2024 m. rugsejo 12 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Apie žurnalistiką ir žurnalistus

*print*

Archyvas

 

2023-01-24K.Kajėnas: „Norisi nuleisti fotoaparatą ir išeiti...“

Liepa Rimkutė/ Vieną antradienio popietę Bernardinai.lt redakcijoje vyko pokalbis su žurnalistu bei vaizdo operatoriumi Kostu Kajėnu. Žurnalistas yra buvęs ne vienoje karo pabėgėlių stovykloje ir atlikęs daug unikalių projektų. K.Kajėno greitai laukia komandiruotė į Pietų Afriką, tad smagu, kad radome laiko pasikalbėti apie labai įdomią žurnalisto veiklą./Jums teko būti karo pabėgėlių stovyklose. Kas jus sukrėtė, šokiravo?/ Atrodo, nesvarbu į kokią stovyklą nuvažiuotum, ten visi vis tiek bus laimingesni nei tu. Jie šypsosi, juokiasi, ypač vaikai labai laimingi. Mane šokiravo tai, kokios lėlės vaikų rankose – tai plytos, apvilktos vaikiškais rūbeliais.

2022-10-04Jaunųjų žurnalistų klube- pažintis su žurnalistika

Luknė Grunskytė/ Šiemet Jaunųjų žurnalistų klubas pasipildė. Atėjo dvi bendravardės Urtės. Vienai iš jų yra dvylika metų, lanko „Taškiaus“ mokslo ir menų mokyklą. Ji žurnalistika domėjosi jau nuo mažens. Kaip tik šiais mokslo metais Urtė turėjo pasirinkti naują būrelį ir nusprendė pabandyti čia. O kita Urtė yra dešimtmetė. Ji lanko Vydūno progimnaziją. Urtė apie šį būrelį sužinojo ir nusprendė ateiti, kartu su mama ieškodama naujų bei įdomių būrelių. Aš sugrįžau antriems metams, nes šis būrelis man labai patiko.

2021-05-18Danielė: „Net nežinojau, kad toks klubas yra“

Girmantė Zolubaitė/ Danielė – viena aktyviausių Jaunųjų žurnalistų klubo narių. Nors prie klubo veiklos prisijungė tik šį pusmetį, dvylikametė jau yra išbandžiusi ne vieną žurnalistikos sritį ir tai parodo jos darbo greitį ir kokybę. Danielė yra vilnietė, nors ateityje norėtų gyventi toli už Lietuvos – Prancūzijos sostinėje Paryžiuje, apie kurį daug žino iš mamos pasakojimų. Apie savo pasiekimus Jaunųjų žurnalistų klube Danielė Voloncevičiūtė dalinasi šio pokalbio metu. Beje, klubo vadovė labai gyrė jos sukurtą vaizdo siužetą apie kėdes.

2021-03-30Laidos „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ filmavimas − dalyvio akimis

Girmantė Zolubaitė/ Dauguma Lietuvos mokinių svajoja apie galimybę sudalyvauti „Lietuvos tūkstantmečio vaikuose“, tačiau tai pavyksta ne visiems. Būtent dėl to daugumai laidos žiūrovų, kurie sėdi ant sofos ir žiūri laidą per televizorių, jos filmavimas atrodo ypatingas. Tą patį jaučiau aš, kai dar nebuvau nuvažiavusi į šį žaidimą. Taigi dabar papasakosiu, kaip filmuojamos „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ laidos. Vos tik atvykome į didžiąją Lietuvos televizijos studiją, prie mūsų priėjo moteris ir, pamatavusi temperatūrą, nuvedė prie rūbinių.

2021-02-09Bernardinai.lt – portalas, kuriam svarbi šeima ir kultūra

Vakaris Vingilis/ Kiekvienas žmogus, bent kiek besinaudojantis internetu, dažnai apsilanko įvairiuose interneto portaluose. Dažnai pasigirsta kalbų apie jų moralumą ir atsakomybę, turinio kokybę. Vis dažniau visuomenininkai skatina naujienų portalus vertinti kritiškiau. Dažnas reklamuoja ir ne tokius populiarius portalus, kuriems svarbi kokybė, o ne greitis ir pinigai. Vienas iš tokių portalų yra Bernardinai.lt. Kokie kokybės kriterijai taikomi, kaip atsirenkamos temos, papasakojo portalo religijos temų redaktorius, šiuo metu einantis ir vyriausiojo redaktoriaus pareigas, Simonas Bendžius.

2020-04-23Tarp autoritetų – ir sportininkai, ir žurnalistai

Aistis Michailovskis/ Autoritetai – tai žmonės, kurie kitiems yra idealai bei pavyzdžiai. Jie dažniausiai pasirenkami pagal savo pomėgius: jei mėgsti futbolą, tai autoritetas greičiausiai nebus aktorius ar dailininkas. Tiesa, reikėtų paminėti ir tai, jog su amžiumi keičiasi ir mėgstamas žmogus. Žinoma, tai gali įtakoti ne vien tik amžius, bet ir pasikeitusi sporto šaka, atrastas naujas pomėgis. Ir tai ne visos priežastys. Tačiau būna, kad autoritetas pasirenkamas netinkamai, tuomet gali būti ir pasekmės. Mano idealai taip pat keičiasi gana greitai.

2019-10-01Nuo smalsumo iki akylo žvilgsnio – į žurnalistiką ir emigraciją

Liepa Rimkutė/ Pažintis su tinklapio "Kuria vaikai" iniciatore Asta Borusevičiūte prasidėjo labai paprastai – sužinojusi apie Jaunųjų žurnalistų klubą, nusprendė su mumis susisiekti. Asta pasiūlė bendradarbiauti kuriant tekstus. Taip ir gimė ši idėja paimti interviu. Neslėpsiu, šį interviu buvo sunku suorganizuoti – tiek aš, tiek Asta esame labai užsiėmusios, o kur dar laiko skirtumai. Tačiau buvo verta – imant šį interviu visos kitų Jaunųjų žurnalistų klubo narių akys ir ausys buvo prikaustytos prie mano ir Astos pokalbio, kuris vyko telefonu įjungus garsiakalbį, o kitu telefonu jį įrašinėjant.

2019-02-09Jaunieji žurnalistai 15min.lt redakcijoje: ką gi jie ten veikė?

Vakaris Vingilis/ Lietuvos vaikų ir jaunimo centro Jaunųjų žurnalistų klubo nariai lankėsi portalo 15min.lt redakcijoje. Ten juos pasitiko ir apie žurnalisto darbą pasakojo Elena Varnauskaitė ‒ žurnalistė, kuri būdama moksleive taip pat lankiusi šį klubą ir vadovei Erikai įsiminusi ilgam.  Apžvalga po redakciją prasidėjo priimamajame, kur sutinkami svečiai ir tvarkomi kiti reikalai. Tada paėjėję koridoriumi jaunieji žurnalistai pateko į pačią moderniausią Lietuvoje ‒ 15min.lt vaizdo transliacijų studiją. Čia dažnai užsuka ir garsiausi pramogų pasaulio atstovai, politikai, sportininkai.

2018-12-18Radijo laidoje „ Kitu kampu “ – apie keliones

Girmantė Zolubaitė/ "Šiandien radijo laidoje šnekėsime apie atostogas" – taip prasidėjo improvizuota radijo laida, kurią vedė Liepa. Ji yra Jaunųjų žurnalistų klubo narė. Į susitikimus Liepa ateina ne vienerius metus. Jaunųjų žurnalistų klubo susirinkimai vyksta antradieniais Lietuvos vaikų ir jaunimo centre, 210 kabinete. Viduryje patalpos stovi stalas, apsuptas kėdžių. Aplinkui jį yra dar penki stalai, ant kurių pastatyti šeši kompiuteriai. Čia, redakcijoje, ir kuriama radijo laida. Dabar Liepa pateikia keletą klausimų pirmajai pašnekovei Gabrielei: - Taigi, Gabriele, sakei, kad lankeisi urvuose? Ar nebijojai? Ar negalvojai apie riziką?

2018-12-11Pažintis su Jaunųjų žurnalistų klubo vadove

Girmantė Zolubaitė/ „Gimpuras“ yra mano sumanytas laikraštis. Jis lankosi Lietuvos vaikų ir jaunimo centre, Jaunųjų žurnalistų klube. Skaitytojų dėmesiui – interviu su šio klubo vadove Erika Straigyte. Kodėl norėjote tapti Jaunųjų žurnalistų klubo vadove? Matyt, tai lėmė mano mėgiama profesija. Kadangi esu žurnalistė, žurnalistikoje esu dirbusi ne vienerius metus, labai mėgstu šia profeiją, labai mėgstu darbą ir lygiai taip pat man smagu bendrauti su vaikais ir moksleiviais. Tai ir buvo priežastys, kurios mane atvedė į tokią veiklą. Kiek laiko čia dirbate? Oi, dirbu daugiau nei dešimt metų jau, net neskaičiuoju.

2018-09-25Radijo laidos repeticija

Rapolas Vanagas/ Šiandien iš improvizuotos radijo studijos aš papasakosiu apie laidą "Kitu kampu" ir dar vieną laidą, kurios pavadinimo neprisimenu. Tai buvo pokalbių repeticija, kurioje jaunieji žurnalistai mokėsi vesti laidą, pateikti klausimus ir diskutuoti. Pirmoje laidoje buvo kalbėta apie atostogas, laidą vedė Liepa. Buvo pasirinkti mokiniai iš Jaunujų žurnalistų klubo ir viskas vyko puikiai. Šioje laidoje išgirdau apie Tailande, urve, įstrigusius moksleivius, kurie vėliau buvo išgelbėti. Kai pagalvojau, jog dauguma žmonių žino apie šitą įvykį, aš nustebau. Toliau laidoje buvo kalbama apie įspūdžius kur nors pirmą kartą nukeliavus ir apie svajonių šalį.

2018-01-09Mokykla be laikraščio – mokykla be veido

Aurita Baranovaitė/ Mokykloje vyksta tiek daug, jog negali visko prisiminti. Ir kas gi daugiau primins apie mokyklos artėjančius renginius, veiklą, vykstančią būreliuose, apie naujienas, sensacijas, įvykusius pokštus, kuriuos galbūt galėjai praleisti, jei ne mokyklos laikraštis. Laikraštis aprėpia viską, kas vyksta tavo aplinkoje, ką lengva praleisti ir nepastebėti einant koridoriumi. Skaitydamas laikraštį, žinosi daugiau apie savo mokymosi aplinką, kurioje galbūt net nedalyvauji. Laikraštis – tai mokyklos veidas.

2017-10-10Eteryje ir ausyse

Liepa Rimkutė/ Ar teko ryte, sėdint automobilyje ir klausant radijo, pagalvoti −“ kokių nesąmonių aš čia klausausi?'' O aš klausau radijo stoties M-1. Daugelį ši stotis gali išvesti iš proto, tad jie jos neklauso. Tokie žmonės gali kiek nori klausytis ''ZIP fm'', ''Lietaus“, tačiau tik išgirdę pirmuosius M-1 vedėjų Mindaugo ir Sauliaus sakinius nebenori daugiau jų girdėti. Savo šeimoje esu su tuo susidūrusi, kadangi mano mama tiesiog nemėgsta M-1 radijo stoties. Taigi keliaujant automobiliu kyla nesusipratimų dėl skirtingų nuomonių. M-1 mane traukia įdomiomis rubrikomis, pavyzdžiui: dušo daina, svajonių komanda, žalia šviesa.

2017-10-03Vietoj futbolo treniruotės – į žurnalistų klubą

Rūta Giedrytė/ Viena populiariausių sporto šakų pasaulyje yra futbolas. Kasmet milijonai sirgalių, tarp jų ir aš, nekantriai laukia rugsėjo – futbolo sezono pradžios. O jei dar vyksta ir Europos ar pasaulio čempionatai, arba net olimpinės žaidynės... Beveik kiekvieną vakarą gali praleisti žiūrėdamas rungtynes ir palaikydamas mėgstamą komandą. Žinoma, ne visi randa tam laiko. Ką daryti tokiais atvejais? Manau, kiekvienas pasirenka jam patogiausią būdą. Pradėkime nuo manęs. Aš, turėdama galimybių bei laiko, visuomet patikrinu naujienų portalą "15 min".

2017-09-13Kalba − kaip vanduo

Aurita Baranovaitė/ Kalba − tai būdas pasidalinti savo mintimis, išreikšti emocijas ir puiki priemonė bendrauti. Tačiau ne visi žmonės geba naudotis savąja kalba. Vienų galvoje knibžda minčių sūkuriai, bet jie negali perduoti pagrindinės minties, o kiti sugeba natūraliai bendrauti, lyg būtų tam sutverti. Kiekvienas pažįstame nors vieną, kurio kalba kaip vanduo. Visi puikiai žinome laidų vedėją Justiną Jankevičių. Jį žodžiai susiranda patys, jis bendrauja ir kalba laisvai, natūraliai, kartais pajuokaudamas, tačiau visgi neieško žodžio kišenėje. Ar kada skaitėte tikrai įdomų interviu, kuris ilgam pasiliko jūsų galvoje? A. Mamontovas kartą buvo paklaustas apię knygų skaitymo naudą.

2017-09-12Sugrįžimas į Jaunųjų žurnalistų klubą

Liepa Rimkutė/ Kodėl aš nusprendžiau grįžti į Jaunųjų žurnalistų klubą? Atsakymas į šį klausimą nėra vienas ar du sakiniai, tai jau visas straipsnis. Šią vasarą keliavau į daug kam baugiai, o kai kuriems ir egzotiškai skambančią šalį – Maroką. Beveik kiekvieną dieną svajojau nieko nebijodama paimti interviu iš daugelio tų keistų žmonių, kurie elgiasi taip, kaip mums neįprasta. Žurnalistika man toje šalyje labai pravertė. Galėjau kitu kampu pažvelgti į tai, kas jies normalu, o mums ne. Praėjusiais metais iš Jaunųjų žurnalistų klubo pasisėmiau pakankamai daug, kad tai pakeistų mano požiūrį. Kartais Maroke norėjosi tiesiog prieti prie įžūlių žmonių ir paklausti, kas jiems darosi. Nesugebėjau.

2017-09-12Žodis – ne žvirblis

Rūta Giedrytė/ Dauguma esame girdėję patarlę "Žodis žvirbliu išlekia, jaučiu sugrįžta". Ši patarlė moko, kad reikia galvoti, ką sakai, nes kartą neatsakingai išsakius mintis, vėliau gali tekti kęsti sunkius padarinius. Tai ypač aktualu šiuolaikiniame pasaulyje. Jei esi žiniasklaidos stebimas žmogus, apie tavo neteisingai suprastą pasisakymą greitai sužinos daugybė skaitytojų ar klausytojų, kai kurie beveik aklai tikintys viskuo, ką sako žurnalistai. Bet ar gali ši patarlė atsisukti prieš pačius žurnalistus? Iš tiesų, galimi du variantai. Pirmasis – sėkmė. Jos pavyzdžiu galėtų būti puikiai žinomi Radistai.
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media