2021 m. sausio 17 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas :: Vilniaus knygų mugė 2020 – knygos, susitikimai, netikėtumai

2020-02-14
 
Vytautas Žeimantas
 
Vasario 20-23 dienomis Litexpo parodų rūmuose vyks gausia renginių programa pasižyminti 21-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė. Ji vyks keturias dienas. Mugės dalyvių skaičius didelis, bus ir devynių užsienio valstybių leidyklos. Kultūrinių renginių programa - labai plati. Keletą iš jų norėčiau plačiau anonsuoti.

 

Diskusija „Spausdintas tekstas: kas išlaiko laikraščius ir žurnalus gyvus interneto eroje?"
Ji įvyks vasario 20 d. 14 val. Dalyvauja Aurelijus Katkevičius, Tautvydas Mikalajūnas, Ugnius Jankauskas, Laurynas Peluritis. Moderuoja Mindaugas Reinikis.
Tik atsiradus pirmiesiems interneto žinių portalams tradicinė periodika pradėta laidoti argumentuojant, jog elektroninės naujienos skaitytoją pasiekia greičiau, efektyviau bei pigiau. Per pasaulį nuvilnijo užsidarančių laikraščių ir žurnalų banga. Tačiau pastaruoju metu tradicinė spauda atkovoja
prarastas pozicijas, ypač motyvuodama, kad žymiai efektyviau valdo „fake news" problemą nei skaitmeninė žiniasklaida. Diskusijoje pagrindinis
dėmesys bus skiriamas Lietuvos periodinės spaudos situacijai skaitmeninės žiniasklaidos apsuptyje aptarti. Kokie esminiai iššūkiai ir problemos kyla? Ką žiniasklaidos priemonių vadovai numato ateityje? Ar galų gale skaitmena pakeis spaudą? Ar spauda išliks kaip aukštesnės kokybės žiniasklaidos standartas?

 

 

Diskusija „Sovietmečio lietuvių literatūra: skaityti, pamiršti, pasmerkti?"
Ši diskusija įvyks vasario 20 d. 16 val. Dalyvauja Jūratė Sprindytė, Saulius Vasiliauskas, Mantas Tamošaitis. Moderuoja Dalia Satkauskytė.
Sulaukėme nemažai sovietmečio literatūros tyrimų. Tačiau ar šią literatūrą šiandien kas skaito be pačių tyrėjų? Ar nėra taip, kad ji a priori laikoma ne kažin ko verta arba, atvirkščiai, tam tikra jos dalis vertinama kaip be išlygų konsolidavusi tautą? Kaip laikas ir sociokultūrinės sąlygos keičia literatūros vertę ir buvusių klasikų statusą? Ar daroma skirtis tarp sovietmečio ir sovietinės literatūros? Kaip ją skaito (ar skaito?) ir vertina skirtingų kartų
skaitytojai? Ar iš viso galima apie šią literatūrą kalbėti kaip apie literatūrą ar tiesiog išmesti iš literatūros istorijos? Apie tai ir bandysime pakalbėti - gal aštriai, bet, tikimės, be pykčio.

 

 

Diskusija „Lietuvos žydų kultūros aktualumas šiuolaikinei Lietuvos visuomenei".
Ši diskusija įvyks vasario 21 d. 15 val. Dalyvauja Lara Lempertienė, Kamilė Rupeikaitė, Kostas Kajėnas. Moderuoja Vytautas Toleikis.
2020-ieji paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Kaip ir kokiais keliais ėjo mūsų visuomenė į šiuos metus? Ir kokia ji dabar? Ar Lietuvos žydų istorijos ir kultūros suvokimas kaip savos jau formuoja lietuviškąją tapatybę? Ar įsisąmoninome, kad ne visi litvakai yra Lietuvos žydai? Kas lemia tuos skirtumus? Ar Lietuva pajėgi ir ar norėtų būti svarbiausia viso pasaulio litvakų jungiančiąja grandimi, jų dvasine „atsargine tėvyne"? Kokios Lietuvos žydų asmenybės tapo mūsų tapatybės dalimi? Ir kokios tampa? Rašytojai, menininkai, kompozitoriai. O garsieji rabinai?
Izraelyje ortodoksai ir dabar neretai vadinami chasidais ir lietuviais... Ar patiems litvakams svarbu, kad Lietuvos žemė vis labiau juos priima kaip savus? Ar visi didžiuojasi savo lietuviškomis šaknimis? Kokį vaidmenį Lietuvos žydams pasaulyje atlieka ar galėtų atlikti Lietuvos mitas, Lietuvos Jeruzalė Vilnius?

 

 

Diskusija „Nepažintas Jonas Mekas"
Ji vyks vasario 21 d. 16 val. Dalyvauja Pip Chodorov (JAV/Prancūzija), Anne König (Vokietija). Moderuoja Gražina Michnevičiūtė. 
Šių metų Vilniaus knygų mugė dedikuota 2019 metų sausio 23-ąją iškeliavusiam Jonui Mekui, kuris gyveno be formulių ir mokėjo būti atviras. Šį unikalų menininką dažnai įspraudžiame į labai siaurus rėmus, žvelgiame į jį stereotipiškai. Daugelis manome viską žiną apie Joną Meką, bet iš tikrųjų - žinome tik fragmentus: poetas, avangardinio kino krikštatėvis, metraštininkas, kūrybiškas administratorius...
Pats Mekas ne kartą yra sakęs: „Lietuva manęs nesupranta." Koks žmogus iš tiesų buvo Jonas Mekas? Kas slypėjo už visiems gerai žinomo Jono įvaizdžio? Apie tai diskusija su ilgamečiais Meko gyvenimo pakeleiviais, bandant pažiūrėti į šią asmenybę kitu kampu.

 

 

Diskusija „Lietuva ir JAV: kas mūsų laukia?"
Ši diskusija vyks vasario 22 d. 15 val. Dalyvauja Kęstutis Girnius, Paulius Gritėnas, Linas Kojala. Moderuoja Daiva Žeimytė.
JAV ir Europos šalių santykiai šiandien sutartinai vadinami komplikuotais; kai kas teigia, jog transatlantinei draugystei apskritai atėjo „galas". O kurgi šioje painioje dabartinės tarptautinės politikos dėlionėje atsiduria Lietuva? Kodėl kadaise galingiausia pasaulio valstybė nepripažino Lietuvos okupacijos, galiausiai priėmė mažąsias Baltijos šalis po savo gynybos skėčiu ir laiko jas demokratijos sėkmės istorija? Kodėl didelė dalis lietuvių būtent amerikiečiais iš visų sąjungininkų pasitiki labiausiai? Kiek Vašingtono elito kuluaruose šiandien kalbama apie Lietuvą? Ar šis JAV dėmesys išliks ateityje, o gal Donaldo Trumpo era brėžia naują etapą, kuriam turime pradėti ruoštis?

 

 

Diskusija „Parduota, bet ar skaityta?"
Ši diskusija vyks vasario 23 d. 14 val. Dalyvauja Arūnas Gudinavičius, Mykolas Katkus, Giedrė Kazlauskaitė. Moderuoja Rūta Elijošaitytė-Kaikarė.
Knyga reklamos ir visuotinės informacijos amžiuje tapo tokia pat preke, kaip ir kiti daiktai rinkoje. Regis, daug svarbiau, kokios istorijos supa knygą, ką sako ketvirtasis knygos viršelis, o dar labiau - žymus žmogus. Knygai reklamuoti pasirenkami neįtikėtini epitetai ir apibūdinimai. Kartais besąlygiškai pasitikima mėgstamu rašytoju ir knygos tiražas išperkamas knygai dar nė nepasirodžius. Atsitinka, kai nusipirkta knyga taip ir lieka su skirtuku trisdešimtame puslapyje. Tada ir įvairios skaitymo skatinimo akcijos susilaukia kritikos: gražūs paveikslėliai su kava ir knyga, esą, skatina tik pardavimą, bet nebūtinai skaitymą. Diskusijoje ieškosime atsakymų: kokie kriterijai renkantis knygą žmonėms yra svarbiausi: rašytojas, knygos reklama, istorijos, nuomonės formuotojai? Koks vaidmuo tenka literatūros kritikams? Ar nupirkta knyga garantuoja, kad ji bus perskaityta?

 

 

Lietuvos fotomenininkų sąjungos leidiniai
Jau kelintus metus iš eilės mugėje dalyvaujančios ir leidinius pristatančios Lietuvos fotomenininkų sąjungos stendas - vienintelis visoje mugėje skirtas tik fotografijos menui.
Besidomintieji fotografija šiais metais turės galimybę ne tik įsigyti naujų leidinių, bet ir gauti savo mėgstamo menininko autografą. Stende skirtingomis dienomis lauks 2019 m. savo autorinius albumus išleidę:
21 d. 17:00 val. Romualdas Požerskis;
21 d. 18:00 val. Giedrius Liagas;
22 d. 12:00 val. Rimaldas Vikšraitis;
22 d. 13:00 val. Algis Griškevičius;
22 d. 15:00 val. Gintautas Trimakas;
22 d. 17:00 val. Rokas Pralgauskas.
Taip pat specialiai knygų mugei išleisti ir keturi plakatai su kone žymiausiomis Remigijaus Treigio, Jono Kalvelio, Romualdo Rakausko ir Mariaus Baranausko fotografijomis. Tai puiki galimybė už prieinamą kainą įsigyti savo mylimo autoriaus darbą.
LFS leidinius tradiciškai įvertino LR Kultūros ministerijos organizuojamas Knygos meno konkursas - meninės ir dokumentinės fotografijos leidinių kategorijoje diplomu apdovanota Kauno fotografijos galerijos išleista Margaret Lansnik ir Rene val Hulst knyga „the kindness of one", kalbanti apie didžiulį potencialą, slypintį gerame vieno žmogaus veiksme. Stende rasite ir praėjusiais metais apdovanotus leidinius, tokius kaip aštuonių gerai žinomų lietuvių fotomenininkų kūrybą analizuojantį katalogą ,,Kolekcijos / Collections", ar Virgilijaus Šontos albumą ,,Mokykla - mano namai / School is my Home", pasakojantį apie 1980-1983 metais mokyklose-internatuose gyvenusių specialių poreikių turinčių vaikų gyvenimus. Mugėje taip pat bus galima susipažinti ir su kątik išleistais žurnalais: ,,Žurnalo Kaunui ,,Į" numeriu, kalbančiu apie Kauną kaip įvairiatautį miestą bei leidiniu „Fotografija", apžvelgiančiu paskutinių metų svarbiausius įvykius fotografijos srityje.
Specialiai knygų mugei Lietuvos fotomenininkų sąjungos stende bus vykdoma ir išankstinė prekyba knygomis, kurios bus išleistos 2020 m. vasarą. Už mažesnę kainą bus galima užsisakyti būsimus Violetos Bubelytės, Snieguolės Michelkevičiūtės bei Algimanto Aleksandravičiaus albumus.
Šias bei kitas fotografijos knygas, atvirukus ir plakatus už specialią kainą bus galima įsigyti Lietuvos fotomenininkų sąjungos stende 5.A17.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-02-14 12:16
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media