2024 m. gruodžio 9 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Tylos minutė

*print*

Archyvas :: Vengrijoje mirė garsus lietuvių keliautojas, fotografas ir poetas Paulius Normantas

2017-01-08
 
Paulius Normantas

Paulius Normantas

 

Vytautas Žeimantas

 

2017 metų sausio 7 dieną Vengrijoje, Nyredhazos mieste po sunkios ligos mirė LŽS narys, garsus lietuvių keliautojas,  fotografas ir poetas Paulius Romualdas Normantas.

Kaip teigia jo artimieji, tiek Lietuvoje, tiek Vengrijoje gyvenęs P. Normantas pastaraisiais metais labai sunkiai sirgo ir buvo prižiūrimas medikų, jam buvo atlikta sudėtingų operacijų.

Paulius Romualdas Normantas gimė 1948 metų birželio 8 dieną Kalniškiuose, Akmenės rajone. Mokėsi Viekšnių vidurinėje mokykloje. Nuo 1965 m. studijavo Kauno politechnikos institute. 1971-1974 m. studijavo ir baigė aukštuosius mokslus Vilniaus universiteto Prekybos ekonomikos fakultete.

1982 m. vedė Vengrijos pilietę, 1983 m. lapkričio mėn. išvyko į Vengriją, 1986 m. išsiskyrė. Gyveno Nyredhazos mieste. Turėjo Lietuvos ir Vengrijos pilietybę.

Daug keliavo, fotografavo, surengė ekspedicijų į Butaną, Indiją, Indoneziją, Kambodžą, Kazachiją, Kiniją, Tibetą, Laosą, Mianmarą, Nepalą, Pakistaną, Rusiją, Šri Lanką, Vietnamą. Surengė daug individualių fotografijos parodų Lietuvoje ir užsienyje. Buvo daugelio kalendorių autorius.

Išleido fotografijos albumus "Nykstančios ištakos" (1990), "Nenugalėtieji Arndo tibetiečiai" (1994), "Budos vaikai" (1999), "Sandora Korosi Csomos tikruoju ir sapnų keliu" (2001), "Neringos kopos, žemaičių laidotuvės, Kryžių kalnas, Orvidų sodyba" (2002), "Karas ir taika. Robertui Kapai atminti" (2004), "Baltas" (2005), "Keturiolika brolių" (2006), ?Butanas. Drakono ir maldų karalystė" (2008), "Auksinis Budos vėjas" (2009).

Aktyviai domėjosi Rytų poezija, rašė haiku, kurios buvo paskelbtos ir tarptautiniuose žurnaluose.

Vilniuje, Malūnų gatvėje ketino įrengti Tibeto sakralinio meno muziejų.

Viename interviu jis yra sakęs: „Esu labai turtingas - turiu apie pusę milijono vaikų visuose Rytų kraštuose. Tiek portretų esu padaręs. Todėl galiu save vadinti pusmilijonieriumi."

1983 metais įstojo į Lietuvos fotomenininkų sąjungą, 1986 metais - į Vengrijos fotografų sąjungos ir Vengrijos kūrėjų asociaciją.

1995 metais buvo priimtas į Lietuvos žurnalistų sąjungą ir į Tarptautinę žurnalistų sąjungą. 2008 metais už žurnalisto profesinio vardo prestižo stiprinimą ir garsinimą asmeniniu pavyzdžiu bei už asmeninį indėlį stiprinant LŽS tarptautinį pripažinimą jis buvo apdovanotas Lietuvos žurnalistų sąjungos medaliu "Už nuopelnus žurnalistikai".

Be to Lietuvoje jis buvo apdovanotas DLK Gedimino 5 laipsnio ordinu  (1999), LATGA-A Aukso žvaigždė (2008). 2007 metais buvo įteikta Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Jis yra gavęs daug apdovanojimų ir Vengrijoje: 1992 metais - Pro Cultura Hungarica medalį, 1997 metais - Rudolfo Balogho premiją, 2004 metais - Vengrijos kūrėjų asociacijos didyjį prizą, 2006 metais - Vengrijos fotografų sąjungos didyjį prizą, 2006 metais - Vengrijos Respublikos Riterio kryžių.

„Paulius Normantas buvo vienas didžiausių pasaulio mastu Tibeto ir Rytų kultūros metraštininkų - tai neeilinio masto asmenybė, tik to Lietuvoje daugelis net nesuvokė", - sakė  akademikas Antanas Andrijauskas.

Lietuvos žurnalistų šeima neteko talentingo kolegos, puikaus fotografo, nepailstančio keliautojo, savo veikla, savo kūryba garsinusio Lietuvą.

LŽS Taryba, LŽS Valdyba reiškia nuoširdžią užuojautą kolegos Pauliaus artimiesiems ir bendražygiams.

Paskutinį kartą atnaujinta: 2017-01-08 10:40
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media