2024 m. birželio 25 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Naujos knygos, leidiniai

*print*

Archyvas :: Mingaila Rastenis: Tylus Česlovo Skaržinsko kalbėjimas apie svarbius dalykus

2023-01-23
 

Mingaila Rastenis

 

 

LŽS narys Česlovas Skaržinskas neseniai tapęs ir Lietuvos rašytojų sąjungos nariu, išleidęs keletą knygų, daug kam pažįstamas, daug kam naujas žmogus lietuvių literatūroje. Neseniai pasirodžiusi eilėraščių knyga „Tyka" paperka nuoširdumu, paprastumu, ramybe. Tyka ir reiškia ramybę. (...) Poetas knygoje tykiai kalba apie žmogaus gimimą, gyvenimą, mirtį, apie gimtinę, netgi apie miestą, kuriame jaučiasi prigijęs.
Lietus
Sudaužytas stiklas
Ir sukasi lanku
Benamiai lapai
Lietus ir muzika.
Negirdime dūžtančio stiklo, vėjo, įžūliai draskančio lapus, trankios muzikos. Bet viskas yra. Yra gyvenimas, yra kaita, tik stebuklingai tykiai viskas vyksta. Tykiai iš Vilniaus keturkampės aikštės dingsta dešimtmečius stovėjęs stabas. Ir suvoki, kad nereikia triukšmo, tebūnie pasiilgta ramybė po priverstinių eitynių, mitingų. Net košmariškame sapne draskomas kūnas akmenėja be skausmo. Ir orlaiviai prie Kirtimų nedrumsčia ramybės. Ir varnų klyksmą jauti, bet negirdi įkyraus krankimo. Taip tykiai ir intymiai poetas perteikia miesto gyvenimą.
Knygoje daug sakralumo: Trijų Kryžių kalnas, Šv. Onos bažnyčia, katedra. Ir istorija. Ir sakrali tyla.
Galvojau
Daug pasakyti
Susitikome
Gimėme nebylūs
Viską pasakė
Judesiai
Šokantys šešėliai.
Ar girdime triukšmą, kai eilėraščio žmogus stebi, kaip
Kelintą kartą
Mėnuo ir upė
Teka į jūrą
Kažin kur
Garlaivis ūkė.
Jaučiame jį esant, bet jis toli ir nusakomas tykiai, todėl nevargina. Skaitai ir stebiesi poeto sugebėjimu kalbėti apie miestą, gimtąją Dzūkiją vienodai tykiai, tarsi matytum, kaip
Dievo pirštai
Motina kantri
Baltą vilną verpia
Lapkričio kambary.
Nesistengiau išsamiai analizuoti poeto eilėraščių, nenurodžiau net puslapių, iš kurių cituojami eilėraščiai. Visi, kas pasiilgo tykos, kas pavargo nuo lėkimo, triukšmo, manau, paims knygą ir suras tai, ko labiausiai reikia.
Tai gali būti ryto, vidudienio, vakaro, vidunakčio knyga. Skaitysiantiesiems linkiu gerų emocijų, trokštamos tykos. Autoriui - naujų atradimų, sugulsiančių į kitas knygas.
**
Sausio 24 d. 18.00 val. Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius) įvyks LŽS nario, rašytojo Česlovo Skaržinsko eilėraščių knygos „Tyka" pristatymas. Dalyvauja knygos autorius Česlovas Skaržinskas, knygos redaktorius, poetas ir leidėjas Viktoras Rudžianskas, poetas, literatūrologas dr. Ramūnas Čičelis, rašytojas, kompozitorius Alvydas Jegelevičius, gitaristas, grupės „Strago" vadovas Arvydas Golcas.

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023-01-23 17:05
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media