Dėl A. Dambrausko publikacijos „Žiegždrių medikės: T. Barštys buvo mūsų pacientas
LŽS Etikos komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksu (LŽLEK). Komisija nevertino straipsnyje paskelbtų faktų atitikimo tikrovei ir T. Barščio prašyme išvardytiems įstatymams, kadangi tai nėra šios komisijos kompetencija.
Komisija atkreipia T. Barščio dėmesį į LŽLEK 22 str., kuriame nurodoma, kad kritikos ribos privataus asmens atžvilgiu yra daug siauresnės nei viešojo asmens atžvilgiu, todėl informuojant apie privatų asmenį, pirmenybė teikiama privataus gyvenimo apsaugai, o apie viešą asmenį - visuomenės interesui.
LŽLEK 45 str. nurodo, kad reikalavimas žurnalistui ir leidėjui nepriminti seniai padarytos nusikalstamos veiklos netaikomas tuo atveju, kai asmuo eina visuomenėje reikšmingas pareigas.
LŽLEK 22 straipsnio dispozicijoje nurodoma, kad kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta atsakymo teisė, t. y. galimybė pasiteisinti, paaiškinti, paneigti klaidingą informaciją. Minėtame „Kauno dienos" straipsnyje nurodyta, jog žurnalistas ir redakcija suteikė progą T. Barščiui atsakyti į klausimus ir pateikti savo poziciją, tačiau T. Barštys šia galimybe nepasinaudojo ruošiant publikaciją nei ją paskelbus.
KOMISIJOS NUOMONE, žurnalistas Arūnas Dambrauskas rinkdamas medžiagą ir skelbdamas publikaciją „Žiegždrių medikės: T. Barštys buvo mūsų pacientas" („Kauno diena" 2011-07-22) nepažeidė Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso.
Komisija atkreipia žurnalisto A. Dambrausko dėmesį, jog sovietmečio psichiatrijos gydymo įstaigų, teismų ir kt. įstaigų dokumentai turi būti vertinami itin kritiškai, atsižvelgiant į to meto politinį, visuomeninį ir socialinį kontekstą.
LŽS Etikos komisijos pirmininkas Viktoras Trofimišinas
Komentarai (0)