2022 m. rugpjucio 18 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Radijas

*print*

Archyvas :: Radijo teatro premjera: „Vilius Karalius“ – pirmasis vaidybinis Lietuvos radijo serialas

2017-12-28
 
Serialo „Vilius Karalius” kūrybinė grupė: J. Javaitis, J. Bareikis, E. Gabrėnaitė, J. Budraitis, S. Barčytė-Jadevičienė, A. Kazlovas ir V. Mikšytė. P. Lileikio nuotrauka

Serialo „Vilius Karalius” kūrybinė grupė: J. Javaitis, J. Bareikis, E. Gabrėnaitė, J. Budraitis, S. Barčytė-Jadevičienė, A. Kazlovas ir V. Mikšytė. P. Lileikio nuotrauka

Lietuvos radijas 2017-uosius, rašytojos Ievos Simonaitytės jubiliejinius metus, palydi premjera. Sukurtas pirmasis radijo vaidybinis serialas „Vilius Karalius" - Ievos Simonaitytės romano motyvais. Jame atsiskleis ištisa Mažosios Lietuvos epocha ir dramatiški žmonių likimai.
Serialo režisierius Juozas Javaitis. Vaidina įvairių kartų talentingi aktoriai: E. Gabrėnaitė, J. Budraitis, J. Dapkūnaitė, J. Bareikis, R. Samuolytė, I. Mickevičiūtė, A. Kazlovas, L. Kalpokaitė, J. Braškys, J. Smieliauskaitė, A. Dapšys, N. Bulotaitė, R. Petrauskas, A. Šinkūnas, U. Šiaučiūnaitė, B. Marcinkevičiūtė, I. Ciplijauskas, V. Mockevičiūtė, M. Capas, A. Šinkūnas, J. Urnikytė, I. Burneikaitė ir B. Bareikytė. 
J. Javaitis - teatro režisierius, rusų teatro legendos G. Tovstonogovo mokinys, jo didžioji karjeros dalis prabėgo kine ir televizijoje, vis dėlto radijo teatras jam taip pat įdomi sritis. „Neseniai sukūręs įsimintiną radijo spektaklį „Meilės ieškotojai" pagal aktorės R. Staliliūnaitės ir poeto S. Santvaro laiškus, Juozas nepabūgo šio visais požiūrais sudėtingo, ypač daug profesinių įgūdžių ir patirties reikalaujančio darbo", - sako Radijo teatro redaktorė ir serialo scenarijaus bendraautorė Vida Mikšytė. 
Interpretuojant konkretų kūrinį yra labai svarbu, kaip sakydavo G. Tovstonogovas, atspėti autoriaus jausmų prigimtį, t. y. rasti raktą unikaliam autoriaus poetikos ir to kūrinio kodui atrakinti. „Tai mįslė, kurią, statant spektaklį, labai įdomu įminti", - kalba Juozas Javaitis. Tokia paslaptis ir yra Ievos Simonaitytės romanas „Vilius Karalius". Juk ne turtingas ir išdidus ūkininkas Vilius Karalius, o Grėtė Plonikė, iš baikščios ir trapios pamario mergaitės virtusi žlungančio Šalteikių Karalių ūkio šeimininke, yra pagrindinė romano herojė. Taip pat ir visos kitos romano moterys - valdingoji motina Karalienė, nesantuokinio Viliaus sūnaus motina Ilžė Karalikė, Viliaus kūdikį skausmingai praradusi tarnaitė Barbė, netgi jo nepaliesta pirmoji meilė Lėnė ar pamestoji Šmito Anė, taip pat laisvų manierų miestietė Marta Gaidienė - visos jos ir dar ištisa galerija kitų moterų yra tie romano paveikslai, kuriems pavaizduoti I. Simonaitytė randa vis naujų moters esybės spalvų ir atspalvių. Būtent tikroviški moterų charakteriai tampa vienu svarbiausių autorės poetikos bruožų. Neatsitiktinai ir serialo scenarijus iš pradžių vadinosi „Karaliaus moterys". Vis dėlto I. Simonaitytė neapsiriboja vien tik moterų tema. Kitas svarbus motyvas - 600 m. trunkantis lietuvininkų germanizacijos ir nutautėjimo procesas bei su juo susijusi visų pirma moralinio ir etinio pobūdžio pasekmių problematika pateisina „Viliaus Karaliaus" pavadinimą, kuris ir yra tarsi kodas, atrakinantis slėpiningą ir unikalų I. Simonaitytės pasaulį, įvedantis į savitą Mažosios Lietuvos socialinę ir kultūrinę, istorinę ir geografinę aplinką. „Siekdamas tai atkurti radijo teatro priemonėmis, apsibrėžiau mūsų darbo metodą - tarytum kurtume kino filmo garso takelį, kurio klausantis gali matyti vaizdus", - pasakoja režisierius Juozas Javaitis.
Scenarijaus autoriai - Vida Mikšytė ir Juozas Javaitis. Garso režisierė Sonata Barčytė-Jadevičienė. 
Pirmąsias dvi „Viliaus Karaliaus" serijas girdėsite gruodžio 30 ir 31 dienomis 17 val. 03 min. LRT KLASIKOS programoje. Kitos serijos skambės sausio mėnesį šeštadieniais ir sekmadieniais tuo pačiu laiku.
 

Virginija Bunevičiūtė
Atstovė ryšiams su visuomene
S. Konarskio g. 49,
LT-03123 Vilnius
Tel. +3705 236 3240
Mob. +370 686 91963
Faks. +370 5 2363208
lrt@lrt.lt www.lrt.lt

Paskutinį kartą atnaujinta: 2017-12-29 12:09
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media