2020 m. rugpjucio 3 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kitu kampu

*print*

Archyvas :: Lietuva įgyvendino 1 iš 9 tarptautinių antikorupcinių įsipareigojimų

2019-02-07
 

 

Absoliuti dauguma Lietuvos prieš dvejus metus prisiimtų įsipareigojimų sumažinti korupciją, atverti duomenis ir leisti gyventojams prisidėti prie sprendimų liko neįgyvendinti. Lietuva išpildė 1 iš 9 pažadų, kuriuos pati užsibrėžė dalyvaudama tarptautinėje „Atviros vyriausybės partnerystės" (angl. Open Government Partnership) iniciatyvoje.

Per 2016 - 2018 m. Lietuva turėjo atverti institucijose kaupiamus duomenis, sukurti nevyriausybinių organizacijų (NVO) registrą, NVO fondą, įvairiopai palengvinti gyventojų galimybes dalyvauti priimant sprendimus ir detaliau skelbti, kaip viešasis sektorius leidžia lėšas.

Iš devynių įsipareigojimų Vyriausybė įgyvendino vieną - geriau viešinti Vyriausybės veiklą ir palengvinti gyventojų dalyvavimą svarstant jiems aktualius klausimus. Tačiau, Lietuvos pažangą vertinusių ekspertų nuomone, prisiimdama šį įsipareigojimą Vyriausybė numatė formalias priemones ir, nors jas įgyvendino, tikslo nepasiekė.

„Kai kurios institucijos net nežinojo esančios atsakingos už įsipareigojimų įgyvendinimą, - sakė vertinimą atlikusi „Atviros Vyriausybės partnerystės" Nepriklausomo priežiūros mechanizmo (NPM) tyrėja Rugilė Trumpytė. - Man regis, tai parodo, kad viešajame sektoriuje sprendimai vis dar priimami skubotai paskiriant atsakingus asmenis ir neskiriant pakankamai dėmesio realiems pokyčiams pasiekti."

Atviros Vyriausybės partnerystės programa siekia padėti šalių vyriausybėms skatinti skaidrumą, rengti konsultacijas su gyventojais, mažinti korupciją. Prie šios iniciatyvos yra prisijungusios 79 valstybės.

Lietuva prie Atviros Vyriausybės partnerystės prisijungė 2011 m. ir nuo to laiko kas dvejus metus pati nusprendžia, ko reikia imtis, kad šalyje būtų daugiau skaidrumo, mažiau korupcijos, o gyventojai galėtų dalyvauti priimant sprendimus. Veiksmų planus ir juose numatytus įsipareigojimus patvirtina Ministras Pirmininkas.

Atlikus vertinimą NPM Lietuvai rekomenduoja:

•1.      Užtikrinti, kad Lietuvos įsipareigojimai būtų patvirtinami tik pasitarus su viešojo sektoriaus institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir kitomis interesų grupėmis.

•2.      Užtikrinti, kad įsipareigojimais būtų siekiama skaidrumo, gyventojų dalyvavimo, viešojo sektoriaus atskaitingumo, o ne su iniciatyva nesusijusių tikslų.

•3.      Viešai informuoti apie įgyvendinimo eigą ir paaiškinti galimus vėlavimus.    

•4.      Užtikrinti, kad veiksmų planuose būtų numatyti tik tokie įsipareigojimai, kuriuos galima įgyvendinti per dvejų metų laikotarpį.

•5.      Iš anksto numatyti rodiklius, pagal kuriuos būtų vertinama, ar užsibrėžtas tikslas pasiektas, ar ne.

 

 

Daugiau informacijos:

Rugilė Trumpytė, NPM vertintoja, +37065116579, rugile.trumpyte@gmail.com

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-02-07 12:37
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media