2024 m. balandžio 26 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žurnalistų kūryba

*print*

Archyvas :: Algio Juozo Kustos žurnalistikos dešimtmečiai ir penkiolika interviu su komentarais

2016-02-04
 
 

Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos narys Algis Juozas Kusta išleido antrą savo publicistikos knygą. Ji vadinasi  „Pagyvenkime kitaip. Pašnekesiai iš besikeičiančio laiko". Knygą, kurioje pateikiama penkiolika įvairiu metu respublikos spaudoje publikuotų interviu, sudaro penki skyriai: Lietuva iš tolo, Pažiūros ir požiūriai, Nekasdieniški politikos šiokiadieniai, Ekonomika, rinka, žmogus, Žurnalistikos bendrakeleiviai. Kiekvienas skyrius pradedamas jo temą atitinkančiomis įžvalgomis - komentarais. Knygos viršelį puošia LŽS senjorų klubo nario, dailininko Alfonso Čepausko darbas „Limitinis suartėjimas".

Kolega Algis žurnalistinę veiklą pradėjo studijuodamas Vilniaus universitete (čia įgijo žurnalisto specialybę) dešimt metų (1968-1978) redagavo jo laikraštį „Tarybinis studentas". Įdomus sutapimas -  10 metų redagavo ir žurnalą „Gairės", šįkart jau  atsisveikindamas su pastoviu žurnalisto darbu.

„Darbas šiuose dviejuose leidiniuose, taip pat „Gimtojo krašto" savaitraštyje man paliko labiausiai įsimintinus įspūdžius, daug pažinčių ir draugų, - knygos įžangoje rašo Algis. - Buvo dar bene penketas leidinių, prie kurių pridėjau ranką. Iš viso prie redaktoriaus stalo būsiu praleidęs keturis su viršum dešimtmečius. Redakcijose organizaciniai reikalai, kaip yra sakęs žurnalistikos klasiku tituluojamas Albertas Laurinčiukas, reikalauja daug sąnaudų, bet mažai apčiuopiami, jie tikrai atimdavo daug laiko, bet jo tekdavo atseikėti ir rašymui, tam, kas reikalinga leidiniui. Mano kuklūs darbai liko laikraščių ir žurnalų puslapiuose. Prieš dešimtmetį dalį jų pabandžiau surinkti į vieną vietą - išleidau publicistikos ir poezijos knygą „Tylioji meilė". Dabar šioje knygoje pateikiu pluoštą per 25 nepriklausomybės metus rengtų interviu, pasišnekėjimų su įvairiais žmonėmis - politikais, visuomenės veikėjais, politologais, savo sričių specialistais, mokslininkais".  Tarp jų - ilgametis Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkas Bronius Nainys, žinomas politikas, Laisvės kovų dalyvis, Kovo 11-osios akto signataras, Europos Komisijos narys Vytenis Andriukaitis, politologas Alvidas Lukošaitis, JAV lietuvių veikėjas, istorikas, politologas Tomas Remeikis,  Kovo 11-osios akto signataras, žinomas politikas, diplomatas Justas Vincas Paleckis, vienas žymiausių Lietuvos energetikos sistemos kūrėjų Algirdas Stumbras, žinomas ekonomistas, politikas Povilas Gylys, Australijos lietuvių dailininkas ir rašytojas Jurgis Janavičius, profesinių sąjungų veikėjas, dirbęs tarptautinėse organizacijose Sergejus Glovackas ir kiti.

Verta atkreipti dėmesį į tai, kad ne vieno pašnekovo gyvenimas yra susijęs su žurnalistika. Iš jų trumpų biografinių pristatymų sužinome, kad B. Nainys nuo 1973 iki 1998 m. daugiau nei dešimtmetį redagavo žurnalą „Pasaulio lietuvis", kad T. Remeikis buvo mėnraščio „Akiračiai", „Akademinės skautijos leidyklos vienas steigėjų ir redaktorius, žurnalistu yra dirbęs ir J. V. Paleckis. Knygoje spausdinami interviu su žurnalistu, rašytoju Arkadijumi Vinokuru, su produktyviu Žurnalistų sąjungos ir  Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos nariu, išleidusiu knygų įvairiomis temomis Vytautu Žeimantu. Prisimenamas susirašinėjimas su JAV lietuvių visuomenės veikėju, 1982-1984 m. Lietuvių žurnalistų  sąjungos pirmininku Jurgiu Janušaičiu. Du jautriai parašyti straipsniai skirti šviesaus atminimo kolegoms Aloyzui Urbonui ir Vaclovui Paulauskui.

„Interviu, - rašo Algis, -  yra toks žurnalistikos žanras, kurio rezultatas priklauso nuo dviejų žmonių - klausinėjančiojo ir atsakinėjančiojo. Tad pastaruosius laikyčiau šių mano darbų bendraautoriais. Jiems esu labai dėkingas už dėmesį ir pokalbiui skirtą mums visiems brangų laiką. Tie susitikimai man buvo svarbūs ir profesine, ir žmogiškąja prasme: pasirinktų pašnekovų asmenybės patrauklumu, jų mintijimo logika, pažiūrų ir požiūrių įvairove bei tolerancija, aptariamojo laikotarpio įžvalgomis. Praeitin nueinantis mūsų gyvenimas  byloja apie būties laikinumą, įvykiai ir darbai vis labiau grimzta laiko prieblandoje. Gal todėl  maga vėl prisiminti sutiktus žmones, remtis jų mintimis kaip atsvara pasitaikančiam provincialumui ir virtualios dabarties demonams, kurie kartas nuo karto klastingai pasiglemžia realią tikrovę. Čia pateikiami pokalbiai yra retrospektyvūs - jų publikavimo datos atžvilgiu, bet juose, manau, skaitytojas ras ir nesenstančios gyvenimo bei patirties išminties,  skatinimo kritiškai mąstyti, kas ypač svarbu pilietiškam žmogui. Juk, anot amerikiečių teisės žinovo O. V. Holmso (Oliver Wendell Holmes), šiame pasaulyje svarbiausia ne tai, kur stovime, o kuria kryptimi judame".

Knygoje spausdinami tekstai yra lyg maži mūsų nesenos istorijos inkliuzai. Iš laiko distancijos pažvelgdami į aptariamus įvykius ir reiškinius, įsigilindami į pašnekovų mintis ir argumentus, matysime, kas buvo aktualu vienu ar kitu metu, ką ir kaip pakoregavo laikas, kas liko aktualu iki šiol.

 

 

Rubrika "Žurnalistų kūryba" yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2016-04-09 11:13
 
 

Komentarai (3)

Jūsų el. paštas

Albertas

2016-02-25 12:07

Sveikinu. Džiugi žinia. Būtinai paskaitysiu.Linkiu tvirtos sveikatos, naujų gražių sumanymų ir sėkmingo jų realizavimo.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Juozas

2016-02-08 11:39

Sveikinu,linkiu tolimesnės kūrybinės sėkmės

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media