2021 m. kovo 1 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kitu kampu

*print*

Archyvas :: Kolega Apolinaras Juodpusis: Apie plunksnos brolius ir seseris

2015-11-16
 
Apolinaras Juodpusis

Apolinaras Juodpusis

 

                                                                                                                    Apolinaras Juodpusis

 

Apie plunksnos brolius ir seseris

 

 

      Nežinau, ar tik man, Viekšnių vidurinės mokyklos (dabar gimnazijos) auklėtiniui, taip atrodo, bet mintyse užčiuopiu reiškinių ir faktų, kad viekšniškiai - kokias specialybes jie bebūtų pasirinkę - talentą ir pomėgį rašyti neabejotinai turi ar turėjo, tad šiuokart ir noriu prisiminti nemažą būrį kraštiečių, kuriems rašymas, žodinė kūryba yra tarsi antroji (o gal net pati pirmoji!) profesija.

      Prieš tai norėčiau prisiminti ir tuo prisiminimu pagerbti lietuvių kalbos ir literatūros mokytojus, kurie įvairiu metu moksleiviams skiepijo meilę gimtajai kalbai, rašybai, ugdė mumyse pirmuosius kūrybos pradmenis.

      Buvo neseniai nutolęs rūstus pokaris. Rajoninis laikraštis (kuriame tik po dvidešimtmečio pats pradėjau dirbti), suprantama, neturėjo nė vieno profesionalaus žurnalisto, o pirmoji redaktorė buvo net be vidurinio išsilavinimo ir dar ne lietuvė - buvusi pogrindininkė Cipa Racinaitė. Tad galime įsivaizduoti, kokia kalba šiuolaikinės kokybės požiūriu laikraščio puslapiuose vyravo. Užtat, pamenu, mokyklos direktorius kartu ir lietuvių kalbos mokytojas Domininkas Vaičius mums, mokinukams paaugliams, ir draugiškai patardavo, ir perspėdavo neskaityti tos anuometinės „Pergalės vėliavos".

      Sveikas, racionalus požiūris į gimtąją kalbą tradiciškai buvo atkeliavęs iš ankstesniųjų metų, bet ir vėliau mokykloje pamenu daug lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų, didžia dalimi prisidėjusių, kad viekšniškiai moksleiviai nepaliktų mokyklos kaip mažaraščiai gimtosios kalbos požiūriu. Nebeišvardinsiu visų mokytojų lituanistų, sustosiu tik ties dviem, deja, jau Amžinybėn išėjusiais. Mokytojas Stasys Ablingis, pats būdamas gabus literatas, pamokose ir individualiai ugdė bei skatino daugelį auklėtinių pamėgti žodinę kūrybą. Mokytoja Stasė Venslovaitė, buvusi ir mūsų klasės auklėtoja, pamenu, pamokose  mus mokydavo analizuoti literatūrinius kūrinius, suprasti veikėjų charakterius, dialogų svarbą ir t.t.

      Toji gera lietuvių kalbos ir literatūros pamokų tradicija, kaip minėjau, buvo atėjusi iš ankstyvojo tarpukario, dar nuo Viekšnių progimnazijos laikų, o vėlesniuoju laiku toliau plėtojosi. Kitaip ar dabar turėtume pluoštus buvusių mokyklos auklėtinių Leono Virkučio, Zofijos Aleksandravičiūtės-Navickienės ir kitų kadaise taip kruopščiai užrašytų prisiminimų apie Viekšnius ir viekšniškius?!

      Įdomu tai, kad nemažas būrys buvusių mūsų mokyklos auklėtinių, pasirinkusių teisininko, istoriko, muziko ar kurią kitą specialybę, išsaugojo mokykloje užgimusį pomėgį rašyti. Kalbininkas Albertas Ružė - humanitarinių mokslų daktaras, docentas, knygų, mokslinių straipsnių autorius ir bendraautoris; teisininkas Vladislovas Burbulis ilgainiui tapo plačiai žinomu žurnalistu tarptautininku; garsus Lietuvos teisininkas ir  advokatas Kęstutis Lipeika, remdamasis bylų medžiaga ir advokato patirtimi, šūsnis rašinių yra sukūręs ir publikavęs, dar turbūt tiek glūdi jo archyve; istorijos mokytojas Juozas Elekšis šiandien garsėja savo sukurtų dainų bei giesmių tekstais, išleido arti dvidešimties knygų; teisininkas Rimantas Žilevičius savo knyga „Ožkelė giedojo gluosnyje" (2011 m.) ir žaviais publicistiniais rašiniais atsiskleidė kaip gabus vaizdingo žodžio meistras. O ką jau kalbėti apie Juozą Erlicką - taip pat viekšniškį, rašytoją, poetą, publicistą, Lietuvos nacionalinės literatūros ir meno premijos laureatą !

      Būsiu nekuklus - mano brolis muzikologas Vaclovas yra parašęs ir publikavęs ne vieną šimtą straipsnių, apybraižų, radijo laidų apie Lietuvos muzikinę kultūrą, dabar baigia parengti trečią knygą iš savojo tritomio „Tai buvo...", triūsia prie kitų tekstų. Taip pat čia dar būtina prisiminti ir kitus viekšniškius - žurnalistę Gražiną Biržietytę-Kriščiukaitienę, nusipelniusį kraštotyrininką Bronislovą Kerį, vėlgi žurnalistę Bernardą Steponavičiūtę-Plastininą, anuometinėje „Pergalės vėliavoje" dirbusią Stasę Ivaškevičiūtę-Stelingienę, literatę Liudą Vasičevą, keliautoją, fotografą, poetą Paulių Normantą ir daug daug kitų plunksnos brolių ir sesių.

      Grįžtu į savo klasę ir vėl prisimenu buvusią auklėtoją Stasę Venslovaitę. Tai turbūt didžiausias Jos, šviesios asmenybės, nuopelnas, kad Stasys Keinys - kalbininkas, redaktorius, humanitarinių mokslų daktaras, parengęs spaudai daugiau kaip 500 straipsnių terminologijos, kalbos vartosenos ir norminimo temomis; kad Valerija Gežinytė-Lėgaudienė - nusipelniusi mokytoja lituanistė, paskelbusi daug prozos ir poezijos kūrinių, S. Niūniavaitės premijos laureatė; kad mano suolo draugas Aleksandras Žvirzdinas, Vilniaus universitete baigęs lituanistikos mokslus, daugelį metų dirbo žurnalo „Mokslas ir technika" redaktoriumi; kad Algimantas Šarkis po žurnalistikos studijų visą savo gyvenimą paaukojo spaudai. Turbūt ne per klaidą ir šių eilučių autorius atsidūrė „toje galeroje" - žurnalistikoje.

      Šiandien daug kalbama, ginčijamasi apie dabartinės lietuvių kalbos būklę, jos vystymosi perspektyvas, ir kartais sunku suprasti, kas teisus. O kai girdi itin prastai lietuviškai kalbančius „šnekorius", kai daugelis net aukštuosius mokslus baigę ir save inteligentais, net elitu laikantys nemoka sklandžiai dėstyti minčių, prisimenu literatės ir režisierės Stasės Niūniavaitės kadaise išsakytus skausmingus žodžius: „Aš tik žinau viena: kas bevaldytų Lietuvą, o žemė, upeliai, kalneliai, gojai liks tie patys - jų nesurusins, nesuvokietins... Bet žmonės! Ar bekalbės lietuviškai po šimto metų?" Taigi dabar ar tik ... „nesuanglėsime" ?!  

Rubrika Kitu kampu yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

  

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2016-01-03 14:16
 
 

Komentarai (47)

Jūsų el. paštas

Ben

2021-02-06 13:47

Sveiki visi, tai puikus liudijimas, kuriuo privalau pasidalinti. Niekada netikėjau burtais ar magija, kol nesutikau Dr.Sango. Po 5 metų skyrybų žmona paliko mane su dviem vaikais. Aš beveik nusižudžiau, buvau emociškai palūžęs. Ačiū burtų leidėjui Dr.Sango, kurį sutikau internete. Vieną ištikimą dieną naršydama internete radau daug atsiliepimų apie būtent šį ratą. Vieni žmonės patikino, kad jis parsivežė savo buvusį mylimąjį, kiti tikino, kad jis atstatė jų gimdą, išgydė vėžį ir kitas ligas, kiti patikino, kad gali užburti, kad sustabdytų skyrybas. Man taip pat teko susidurti su vienu konkrečiu liudijimu, tai buvo moteris, vardu Marry, ji paliudijo, kaip jis per mažiau nei 2 dienas grąžino savo buvusį mylimąjį, o pasibaigus liudijimui ji atsisakė jo el. Pašto adresas (spellspecialistcaster937@gmail.com). Perskaičiusi visas šias apžvalgas nusprendžiau pabandyti. Aš susisiekiau su juo jo elektroniniu paštu ir paaiškinau jam jo problemą. Vos per 48 valandas mano žmona grįžo pas mane. Mes išsprendėme savo problemas ir esame dar laimingesni nei anksčiau. Dr. Sango yra tikrai talentingas žmogus, aš neketinu jo nustoti siųsti, nes jis yra nuostabus žmogus. Jei turite problemų ir ieškote tikro sprendimo bei tikro rašybos rato, kuris už jus išspręs visas jūsų problemas, susisiekite su Dr.Sango su jo galiomis. Tai gali paversti jūsų svajones realybe
Tai taip pat gali jums padėti:
1. Grąžinkite savo vaikiną ar draugę
2. Grąžinkite savo vyrą ar žmoną
3. Laimėkite loteriją ir akciją biuruose
4. Padėkite pastoti, jei jums reikia kūdikio
5. Susisiekite su juo dabar ir išsigydykite bet kokią ligą: „Hangout“: el. Paštas El. Paštas: spellspecialistcaster937@gmail.com

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Mitchelle

2021-01-18 10:12

Laba diena visiems, aš buvau šiame puslapyje gruodžio mėnesį, kai išgyvenau sunkų savo santuokos laiką ir ieškojau pagalbos, kad išspręstų problemą savo namuose, nes mano vyras prašė mūsų išsiskirti po 10 metų santuokos. Man pasisekė internete sutikti dr. Ajayi, galingą dvasinį žmogų, su kuriuo aptariau savo problemą, jis privertė mane suprasti, kad jie nėra nieko gyvenime be sprendimo, jis man pasakė būtinus dalykus, kuriuos turėjau padaryti, ir aš padariau taip, kaip nurodyta Trečią burtų dieną pradėjau pastebėti pagerėjimą savo namuose, o mano vyras visiškai pasikeitė į tai, kai mes pirmą kartą susitikome, jis visada manęs stebi ir niekada daugiau nieko nesakė apie skyrybas, aš dėkingas dr Ajayi, tu esi geriausias. Jei santykiuose išgyvenate sunkų laiką ir norite sprendimo, rekomenduoju jums dr. Ajayi. Susisiekite su juo „Whatsapp“ / „Viber“ numeriu: 2347084887094 arba el. Paštu: drajayi1990@gmail.com

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rosanna

2021-01-01 14:53

Prieš kurį laiką su savo vaikinu išsiskyrėme, buvau nuniokotas, prisijungiau prie interneto ir radau keletą liudijimų apie meilės ratuką dr. Fayosa, kuris padėjo kai kuriems žmonėms sugrąžinti savo mylėtojus pas juos, iš pradžių maniau, kad tai sukčiai, bet po to perskaičiusi daugiau apie tai, nusprendžiau išbandyti, susisiekiau su daktaru Fayosa, kad jis padėtų suvienyti buvusį vaikiną ir mane, ir jis man pasakė, kad turėčiau palaukti, kol mano vaikinas grįš pas mane per 48 valandas po to, kai bus atliktas burtas. , Kitą dieną mano vaikinas parašė man laišką, prašydamas, kad jį paimčiau atgal. Dabar mes vėl kartu ir vėl džiaugiamės. Jei nemačiau tų liudijimų, niekada nebūčiau žinojusi, kad kažkas tokio įmanoma, todėl nusprendžiau norėdamas pasidalinti savo liudijimu, kad kas nors kitas, kam to reikia, galėtų su juo susisiekti. Nebijokite, nesąžiningai ar nieko, susisiekite su juo el. paštu: Fayosasolusionhome@gmail.com arba Whatsapp 2348151918774

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Xena Mousa

2020-12-13 23:54

Aš ką tik susigrąžinau savo vyrą naudodamasis tikrosios meilės kerų daktaru dr. Ilekhojie. Nuo tada, kai man padėjo daktaras Ilekhojie, mano vyras yra labai stabilus, ištikimas ir artimesnis man nei anksčiau. Taip pat galite susisiekti su šiuo burtų leidėju ir gauti tavo santykiai sutvarkyti. Čia jo kontaktas „WhatsApp“: 2348147400259
El. Paštas: (gethelp05@gmail.com)

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Paloma Avense

2020-11-30 11:32

Ar esate moteris, ieškanti gimdos vaisių, norite išgirsti vaikų balsus savo namuose, bet nebegalėjote pastoti, nes nerimaujate, nes daktaras Ajayi padės jums susilaukti jūsų paties. susidūręs su panašia situacija, kai vyras liudija, kaip puikus burtų ratukas daktaras Ajayi po 9 mėnesių pertraukos padėjo jam sugrąžinti savo mylimą žmoną, aš kreipiuosi į daktarą Ajayi, kuris paaiškino mano būklę. vaistažolių gėrimas, kurį išgėriau ir po trijų mėnesių buvau nėščia nuo dvynių berniukų, dabar esu išdidi mama. susisiekite su daktaru Ajayi burtų raštu dėl bet kokios gyvenimo situacijos, kai jis yra geras žmogus. „Viber“ arba „WhatsApp“: 2347084887094 arba el. Paštas: drajayi1990@gmail.com

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Cherry Olic

2020-11-30 10:07

Kaip aš grįšiu su savo vyru! Turėjau prabangą būti apdovanota 30 minučių skaitymui su Didžiuoju dr. Ilekhojie. Susitikęs su daktaru Ilekhojie, aš galėjau įgyti aiškumo dėl daugelio dalykų, savo santuokos būtent po visko, ką išgyvenau. Praėjo 5 metai, kai mano vyras paliko mane ir mano vaikus. Daktaro Ilekhojie dėka aš galėjau susisiekti su savo vyru, ir jis mane myli labiau nei anksčiau. Amžinai dėkingas Didžiajam dr. Ilekhojie! Aš labai rekomenduoju, pasinaudokite galimybe .. jei jūsų netikintis žmogus, jis jus padarys! Jo kontaktiniai duomenys „Whatsapp“ numeris: 2348147400259 arba el. Paštas: [gethelp05@gmail.com

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Keisha Mario

2020-11-27 19:35

Aš visada žadėjau rekomenduoti tiems žmonėms, kuriems taip pat gali prireikti jūsų pagalbos, nes jūsų el. Pašto suradimas buvo geriausias dalykas, koks man nutiko, dr. Ilekhojie, jūs esate dėmesingiausias ir užjaučiantis žmogus, kurį pažįstu. Buvau taip nusiminusi, kai beveik penkerius metus buvau be meilės. Aš paprašiau susivienyti meilės burtų ir nuostabu, kad tai pavyko. Laimingai gyvenu su mieliausiu gyvu vyru ir už tai meldžiausi. Ačiū dr. Ilekhojie nepakaktų, atsižvelgiant į tai, ką jūs padarėte dėl manęs, todėl nusprendžiau pasidalinti šiuo jūsų rankų darbo liudijimu visam pasauliui, kad sužinotumėte apie jūsų gerą darbą man. Galite susisiekti su šiuo vyru dėl bet kokių santykių problemų ir jis taip pat jums padės, naudodamasis savo el. Pašto adresu: (gethelp05@gmail.com arba paskambinkite / whatsApp jam telefonu 2348147400259

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Diana Roman

2020-11-24 20:34

Noriu pasinaudoti šia auksine proga ir įvertinti puikų burtų ratuką, vadinamą Ilekhojie, už tai, kad jis man padėjo atgauti santykius su buvusiu mylimuoju, kai jis pasibaigė ir gana ilgą laiką atsisuko man. Gydytojas Ilekhojie atliko susitaikymo kerą ir per 48 valandas po to, kai buvo įvykdytas burtas, man paskambino mano buvusysis, sakydamas, kad jis gailisi, kad mane įskaudino, ir kad daugiau jis manęs gyvenime nebepadarys. Nustebau, bet vėliau jį priėmiau atgal. Kiekvienas, turintis sunkumų santuokose, turėtų kreiptis pagalbos į dr. Ilekhojie. Siųskite jam el. Laišką per (gethelp05@gmail.com) arba „WhatsApp“ / „Viber“ numerį 2348147400259

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Nela Jayden

2020-11-02 14:41

Labai ačiū DR ISIKOLO, kad priverčiau mano buvusį vaikiną sugrįžti pas mane. Rašau šį nuostabų liudijimą apie šį vyrą. Jis įgyvendino visus mano norus. Su savo vaikinu susitikome daugiau nei 3 metus ir nors turėjome tiek daug kivirčų, bet niekada negalvojome išsiskirti. Vieną dieną jis man paskambino telefonu ir pasakė, kaip jis pavargo nuo santykių ir niekur nemato, į kurį einame. Praėjo mėnesiai, ir mano vaikinas nebesusisiekė su manimi, aš daugiau jo negirdėjau, o jo mobilusis telefonas buvo atjungtas. Žinojau, kad turiu ieškoti pagalbos dėl tiek meilės jam. Aš susisiekiau su šiuo puikiu burtų šaukliu, nes niekada nebuvau su niekuo anksčiau susisiekęs ir sakau, kad po savaitės bendravimo mano buvęs vaikinas man paskambino ir paprašė pasimatyti po 48 valandų, jis padarė man darbą, kad susitaikyčiau su savo vyru, jis nešiojo žiedą ant mano piršto. Esu labai laiminga, nes netrukus tapsiu ištekėjusia mergaite, naudodama šį puikų burtų ratuką. Pažadėjau visiems parodyti jūsų darbus ir su

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Tatiana

2020-10-31 09:39

aš nežinau, kas nutiko ne taip, mano vyras pateikė skyrybų prašymą ir atostogas, o mergaitės vienos rūpinosi savimi, tai man ne problema, nes aš esu sunkiai dirbanti moteris, bet man reikia grąžinti vyro meilę ir norėti jį namo. Mano laimei, aš perėjau kai kuriuos santuokos problemų tinklaraščius, kai pamačiau liudijimą, kaip daktaras Ajayi, puikus burtų ratukas, gali padėti žmonėms savo santuokiniuose namuose naudoti magišką burtą. Aš paėmiau jo kontaktą ir paaiškinau jam savo problemas, jis man pasakė priežastį, kodėl mano vyras elgiasi taip, kaip jis elgiasi, ir papasakojo reikalingus dalykus, nes aš rašau tai, kad mano vyras yra svetainėje, žaidžiantis su vaikų ir mes esame laiminga šeima, vėl gyvenanti meilėje. Dėl bet kokio būrimo darbo susisiekite el. Paštu: drajayi1990@gmail.com arba „Whatsapp / Viber“: 2347084887094

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media