2024 m. liepos 16 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Nuomonių barometras

*print*

Archyvas :: Jaunasis žurnalistas - saldainis dėžutėje

2011-04-06
 
Kristina Juostaitė

Vis dar žurnalistiką studijuojantiems studentams su malonumu nekaltybę prarasti padės pirmasis darbdavys. Su „teisingos" žurnalistikos principais supažindina internetinė svetainė ir laida tokiu pat pavadinimu „Litų vaikas" (pavadinimas pakeistas; redakcijai žinomas).

Svarbiausias dalykas, kurio išmokė keturių mėnesių praktika - šviesiais dažais nuspalvinti ir ant aukščiausios pakylos pastatyti geriausius mūsų maitintojus - reklamdavius. Ir nieku gyvu nekalbinti tų, su kuriais „nedraugaujame".

Dienos redaktorės padėjėja - skambios pareigos, kurias galima apibūdinti ir prašmatniau, pavyzdžiui, „komentarų rinkėja", tačiau skambinant šaltiniams galima prisistatyti žurnaliste. Štai ir trys pareigos viename asmenyje. Pirma - kad širdyje būtų lengviau, antra - kad žinotum, ką iš tikrųjų veiki, o trečia, kad su specialybe sietųsi.

Darbo apraše turėtų būti nurodytas reikalavimas pasmailinus liežuvį bendrauti su reklamos užsakovais, kurie kaip visų temų ekspertai komentuoja kiekvienos dienos straipsnius. Iš komentarų rinkėjos galima tapti ir pačia dienos redaktore, jei tinkamai bendrauji su baltuoju sąrašu. Pastarasis, pasirašęs sutartį su tavo darbdaviu ir sumokėjęs pinigėlius, užsigarantuoja bent vieną žurnalisto skambutį per savaitę.

Ir jei netyčia pamirštum pakalbinti geriausią draugą kolegijos dekaną, jo viešųjų ryšių specialistas nepatingės paskambinti pats - juk žurnalisto dienotvarkę diktuoja ne aktualijos, o reklamos užsakovų interesai. Ir džiaukis, jei jis pasipiktins tik truputėlį, kad tavo žiniasklaidos priemonė nevykdo pasirašytų sutarčių. Gal pasiseks dar labiau ir kolegijos viešųjų ryšių specialistas tau pasiūlys kaip atsiprašymą susukti apie juos video reportažų ciklą.

Ir gali iš anksto nuspėti vyriausiosios redaktorės nuotaikos pasikeitimą, kai jai pasakysi, kad reklamdavis pasisiūlė jį nufilmuoti. Įsivaizduok - ji paspaudžia ranką ir sako, kad žurnalistas neprivalo daryti paslėptos reklamos, jei jis nenori. Deja, scenarijus atrodo kiek kitaip: „Jei paskambina ir patys siūlo padaryt, tai mes ir darom! Nesvarbu, apie ką, nesvarbu, kaip."

O jei vis dėlto žurnalistas atsisako? Ne problema - visada galima rasti jaunesnių, labiau nepatyrusių „žiurnalistų". Tokių, kurie dar nespėjo perskaityti etikos kodekso, tokių, kurie dar nė reportažo nėra bandę kurti. O kam reikia tos patirties - juk visko išmokys ir nekaltybės lengvai padės atsikratyti pirmasis darbdavys. Ir kitą dieną jaunasis „žiurnalistas" grįš į redakciją su pilnu „maišiuku" kolegijos dovanų. Ir džiaugsis neišpasakytai, montuodamas pirmuosius savo reportažus. Ir save vadins tikru žurnalistu.

Kaip toliau pataikauti, draugaujant su reklamdaviais, jaunajam žurnalistui vyriausioji redaktorė tikrai padės. Ypač veiksmingai veikia žurnalistinio darbo pažiba - eksperimentai. Taip vadinamieji „specialieji projektai" potencialiems draugams. Žurnalistui tereikės parašyti eksperimento planą ir jį suderinti su pagrindiniu rėmėju, prirašant, kaip pastarasis galės eigoje pasireikšti ir taip gerinti savo įvaizdį visuomenėje.

„Litų vaikas" savininkai įsitikinę, kad jų internetinę svetainę ir laidą žiūri išsilavinęs, pinigų užsikalęs elitas. Tas, kuris pats skaniausias reklamdaviams. Ir visiškai nenaivu tikėtis, kad tas išsilavinęs elitas nesugeba atskirti kas savaitinės paslėptos reklamos reportažų apie internetinę parduotuvę Pigis.lt.

„Litų vaikas" išmokys, kaip reikia daryti tikrą verslą, reklamdaviui norint pasiekti pinigingą auditoriją. Darbdavys priglaus nepatyrusį žurnalistą po sparneliu ir gražiai jį supakuos saldainių dėžutėn. „Litų vaikas" reklamdaviams saldumynus siunčia tiesiai per visuomeninės televizijos antenas.
Paskutinį kartą atnaujinta: 2011-04-06 17:15
 
 

Komentarai (28)

Jūsų el. paštas

Kaip tai patinka?

2011-04-27 15:23

http://www.pinigukarta.lt/video-reportazai/makroekonomika-video/it-video/atsiska itymo-budai-perkant-internetu
http://www.pinigukarta.lt/video-reportazai/namu-ekonomika-video/ar-daug-sutaupom e-pirkdami-internetu
http://www.pinigukarta.lt/video-reportazai/namu-ekonomika-video/paslaugos-video/ kodel-lietuviai-internetu-perka-maziau-nei-uzsienieciai
Ir tokių pavyzdžių ne vienas.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Zurnaliuga

2011-04-18 16:09

Kad Tapinas kaip ir kiti gamina "zakazucha" buvo ir taip akivaizdu, juk gyventi reikia. O kad principingas jaunas zurnalistes tvirkina, oi blogai blogai...

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Jūratė Ablačinskaitė

2011-04-11 21:23

Teisingas pastabas pareiškė komentatorius "neramu". Žurnalistų bendruomenės tinklapyje keista matyti tik teksto autorės "išteisinimo - nuteisimo" išvadas. Ar nesinori solidesnių gilesnių diskusijų?
Kitas nuostabą keliantis momentas - didžiojoje dalyje komentarų vyraujantis anonimiškumas, kai autorė pasirašė pavarde po savo mintimis. Numanau, kad čia renkasi ir diskutuoja žurnalistai bei žiniasklaida besidomintys, tad ar tokiems asmenims nesinori šiek tiek kitokio tipo diskusijų nei tų, kurios įprastos komentarų lavinose skęstančiuose naujienų portaluose?

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Etika

2011-04-11 19:49

Gal mažai tai merginai pinigų mokėjo, kad tokia pagiežinga? Kas trukdė atsisakyti, jei skelbiasi principinga - o gal iš tokių, kur kito akyse šapelius mato, o savose riogsančių rąstų nepastebi...na visai kaip vienas dainius

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

neramu

2011-04-08 20:44

Man labiausiai NERAMU dėl to, kokia jūsų diskusija yra paviršutiniška. Daugiausiai kalbate apie tai, ar palaikote, ar smerkiate studentę, kuri savo patyrimą aprašė.
Visiškai nekeliate gilesnių klausimų.
Tokių, kaip jaunųjų žurnalistų neprofesionalumas, galimas patiklumas;
Tokių, kaip žiniasklaidos susiliejimas su verslu. Kodėl per visuomeninį kanalą mums rodo paslėptą reklamą ir nė kiek jiems sąžinės negraužia? O kur tam tikros institucijos, kurios prižiūri darbą?
Norit pasakyt, jauna žurnalistė apsimelavo??? Tuomet norėčiau sužinoti bent vieną protingą argumentą, kodėl jai apsimokėtų tai daryti ir nebijoti atskleisti savo pavardės.
Tad, mielieji, pirmiausia reiktų kelti visiškai kitokius klausimus. O jie mane labai domina. Tad profesionalesnių ir gilesnių diskusijų!

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

irgi kolega

2011-04-08 15:57

Pažiūrėjus per lryto tv pokerio čempionato vaizdelius, kyla klausimas, kokią tv laidą gali kurti šis lošėjas-benderis?

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Monika

2011-04-07 19:12

Viktorija, nuostabus pasisakymas!
100 proc. pritariu.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

keli įrodymai

2011-04-07 18:29

http://dainius.org/?p=5999

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Viktorija Rinkevičiūtė

2011-04-07 18:24

PK nebedirbu jau daugiau nei pusę metų, nežinau, kas ir kaip pasikeitė redakcijoje per tą laiką. Kad ir kaip ten būtų, labiausiai nenorėčiau, kad po šito teksto PK būtų matoma tik per čia pateiktą prizmę. Mano patirtis absoliučiai kitokia, jaučiu didžiulę pagarbą savo kolegoms už tai, ką jie daro su “Pinigų karta”. Labai nuoširdžiai tikiuosi, kad ar Rasa, ar Andrius netylės ir pateiks savo komentarą šiuo klausimu.
Tokie komentarai kaip šis yra neabejotinai reikalingi, jie skatina diskucijas. Ačiū už tai. Bet jaunajai kolegei turiu pasakyti, kad komentarui patikimumo visada prideda tiesiai šviesiai išsakomi faktai – šiuo atveju, kam reikia slėptis už “Lito vaiko” pavadinimo? Dirbame labai mažoje ir koncentruotoje rinkoje, vieni kitus kaip nuluptus pažįstame, mokame priimti motyvuotą kritiką (tikiuosi). Be to, tuo žurnalisto profesija ir puiki – jei turi stuburą, gerai dirbi ir žinai savo vertybes – atsistok ir išeik iš ten, kur jų negerbia. Gerų žurnalistų visada reikėjo ir reikės.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Viktorija Rinkevičiūtė

2011-04-07 18:23

Ar kas nors domėjosi, kokia suma PK ir panašioms laidoms yra numatytas LTV biudžete? Būtų nuostabu, jei PK bent 0.001 dalimi galėtų priartėti prie JAV visuomenininio transliuotojo PBS tiriamųjų dokumentinių filmų (ką, mano galva, PK bent jau kartais bando daryti – tik trumpesnio formato ir per savaitę kitą) FRONTLINE biudžeto, kai už filmą mokama apie 500 000 dolerių, kurie iki paskutinio penio ateina iš visuomeninių organizacijų. Deja, mūsų rinkos realybė yra kitokia.
Beje, tie patys PBS dokumentinių tiriamųjų filmų kūrėjai turi nuolatinius konsultantus tam tikroms temoms – kas, mano supratimu, buvo PK ekspertų skilties tikslas, bent jau projekto pradžioje. Nežinau, kaip yra dabar. Ir žinot ką, PBS savo konsultantams, o stebukle, moka pinigus. Ką žurnalistų etikos kodeksas sako apie informacijos pirkimą? Čia tai – normali pratika.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media