2024 m. birželio 15 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Sukaktys, jubiliejai

*print*

Archyvas :: Magiškas etnofestivalis, skirtas Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno 35-mečiui

2024-05-15
 
Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas. Silvestro Samsono nuotrauka

Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas. Silvestro Samsono nuotrauka

Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Jono Basanavičiaus gimtinėje jau 35-erius metus žaliuoja gyvas Lietuvos laisvės simbolis - Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas. Šiai progai paminėti gegužės 18 d. Jono Basanavičiaus gimtinė kviečia į nemokamą vienos dienos festivalį, kupiną užburiančios etnomuzikos, edukacinių įdomybių, bendrų vaišių ir naujų muziejaus veiklų pristatymų.
1989 metais susibūrusi septynių asmenų iniciatyvinė grupė pakvietė žmones iš visų Lietuvos kampelių kartu sodinti gyvą, alsuojantį laisvės simbolį - Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyną. Tuomet idėjos autoriai manė, kad pasodinti jį tokį, kokį planavo, prireiks kone dešimtmečio. Visgi į talkas iš visos šalies susirinko apie 3500 žmonių ir daugiau nei 7000 medelių Ąžuolyną pasodino vos per tris balandžio savaitgalius. Jų neišgąsdino nei šaltis, nei šlapdriba. Žmonės susibūrė šiam taikiam protestui prieš Sovietų Sąjungos okupaciją ir sodino medelius tikėdami, kad matys juos žaliuojančius jau laisvoje Lietuvos žemėje.
Muziejų naktį, gegužės 18-ąją, nuo 13 iki 23 val. Jono Basanavičiaus gimtinėje (Gimtinės g. 17, Ožkabalių I k., Vilkaviškio r.) vyks nemokamas vienos dienos festivalis, skirtas šio įspūdingo Lietuvos vienybės ir laisvės simbolio 35-mečiui paminėti.
GAMTOJE SKLEISIS UŽBURIANTI MUZIKA
Festivalio metu skambės mistiška moderni etnomuzika. Svečiams pasirodys tarptautiniais apdovanojimais įvertintas Kybartų kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestras „Kybartai" ir kompozitorius, kanklininkas, vienas iš patriotinio roko-metalo grupės „Thundertale" įkūrėjų Jonas Chockevičius.
Minimalistiniu post-folk skambesiu lankytojus užburs savito braižo dainininkė, kompozitorė, dainų autorė, atlikėja ir poetė Jausmė - viena pirmųjų atlikėjų, pradėjusių garsinti koncertines kankles už Lietuvos ribų. Semdamasi įkvėpimo iš gamtos, lietuviškų šaknų ir folkloro, Jausmė meistriškai jungia tradicijas ir naujoves, taip atskleisdama iki šiol neatrastas instrumento galimybes. Savo kūriniuose ji galingu, dinamišku balsu ir dvidešimt devyniomis stygomis audžia jaukų plačiažanrį apklotą, padabintą mėgstamų stilių elementais.
Svečius nauju skambesiu įkvėps ir „Dram bam burtai" - mistiškas etnotronikos projektas, kuriame susitinka du skirtingi muzikos pasauliai: elektroninei muzikai atstovauja kūrėjas, prodiuseris, grupės „Happyendless" narys Marius Narbutis, etnomuzikai - smuikininkė, tradicinės muzikos prodiuserė Edita Gumauskaitė. Šiame intelektualios šokių muzikos (IDM) projekte skleidžiasi sintezatoriais išdailintas elektronikos skambesys, pripildytas tiesių ar laužytų ritmų. Visi šie burtai sumaišyti su baltiškais užkalbėjimais, sutartinių motyvais, archyvine dokumentika, vaidilų ir piemenų instrumentais bei archajišku Editos smuiko skambesiu. Dueto harmoniją sustiprina gitaristas Mantas Zigmantas.
NAUJOS IR JAU PAMĖGTOS JONO BASANAVIČIAUS GIMTINĖS VEIKLOS
Festivalio svečiai galės pirmieji išbandyti naują interaktyvų gilinukų namelių maršrutą Ąžuolyne, kuris ypač patiks mažiesiems. Mistikos mėgėjai galės rinktis ekskursiją Ąžuolyne nakties metu. Lankytojai turės išskirtinę progą dalyvauti naujo dokumentinio filmo „Ožkabalių ąžuolynas" peržiūrose ir pabendrauti su filmo kūrėjais. Šiuo metu šį Ąžuolyno istoriją pasakojantį filmą galima pamatyti tik Jono Basanavičiaus gimtinėje įrengtame kino paviljone.
Mėgaujantis gamta bus galima apsilankyti ir naujoje, gegužės 15 d. atidaromoje, Jono Basanavičiaus gimtinės lauko ekspozicijoje „Iš avilio". Tyrinėdami inovatyviai sode įrengtą ekspoziciją, daugiau sužinosite apie gilų kultūrinį, ekologinį ir dvasinį santykį, jungiantį žmones ir bites. Ekspozicija yra saugi ir žmonėms, turintiems alergiją bitėms.
Jono Basanavičiaus gimtinės edukatoriai taip pat kvies į lankytojų jau pamėgtus linksmus edukacinius užsiėmimus. Norintys pasivaržyti galės tai padaryti stalo žaidimo „Kalbantys ąžuolai" turnyre. Smagurių lauks Gimtinėje gaminamos gilių kavos degustacijos. Svečiai bus kviečiami į diskusiją „Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno ateitis ir ąžuolų apsauga Lietuvoje". Visą dieną truksiantį renginį nuotaikingai ves Domantas Bugailiškis.
Festivalio programą rasite Lietuvos nacionalinio muziejaus svetainėje lnm.lt.

 

Kontaktinė informacija:
Akvilė Matulionytė
Lietuvos nacionalinio muziejaus komunikacijos specialistė
Tel. +370 6 167 81 24
El. paštas akvile.matulionyte@lnm.lt

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2024-05-15 14:05
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media