2024 m. birželio 16 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktuali informacija

*print*

Archyvas :: Asmens persekiojimas Vilniaus universitete dėl įsitikinimų - netoleruotinas

2023-03-13
 
Lietuvos žurnalistų sąjungos Valdyba kreipėsi į Vilniaus universiteto atsakingus asmenis informuodama apie mobingo situaciją ir nepagrįstą persekiojimą, kurie taikomi LŽS narės, žurnalistės ir šio universiteto dėstytojos doc. dr. Jolantos Mažylės atžvilgiu. Papildomai apie šią situaciją informuota ir LRT Taryba.
Šių metų vasario 23 dieną Lietuvos žurnalistų sąjunga gavo Vilniaus universiteto doc. dr. Jolantos Mažylės pranešimą apie jos atžvilgiu taikomą mobingą Vilniaus universitete. Dėstytoja pateikė Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos komiteto oficialius posėdžių vaizdo ir garso įrašus, taip pat posėdžių išrašus ir komiteto kreipimąsi į VU centrinę etikos komisiją.
Gautame pranešime nurodoma, kad Žurnalistikos bakalauro programos komitete vykdomi aiškiai išreikšti veiksmai ir siekis sunaikinti asmens reputaciją ir susidoroti su doc. dr. J. Mažyle kaip dėstytoja. Susipažinus su pateikta medžiaga, akivaizdu, kad šį persekiojimą savo kreipimusi į komiteto pirmininką doc. dr. A. Gudauską inicijavo, kryptingai ir atkakliai vykdė VU Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos socialinė partnerė, šio komiteto narė, LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Kolegė doc. dr. J. Mažylė išklausiusi šio komiteto kelių posėdžių įrašus, kuriuos oficialiai gavo iš Komunikacijos fakulteto administracijos, aiškiai suvokė, kad ieškoma būdų ją sunaikinti kaip dėstytoją, pedagogę, kaip žmogų. Net trijuose Žurnalistikos bakalauro studijų programos komiteto, vadovaujamo doc. dr. A. Gudausko, posėdžiuose buvo svarstytas doc. dr. J. Mažylės dalyvavimo TV laidoje „Sengirė" faktas ir jos asmenybė, profesinė kompetencija, jos vertybės, įsitikinimai. Pažymėtina, kad į šią laidą doc. dr. J. Mažylė buvo pakviesta pristatyti jos parengtą žurnalisto ir redaktoriaus Vytauto Gedgaudo knygą.
Susipažinus su pateikta medžiaga, akivaizdu, kad minėtuose posėdžiuose buvo aptariami, nagrinėjami, svarstomi būdai kaip doc. dr. J. Mažylę pašalinti iš Universiteto, netgi inicijuojant studentų skundus. Doc. dr. J. Mažylei apie šiuose posėdžiuose svarstomus su ja susijusius klausimus nebuvo ne tik pranešta, bet ir buvo nuspręsta jos nekviesti į tuos svarstymus. Kartu su LRT generaline direktore psichologinio spaudimo, niekinimo būdus planavo, vykdė mobingą ir kiti Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos komiteto nariai, kurie yra ir LRT darbuotojai. Visi šie asmenys susiję tarnybinio pavaldumo santykiais, todėl čia iškyla ir klausimas dėl jų nepriklausomumo. LRT generalinė direktorė savo iniciatyva parengė kreipimąsi į Vilniaus universiteto centrinę akademinės etikos komisiją. Apie vykdomą mobingą ir elementarios žmogiškos etikos normų nepaisymą doc. dr. J. Mažylė raštu informavo ne tik LŽS, bet ir Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanę, kad dėl tokios padėties patirdama didelę emocinę įtampą ir išgyvenimus nebegali toliau dirbti šioje žurnalistikos bakalauro studijų programoje.
Lietuvos žurnalistų sąjungos valdyba, susipažinusi su visa medžiaga dėl galimo mobingo vienbalsiai pripažino netinkamu Žurnalistikos bakalauro programos komiteto bei atskirų jo narių, organizavusių doc. dr. J. Mažylės persekiojimą, elgesį. Tokiam doc. dr. Jolantos Mažylės niekinimui iš esmės nepritarė Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro programos komiteto vadovas doc. dr. A. Gudauskas, kuris nusišalino nuo balsavimo dėl bandymo persekioti doc. dr. J. Mažylę skundžiant ją VU Centrinei akademinės etikos komisijai. Jo nurodyti argumentai grindžiami bendraisiais VU SPK nuostatais. Doc. dr. A. Gudauskas posėdžio metu aiškiai nurodo, kad socialinės partnerės Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės pateiktas skundas VU centrinei akademinės etikos komisijai nėra Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro programos komiteto svarstymo objektas.

Atsižvelgiant į visas minėtas aplinkybes LŽS valdyboje priimtas sprendimas informuoti atitinkamas organizacijas apie vykdomą mobingą doc. dr. J. Mažylei. Rašte reikalaujama užkirsti kelią dėstytojos persekiojimui bei Žurnalistikos bakalauro programos studijų komiteto kai kurių narių organizuojamam mobingui.

Kaip žinia, mobingu darbe vadinamas ilgalaikis psichologinis teroras, kurį grupė darbuotojų vykdo prieš vieną asmenį. Mobingą gali vykdyti tiek vienas kolektyvo pritarimą ar galios svertų turintis asmuo, tiek darbuotojų grupė kartu sutartinai. Taip pasiekiamas vadinamasis galios disbalansas. Tokiame veiksme vadovas gali dalyvauti, gali ir nedalyvauti, gali jį palaikyti netiesioginiais veiksmais, pavyzdžiui, nesikišdamas.
Lietuvos žurnalistų sąjungos valdyba kartu su persekiojimą patiriančia ir šiuo atveju auka tapusia doc. dr. J. Mažyle imsis ir kitų teisinių bei viešumo priemonių siekiant užkirsti kelią mobingui Vilniaus universitete, aukštojoje mokykloje, rengiančioje žurnalistus ir kitus specialistus.
 

Daugiau informacijos ar papildomų komentarų galima kreiptis šiais kontaktais:

Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas
Tel. 8-612-63838
e. paštas pirmininkas@lzs.lt

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023-03-13 11:57
 
 

Komentarai (14)

Jūsų el. paštas

Jurgelis

2023-04-03 12:52

Kokie čia durneliai rašinėja milžiniško ilgio talmudus? Nusibosta skaityti tą patį per tą patį apie tuos mobingus. Mokėkime komentuoti trumpai, aiškiai, be visokių nesąmonių.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

atsiprašau,

2023-03-24 22:12

kokias netinkamas mintis išsakė docentė? Knygos pristatymas (ir dar kokios knygos!) - tai kažkas blogo? Antivalstybinė veikla? Atsitokėkit! Mačiau kelias OpTv laidas, nieko antivalstybiško joje nemačiau, išskyrus tai, kad paviešinamos (dokumentais) valdžios nuodėmės ir nusikalbėjimai. Ir keista, niekas nesikreipia dėl to į teismus. Ir aš esu mačiusi jose ne vieną politiką ir signatarą. Beje, o ką, kaip žurnalistė, yra parašiusi ir publikavusi Garbačiauskaitė? Ir dar pritariu mobingas 2 apie dėstytojus...

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Hinson

2023-03-22 10:49

kam tai gali būti aktualu; Mes siūlome visų rūšių finansinių paskolų paslaugas su prieinama 2% palūkanų norma. Mūsų pasiūlymai svyruoja iki 10 000 000,00 €. Suinteresuoti kandidatai turi kreiptis su išsamia informacija el. paštu: agenthinson@gmail.com

Toliau pateikiant šią pareiškėjo informaciją:

Pilni vardai:
Paskolos suma:
Trukmė:
Šalis / valstybė:
Telefono Nr.:
Lėšų paskirtis?:

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

nesuprantu, kur čia mobingas 3

2023-03-18 14:08

Ir iš vis keistas tas "skundimo" stigmatizavimas. Oi, paskundė, stalino laikai grįžta, stalinizmo metodai... Laba diena. Niekas už gautus skundus nekankina, į kalėjimus nekiša ir į Sibirą neišveža. Taip, kad nelyginkit. Niekam nėra malonu, kai juos kritikuoja, ir reikėtų elementaraus mea kulpa - taip, gal ir neetiška buvo, nepasidomėjau kur einu ir pan. Arba motyvuoti, kodėl taip pasielgė. Etiška, neetiška - turėtų spręsti etikos komisija, tam ji ir sukurta. Dabar vien klausimo iškėlimas jau vadinama susidorojimu (ką??). Jei bijosim apie tai kalbėti - tai nemokėsim ir tobulėti. Taip, nemalonu prarasti darbą pridarius reputacinės žalos savo įstaigai (pabrėžiu Mokslo įstaigai), savo profesijai. Bet kažkaip aišku: viršijai greitį - bauda, užmušei žmogų - kalėjimas. Užsienyje įprasta pranešti tarnyboms, kai tėvai muša vaiką, paskambinti pastebėjus įtartinus asmenis (vagis). Pas mus - tai vis dar skundimas ir kažkas neetiško. Net Rusijoje jau prašo leidimo kritikuoti...

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

nesuprantu, kur čia mobingas 2

2023-03-18 13:42

Keistas kolegų požiūris - oi, neduok dieve, nesikreipiam į Etikos komisiją, taigi kolegė. Gal ir mano "darbelius" kas nors paskųs. Geriau tylim visi uodegas sumerkę ir nenorim nieko tobulinti. Mokiausi tiek VU, tiek privačiame universitete. Tad galiu paskyti, kad VU tikrai buvo stagnacija, leidžianti dėstytojams pasakoti apie asmeninį gyvenimą, naudotis studentų verstais vadovėliais, ir tildant už teisybę kovojančius - tu tik nieko nesakyk per gynimą, su viskuo sutik su vertinimo komisija ir nesiginčyk, kitaip neapsiginsi. Gyniausi, prieštaravau ir ginčijausi. Pasikėliau dviem balais savo diplominį. O privačiame universitete net menkutė pastaba suabejojus dėstytojo kompetencija (tarp kitko atėjusį iš VU) privertė apsigalvoti dėl programos vodovo. Iš vienos pusės nesmagu, juk pakenkiau žmogui besitikėjusiam geresnio darbo, didesnio atlyginimo, tačiau, manau, pasielgiau teisingai, nes padėjau studentams, kurie mokysis iš geresnių dėstytojų.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

nesuprantu, kur čia mobingas

2023-03-18 13:18

Jei kažkuris asmuo teigia, kad kitas asmuo elgiasi neetiškai ir prašo dėl to kreiptis į etikos tarnybą, kur čia susidorojimas? Vat jei etikos tarnyba būtų visa tai dariusi ir nekvietusi Mažylės dalyvauti posėdyje tada būtu susidorojimas. Kuo tai susiję su kokybe? Jei kitas dėstytojas, matematikas, fizikas, lituanistas būtų sudalyvavęs tokios televizijos laidoje - tada tai būtų jo nuomonė. Tačiau, kai žmogus dirbantis žurnalistikos mokslo įstaigoje eina į su žurnalistikos standartais ir etika prasilenkiančią televiziją tai rodo :
a. žmogus nesidomi aktualijomis (kaip žurnalistikos dėstytojai - tai nebent lituanistei ar matematikei tame fakultete galėtų būtų atleidžiama). Tai stipriai prasilenkia su tai kas yra kokybiška.
b. žmogus dalyvauja televizijoje, kuri sklaidžia melagienas ir "alternatyvią" tiesą. Tai yra tuo, prieš ką kovoja žurnalistai. Panašiai būtų, jei medicinos docentas dalyvautų Kepenio laidoje apie skiepų žalą ir pasakotų kaip reikia nesiskiepyti. Kodėl studentai tyli?

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Star

2023-03-15 23:24

Garbačiauskaitės elgesus šokiruoja. Sunku patikėti.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Eldoradas

2023-03-15 20:43

Sunku patikėti. Privalom palaikyti Jolantą

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Eldoradas Butrimas

2023-03-15 20:42

Sunku patikėti, kad tai vyksta Lietuvoje. Privalom palaikyti Jolantą

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rasa

2023-03-15 14:33

Esu šokiruota,kad LR toks žmogus,kuris siūlo naudoti stalinistinius metodus,naudoti žinomai melagingą informaciją,skatinti studentus melagingai skųsti dėstytoją,dirba valstybinėje žiniasklaidoje.Tokie Stalinistiniai metodai ,nebebuvo naudojami net SSSR.Negi už tai Garbačiauskaitėi nebus jokių pasekmių,mačiau toje tv kalbančius signatarus,Šimėną,tai ne rusų propagandos tv

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media