2024 m. birželio 16 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: “Panevėžio ryto” redaktorius B.Matelis savo garbę gina teisme

2009-07-15
 

Liepos 10 d. Panevėžio apygardos teisme pradėta nagrinėti privataus kaltinimo tvarka iškelta baudžiamoji byla, kurioje Seimo narys Vitas Matuzas kaltinamas pagal Baudžiamojo kodekso 155 str. 1 d. (viešas žmogaus įžeidimas ir pažeminimas. Baudžiama bauda arba laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki vienerių metų).

 

 

Šioje byloje nukentėjęs asmuo yra Bronius Matelis, dienraščio „Panevėžio rytas“ redaktorius. Jis prašo iš kaltinamojo priteisti jam 15 tūkst. litų neturtinei žalai atlyginti.

 

2008 metų birželio 14 dieną interneto tinklalapyje www.matuzas.lt publikacijoje „Keletas minčių Jūsų dėmesiui“ buvo patalpinta tikrovės neatitinkanti, įžeidžianti informacija apie nukentėjusį asmenį B.Matelį. Šios publikacijos autorius yra buvęs Panevėžio miesto meras V.Matuzas. Jis rašė: „Kažkur mačiau knygos pavadinimą „Moterys meluoja geriau“ (ar panašiai). Iš tikro, geriau, atrodo, meluoja matelis, beviduriuodamas savo rašliavose. Skaitau, ir galvoju, negi ir šį tipą, kaip ir mus visus, motina pagimdė.“

 

Dėl minėto užgaulaus rašinio B.Matelis kreipėsi į žurnalistų etikos inspektorių R.Gudaitį. Jis 2008 m. rugpjūčio 27 d. sprendimu Nr.SPR-51 pripažino, kad interneto tinklalapis yra prilyginamas  visuomenės informavimo priemonei, todėl įstatymų ir etikos reikalavimų turi būti paisoma ir rengiant interneto tinklalapius. Inspektorius taip pat pripažino, kad B.Matelis nėra viešas asmuo, apie kurio veiklą būtų leidžiama atsiliepti aštriau ir nesilaikant kai kurių reikalavimų.

 

Inspektoriaus pasirašytame sprendime pažymima: „V.Matuzo teiginiuose reiškiama nuomonė pagal savo pobūdį, prasmę, turinį ir formą yra akivaizdžiai žeminanti ir turi visuotinai pripažintą įžeidžiamą, niekinančią reikšmę. V.Matuzo nuomonės raiškos stilius yra akivaizdžiai užgaulus, neetiškas ir nekultūringas, niekinantis B.Matelį. Tokiu būdu V.Matuzas vulgariai išsityčiojo iš B.Matelio, apie jos savybes, asmenybę kalbėdamas itin neigiamą atspalvį turinčiais išsireiškimais.“

 

V.Matuzas inspektoriaus išvadas apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui. Šis inspektoriaus R.Gudaičio sprendimą ir visus jame išdėstytus vertinimus pripažino absoliučiai teisingus, todėl paliko juos galioti nepakeistus. Tačiau teismas nurodė, kad įspėdamas V.Matuzą dėl tokio elgesio inspektorius tai padarė pritaikydamas ne tą įstatymą.

 

V.Matuzas panašiais išsireiškimais „Panevėžio ryto“ redaktorių savo tinklalapyje pradėjo užsipuldinėti, kai „Panevėžio ryto“ žurnalistai aktyviai pradėjo domėtis jo šeimos turto ir pajamų deklaracija. Žurnalistams sukėlė įtarimų, kad prieš tapdamas meru jis su žmona turėjo vos kelis butus, o tapęs meru su žmona nusipirko miesto centre namo dalį, pasistatė prie gražaus vandens telkinio prabangią vilą, ėmė važinėti visureigiais, oficialiai dovanojo svetimam žmogui 200 tūkst. litų vertės vienos bendrovės akcijų. LNK laidai „Paskutinė instancija“ V.Matuzas prisipažino, kad pinigų vilos statyboms gavo pardavęs bendrovės „Aštuoni ženklai“ akcijas. Tuometis Panevėžio meras nurodė, kad už akcijas gavo milijoną litų. Po metų „Panevėžio ryto“ žurnalistai pasidomėjo, ar šį milijoną politiko šeima deklaravo. Tačiau nei V.Matuzas, nei jo žmona savo turto ir pajamų deklaracijose nenurodė, kad pardavę bendrovės akcijas gavo pajamų milijoną litų. Po rašinių ciklo V.Matuzas išplatino tik nieko nepaaiškinantį pareiškimą, kad įstatymų jis esą nepažeidė, ir tiek.

 

Nukentėjusiojo teigimu, savo užgauliojimais V.Matuzas svaidosi nuolat, tačiau tik dėl šio B.Matelis kreipėsi į teismą.  Šių metų birželio 12 d. V.Matuzas savo tinklalapyje vėl išplūdo B.Matelį. Žurnalistas dar kartą nusiuntė skundą žurnalistų etikos inspektoriui ir paprašė imtis priemonių, kad įžeidinėjimai Seimo nario tinklalapyje pagaliau liautųsi. Ankstesnio užgaulaus teksto net ir po Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimo politikas iš savo tinklalapio neištrynė.

 

Liepos 10-ąją turėjęs įvykti teismo posėdis atidėtas iki rugpjūčio 3 d., mat parlamentaras V.Matuzas neturėjo laiko atvykti į bylos nagrinėjimą dėl savo užimtumo. 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2009-08-05 14:58
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media