2024 m. liepos 16 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: SODRA: apie dirbančiųjų pagal autorines sutartis socialinį draudimą

2009-09-04
 

Nuo 2009 m. sausio 1 d. asmenys,  dirbantys pagal autorines sutartis,  yra draudžiami privalomuoju valstybiniu socialiniu draudimu ir privalo mokėti įstatyme nustatyto dydžio įmokas. Jų draudimą reglamentuoja  Valstybinio socialinio draudimo įstatymas.

 

Asmenys, susiję su draudėju darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais, tuo pat metu iš šio draudėjo gaunantys pajamas pagal autorines sutartis,  draudžiami visomis valstybinio socialinio draudimo rūšimis – pensijų, ligos ir motinystės, nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų bei sveikatos draudimu.

 

Asmenys, už kuriuos  mokamos socialinio draudimo įmokos, turi teisę gauti šias socialinio draudimo išmokas: valstybinio socialinio draudimo pensijas (senatvės,  netekto darbingumo, našlių ir našlaičių), ligos, motinystės, tėvystės  ir motinystės(tėvystės) pašalpas,  nedarbo išmokas ir socialinio draudimo išmokas nelaimingų atitikimų darbe ir profesinių ligų atvejais, o taip pat ir sveikatos priežiūros bei gydymo paslaugas.

 

Nuolatiniai Lietuvos Respublikos gyventojai, kurie gauna pajamas pagal autorines sutartis, iš draudėjo, su kuriuo jie nesusiję darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais,  privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims, ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai draudžiama ligos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti, ir sveikatos draudimu, kai draudžiama sveikatos priežiūros ir gydymo paslaugoms.

 

Jie turi teisę gauti šias socialinio draudimo išmokas: valstybinio socialinio draudimo pensijas (senatvės,  netekto darbingumo, našlių ir našlaičių), ligos, motinystės, motinystės (tėvystės) pašalpas bei sveikatos priežiūros ir gydymo paslaugas. Reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad šie asmenys nedraudžiami nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų bei nedarbo draudimu ir neturi teisės į atitinkamas išmokas.

 

Abiem atvejais, asmenų dirbančių pagal autorines sutartis, sumažinto tarifo socialinio draudimo įmoka 2009 metais yra 17 proc., iš kurios 10 proc.-  darbdavio kaštai, 7 proc.-  darbuotojo (autoriaus) atlygio dalis. Už asmenis, gaunančius pajamas pagal autorines sutartis, draudėjo ir apdraustojo socialinio draudimo įmokas priskaičiuoja, išskaito ir sumoka draudėjas atitinkamo atlygio išmokėjimo dieną, kuri yra laikoma asmens socialinio draudimo pradžia.

 

Apie valstybinio socialinio draudimo stažo nustatymą – kitoje publikacijoje.

 

 

Leonilija Perminienė,

VSDFV Vilniaus sk. atstovė ryšiams su visuomene

 
Paskutinį kartą atnaujinta: 2009-09-09 19:08
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media