2020 m. gegužes 27 d., Treciadienis

Naujos knygos, leidiniai

*print*

Archyvas :: Karalių kuria aplinka arba knyga apie maestro Vaclovą Daunorą

2019-01-16
 
Dainius Ručinskas,
LŽS narys

 

R. Paknio leidykla išleido Jūratės Katinaitės sudarytą knygą apie operos artistą Vaclovą Daunorą. Ji - apie vieną ryškiausių Lietuvos operos artistų, nepriekaištingos vokalinės technikos ir unikalių gabumų menininką, ilgametį LNOBT solistą, vokalo pedagogikos profesorių, aktyvų Sąjūdžio veikėją Vaclovą Daunorą.
Kaip teigiama knygos pratarmėje, nuo jaunumės stebinęs nuostabaus grožio balsu ir įtaiga, V. Daunoras nuėjo ilgą ir efektingą, radikalių posūkių nestokojantį operos solisto kelią. Laimėjęs prestižinius konkursus, stažavęs Milano "La Scalos" teatre, patekęs į sovietinė valdžios nemalonę, jis vis tiek išsikovojo visus menininkams anuomet skiriamus titulus.
Atgavus Nepriklausomybę V. Daunoras spėjo įžengti į reikšmingiausią pasaulio operos sceną - Niujorko "Metropoliten Opera" teatre debiutavo sulaukęs 59 -erių ir dainavo jame 10 sezonų. O Lietuvos publika iki šiol negali pamiršti jo tėvynėje sukurtų vaidmenų - Pilypo II, Boriso Godunovo, Mefistofelio, Don Bazilijaus...
Pasak knygos sudarytojos J. Katinaitės, tai vienas nuoširdžiausių jos sutiktų menininkų - atviras, savikritiškas, empatiškas, dosnus kitiems padrąsinimų, lig šiol degantis savo vokalo teorijomis. Bet, neduok Dieve, apvilsi... Charakteris kaip metalinis šarvas, o po juo - jautri, vaikiška siela. 
Anot jo ilgamečio koncertmeisterio Roberto Bekionio, "jis źinojo savo vertę ir visada gynė savo tiesą".
Šviesios atminties dirigentas Saulius Sondeckis sakė, kad V. Daunoras - "be galo nuoširdus, atviras žmogusir išskirtinė meninė individualybė. Kitokios tokios neturime."
Gerai źinoma dainininkė Giedrė Kaukaitė pastebi, kad kas nors sakys - yra pasauly garsesnių bosų. Yra. Klausai ir galvoji, ot, ne V. Daunoras, ir tiek...Daug dainininkų daug ką moka ir dainuoja "teisingai". Bet širdys lėtai plaka. Tiek Dievas, tiek Šėtonas jiems toli. Vacys Daunoras dainavo kryžium guldamas priešais savo idealą. Ir svilinančias žarijas plikom rankom žarstė.
Knygoje yra ir šių eilučių autoriaus straipsnis. Rašau apie tą metą, kai V. Daunoras koncertavo Śiaulių kultūros namuose , o po to surengtoje vakaronėje su vietos saviveiklos ansambliu "Jovaras" linksmai dainavo "Kur bakužė samanota"... Žaviuosi šio garsaus dainininko nuoširdžiu paprastumu.
Knyga apie įźymųjį dainininką gausiai iliustruota įvairių gyvenimo ir kürybos laikotarpių nuotraukomis.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-02-02 12:25
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media