apie savo kalbos puoselėjimą. Tad kodėl vėl apie tai prašnekome?

2021-01-22Žurnalistų etikos inspektorė Gražina Ramanauskaitė: kritika, žodžio laisvė ir neapykantos kalba nėra tas pats (1)

Nors kartais ir gali atrodyti priešingai, žodžio laisvė nesuteikia teisės sakyti visko, kas kabo ant liežuvio galo. Ypač, jei tai – žmonių žeminimas, menkinimas, diskriminavimas ar net raginimas susidoroti. Pasak žurnalistų etikos inspektorės Gražinos Ramanauskaitės, tiriančios skundus dėl neapykantos kalbos viešojoje informacijoje, šią tiesą vis dar tenka priminti.

2021-01-20Viktoras Denisenko: Nuo propagandos istorijos iki informacinio saugumo aktualijų (2)

„Propagandos apsupty“ – taip vadinasi knyga, kurią parašė LŽS narys, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos ir medijų tyrimų centro asistentas bei Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos docentas Viktor Denisenko. Šią knygą naujoje mokslo populiarinimo serijoje išleido Vilniaus universiteto leidykla.

2021-01-13Rengiama atvira diskusija apie visų žiniasklaidos priemonių savireguliacijos veikimą

Visuomenės informavimo asociacijoje preliminariai planuojame vasario 9 dieną surengti atvirą diskusiją apie savireguliacijos veikimą ir perspektyvas. Apžvelgsime esančia veiklą, tarptautinę patirtį ir padiskutuokime dėl ateities. Lauksime Jūsų idėjų dėl tokio renginio ir kviesime aktyviai dalyvauti. Jau kitą savaitę žinosime daugiau detalių. O kol kas kviečiame susipažinti su Prezidentūros pozicija.

2020-12-28Atkeliavo almanachas „Žurnalistika“ 2020 (II) (2)

Smagu vėl pasisveikinti su Jumis, mieli skaitytojai, atverčiant šių metų antrąją almanacho „Žurnalistika“ knygelę. Kaip ir pirmoji, ji išleista karantino sąlygomis - Covid – 19 virusas kaip reikiant įsisiautėjo Lietuvoje ir pasaulyje.

2020-12-21Rytis Sabas: „Aš norėčiau, kad išnyktų kalbinės sienos. Visų pirma, galvose“ (2)

Prestižinės žurnalistinės Vytauto Gedgaudo vardo premijos laureatas RYTIS SABAS pasakoja apie rašomą naują knygą, apie planus kurti serialą ir naujus „Gaono kodo“ atradimus. Rytis neslepia, kad jei šiandien jam iš naujo reikėtų rašyti knygą „Gaono kodas“, ji būtų papildyta naujais personažais ir įvykiais. Tačiau tai, ko nespėta padaryti šioje knygoje, kūrybinėse dirbtuvėse virsta naujais planais ir projektais. Apie pandemiją ir kūrybą, apie praradimus ir atradimus kolegą Rytį kalbina DAINIUS RADZEVIČIUS.

2020-12-10Lietuvos žurnalistai įvertino penkias Baltarusijos žurnalistes "Vilties Laisvės" premijai (3)

Daug kam netikėtai gudai sukilo prieš neteisybę ir daug kam netikėtai vis dar kovoja nepaisant brutalių A. Lukašenkos represijų. Ir šio fronto priešakinėse linijose Baltarusijos žurnalistai. Baltarusijos kolegoms, kurie nukentėjo vykdydami profesinę pareigą, nuo šiol bus skiriama premija - Vilties Laisvės premija. Šios idėjos iniciatorius ir mecenatas ūkininkas, parlamentaras Kazys Starkevičius bei jo šeima ir dvi Lietuvos žurnalistų organizacijos.

2020-11-25Kaip Lietuvos žiniasklaidoje piešiami mamos ir tėčio portretai

„Mediaskopo“ analitikai ištyrė 2019-2020 metų žiniasklaidos pranešimus apie tėvystę bei motinystę ir atrado didžiulį disbalansą, kaip piešiami tėčio ir mamos portretai.
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media