2022 m. gegužes 16 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Naujos knygos, leidiniai

*print*

Archyvas :: Romas Sadauskas: Baltas popieriaus lapas

2020-02-14
 
Dainius Ručinskas,
LŽS narys
Mūsuose ne tiek daug poetų, į savo kūrybos eilėraščius sugebančių grakščiai priglobti įvairiaspalvio mūsų gyvenimo temas. Vienas tokių - rašytojas-publicistas, žurnalistas,poetas Romas Sadauskas.
Jo kūrybinėje kraitelėje apie 20 knygų. Šiomis dienomis vilniškė LŽS nario, rašytojo Stasio Lipskio leidykla "Žuvėdra" išleido jo eilėraščių knygą "Baltas popieriaus lapas". Joje ne viena dešimtis įsimintinų eilėraščių apie tėviškę, meilę, patirtas nuoskaudas, neįgyvendintas svajones.
Poetas nemažai posmų paskyrė meiles jausmams. Eilėraščiuose "Visko dar bus", "Žodžio neišmesi", "Ant ežerėlio rymojau" sakoma, kad reikia tikėti geresnio likimo perspektyva.
Kita vertus, ši knyga nėra apiberta vien linksmomis, šviesiomis spalvomis. Poetas labai nusivylęs dabartine padėtimi gamtosaugos srityje, naikinamais miškais, vandenų beatodairiška tarša.
Niūria nuotaika dvelkia eilėraštis "Skelbimas", kuriame ironiškai siūloma pirkti Lietuvą su jos kol kas žaliais miškais, ežerais ir upėmis, žmonėmis ir vaikais.
...superku lietuvą
su žeme
(moku brangiau)
ir be žemės
su žmonėmis
(pigiau)
ir be jų
superku
su ežerais ir upėmis
(brangiausiai)
su dangumi
įskaitant žvaiždes
ir debesis)
superka lietuvą
su tavimi
ir tavo vaikais
(pigiausia)
bene
jau parsidavusiais
perpirkliams
nupirksiantiems viską
urmu iš mano rankų
(mokėsiantiems brangėliau
negu aš jums moku)
taigi
superku lietuvą
kol jos dar esama
(nenumiškintos
neužasfaltuotos
pirmapradės)
superku lietuvėlę
kol
parduodančių į valias...
Švelni būties nostalgija dvelkia iš kito autoriaus eilėraščio "Visko dar bus":
...RAŠTE pasakyta
jog
viskas praeina
tai jau tikrai
nušokavo vaikystė
prašuoliavo jaunatvė
tarsi nebūta
brandos dienų
ne kur pasidės
kaip nors kads nors
praslinks ir senatvė
tai ne kitaip
visko dar bus
ne kitaip
dar pagyvensime
dar paūšime
jeigu belaukdami
kuris
nepalūšime
meile mano
vienatine
mano drauguže...
Poeto R.Sadausko kūriniai pastebėti ne tik mūsų šalyje. 1986 metais jis pelnė Japonijos vaikų literatūros asociacijos premiją.
Kaip sakė poetas savo interviu žurnalistei Daivai Červokienei, jam įdomiausi buvo ir tebėra paprasti žmonės. Teko klausytis įvairių profesorių, bet įdomiau kalbėti su pamiškėje gyvenančiais boba ar diedu, kurie pasisėmę išminties iš gamtos. Žiemomis užpustyti, iš trobos išeiti negali, o tokio blaivaus proto, nuskaistėję, nors su įvairiomis ydomis, nešvarumais, bet jų, žmonių nuo žemės , esmė gryna, švari.
Pasak R. Sadausko, tai jam atrodo svarbiausia - ta gamtos išmintis. Knygų yra daug skaitęs, ir žemė asocijuojasi su jomis.Eini ir užtinki - arimas, šviežiai atversta žemė, su savo vos juntamu kvapu, jam tai -žemės knyga. 
A. de Sant Egziuperi pastebėjo: "Visi mes iš savo vaikystės". Labai tai jaučiu, sako R. Sadauskas. Tie kaimo žmogeliai, kuriuos mes paliekame, parbėgę prie šilto radiatoriaus lieka ten ir rudenį,žiemą, gyvena, dirba, po purvynus braido, ir nieko baisaus, pavasarį randame raudonais skruostais - toks jų gyvenimo tikrumas...
Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-02-23 13:59
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media