2024 m. vasario 26 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Tylos minutė

*print*

Archyvas :: Mirė žurnalistas, dainininkas ir poetas Stasys Povilaitis

2015-10-06
 
Stasys Povilaitis

Stasys Povilaitis

 

Vytautas Žeimantas

 

Spalio 6 d. ryte kovą su sunkia liga pralaimėjo    žurnalistas, dainininkas, poetas, mūsų visų mylimas Stasys Povilaitis. Jis ėjo 69-uosius metus. Lietuva prarado neblėstančio talento dainininką ir  išskirtinės stiprybės žmogų.

1976 metais jis Vilniaus universitete baigė žurnalistikos studijas. Žurnalistine veikla užsiiminėjo studijuodamas universitete, vėliau visą savo gyvenimą paskyrė muzikai. Dar 1970-aisiais jis tapo ansamblio „Nemuno žiburiai" solistu, vėliau šiam iširus prisijungė prie ansamblio „Nerija", šovusio į populiarumo aukštumas.

Su onkologine liga muzikantas kovojo trejus metus, tačiau apie jam diagnozuotą vėžį ilgą laiką tylėjo. Apie jo ligą kurį laiką žinojo tik artimiausi šeimos nariai.

Dar praėjusių metų kovą dainininkas vieno koncerto metu pasijuto prastai. Tuomet Ukmergės kultūros centre vykęs pasirodymas buvo nutrauktas, pirmąją pagalbą jam suteikė į centrą atskubėję medikai.

Kelias dienas ligoninėje praleidęs S. Povilaitis buvo išleistas, o tuomet gerbėjams sakė susirgęs ūminiu plaučių uždegimu. Vėliau po pertraukos atsigavęs S. Povilaitis grįžo į ritmą ir vėl su užsidegimu dainavo žinomiausius savo šlagerius.

"Jis niekam  iki paskutinės akimirkos apie savo  ligą nepasakojo. Lenkiu galvą prieš tokią tvirtybę ir drąsiai galiu pasakyti, kad tai -  visų laikų populiariausias Lietuvos estrados dainininkas", - sakė S. Povilaičio draugė ir kolegė, "Nerijos" dainininkė Nijolė Tallat-Kelpšaitė.

"Man bičiulystė su Stasiu buvo išskirtinis dalykas.  Jis turėjo labai retai pasitaikančią sąvybę: buvo labai teisingas. Niekada nerezgė intrigų, niekam nėra perbėgęs kelio ar lipęs per galvas", - sakė dainininkas Edmundas Kučinskas su S. Povilaičiu ansamblyje "Nerija" pradirbęs ketverius metus. Vėliau pradėję solinę karjerą vyrai dažnai susitikdavo scenoje.  Nors dainininkus skyrė aštuoneri metai,  jie visą gyvenimą išsaugojo itin pagarbius ir draugiškus santykius.

Dar vienas  "Nerijos" kolega Simonas Donskovas prisiminė išskirtinį S. Povilaičio humoro jausmą: "Su juo visada galima buvo pajuokauti, bet jo humoras buvo labai gražus, neįžeidus".

 „Stasys man gyvenime nėra nė vieno blogo žodžio pasakęs, tik pataręs ir padaręs taip taktiškai ir neįžeidžiančiai, kaip tik jis vienas temokėjo", - maestro taktiškumą prisimena ir dar viena „nerijietė" Laima Žemaitytė.

Žinios apie dainininko stipriai pašlijusią sveikatą buvo pasiekusios visus, tačiau jo kolegos iki paskutinės akimirkos neprarado vilties ir tikėjimo, kad S. Povilaitis pasirodys jubiliejiniuose "Nerijos" koncertuose lapkričio mėnesį. Jis pats buvo šių koncertų sumanytojas, dar vasarą sukvietė  draugėn kolegas, planavo vesti renginį ir jame dainuoti.  Tikėjimą ypač palaikė tai, kad S. Povilaitis niekada nėra skundęsis dėl savo sveikatos, nė sykio nėra parodęs, kad blogai jaučiasi ar atšaukęs suplanuotų koncertų.

„Jis labai norėjo gyventi. Nenorėjo išsiduoti, kad serga. Žinojo, kad reikia gyventi ramiau, bet vis tiek eidavo, dainuodavo, rūkydavo... " - kalbėjo maestro žmona Birutė Povilaitienė.

S. Povilaičio vardas buvo vienas iškiliausių Lietuvos estradoje. Jis gimė Kaune 1947 metų sausio 15 dieną. Ilgus metus  praleido Palangoje, ten iki pat paskutinių dienų gyveno drauge su žmona Birute ir judviejų vienturte dukterimi Agne.

S. Povilaičio diskografijoje - 20 solinių albumų, kurių paskutinis, dvigubas, „Auksiniai praėjusio šimtmečio šlageriai" pasirodė 2013 metais.

Muzikantas per savo karjerą yra sulaukęs daugybę įvertinimų, pelnęs prestižinių apdovanojimų, tarp kurių - ne vieną už nuopelnus lietuviškai muzikai.

Jis pirmasis atliko M. Vaitkevičiaus, T. Makačino, M. Noviko, kitų leituvių kompozitorių dainas.

Su lietuviška daina koncertavo visose būvusios SSRS respublikose, Lenkijoje, Čekoslovakijoje, Vokietijoje, Dž. Britanijoje, JAV.  Dalyvavo įvairiuose tarptautiniuose muzikos festivaliuose.

Jis 1967 metų lenkų dainų atlikėjų konkurso Vilniuje ir Baltijos šalių konkurso "Liepojos gintaras" I-osios vietos laureatas. Jis iškovojo A. Šabaniausko (1991), "Gintarinės palmės" (1993), "Bravo" (1997) premijas.

1997 metais maestro buvo įteiktas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinas, 2007-aisiais - Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2013 metais S. Povilaitis apdovanotas medaliu „Už nuopelnus Vilniui ir tautai". Tais pačiais metais už nuopelnus Lietuvos muzikai maestro gavo M.A.M.A muzikos apdovanojimą.

Visų jį pažinojusių akyse jis išliko išskirtinės stiprybės ir tvirtybės žmogumi. Ilsėkis ramybėje, maestro.

***

Maestro S. Povilaičiui atminti - speciali programa per LRT
Pralaimėjęs kovą su sunkia liga, šiandien mirė vienas garsiausių visų laikų Lietuvos estrados dainininkų Stasys Povilaitis. Scenos legendai atminti LRT parengė specialią programą.
Speciali programa per LRT TELEVIZIJĄ:                                                                              
21:30 Stasiui Povilaičiui atminti. Švieski man vėl. Speciali laida. Ved. Zita Kelmickaitė.
22:30 Stasiui Povilaičiui atminti. Jubiliejinis koncertas „50 metų scenoje". 2013 m.
04:20 Stasiui Povilaičiui atminti. Švieski man vėl. Speciali laida. Ved. Zita Kelmickaitė (kart.).
Speciali LRT RADIJO programa:
14:00 Stasiui Povilaičiui atminti. Muzikos valanda.

 

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2015-10-06 17:15
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media