2024 m. liepos 16 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Apie skyrių

*print*

Lietuvos žurnalistų sąjungos Šiaulių apskrities skyriaus istorija prasideda 2000 metų gegužės 26 d. Iniciatoriai - "Šiaulių krašto", "Šiaulių naujienų", Šiaulių televizijos pirminių Žurnalistų sąjungos organizacijų nariai - į steigiamąjį susirinkimą pakvietė kolegas ir iš kitų apskrities rajonų leidinių bei Šiauliuose dirbančių šalies dienraščių korespondentus. Susirinkimo dieną suskaičiuota, kad Šiaulių apskrityje buvo 74 Žurnalistų sąjungos nariai.

 

Skyriaus steigimo signatarais tapo 47 iš 58 susirinkime dalyvavusiųjų. Susirinkimas apsvarstė ir priėmė skyriaus įstatus, išrinko pirmininką ir tarybą.

 

Pirmuoju Žurnalistų sąjungos Šiaulių apskrities skyriaus pirmininku tapo "Šiaulių krašto" specialusis korespondentas Petras Dargis. Tarybos nariais - pirminių organizacijų pirmininkai Loreta Klicner ("Šiaulių kraštas"), Zenonas Kučinskas ("Šiaulių naujienos"), Jūratė Sobutienė (Šiaulių televizija), Lilija Statkutė (Akmenės "Vienybė"). Dar trys nariai - Mykolas Deikus ("Šiaulių kraštas"), Vytautas Jončas ("Šiaulių naujienos"), Nijolė Visockienė ("Šiaulių kabelinė televizija "S plius") - į tarybą išrinkti reitingavimo būdu. Skyriaus revizoriumi tapo "Lietuvos žinių" žurnalistas Rolandas Parafinavičius. Visa valdžia buvo išrinkta vieneriems metams.

 

Naujai įsteigtas skyrius darbo ėmėsi nedelsdamas: tuoj po susirinkimo įvyko "suneštinis" balius, o steigiamojo susirinkimo aistras atpasakojo išleistas pirmasis "Žurbaliaus" numeris.

 

Gal tik sutapimas, bet pirmininkas Petras Dargis kitam pasibuvimui žurnalistų būrį sušaukė liepos 1-ąją, tuoj po petrinių. Šiaulių miesto savivaldybei tuomet dar priklausiusi vila Kelmės rajone prie Šonelio ežero pašonės dvi dienas buvo paskelbta žurnalistų nekaro ir nedarbo zona. Pirmininkas Petras apsiskelbė diktatoriumi, visus prisaikdino ir privertė  užkasti tarpusavio kovų karo kirvį.

 

Praėjo ar ne devyni mėnesiai po steigiamojo susirinkimo, ir 2001 m. kovo 6 d. Šiaulių apskrities viršininko administracija užregistravo Lietuvos žurnalistų sąjungos Šiaulių apskrities skyrių ir jo įstatus. Po poros mėnesių Spaudos dienos proga skyriaus žurnalistai "išėjo į gatves": surengė motorizuotą, bet taikią demonstraciją, ir mėgino paiimti valdžią. Apskrities vadovai tam neprieštaravo, ir pusvalandį "ketvirtoji valdžia" Šiaulių bulvare buvo vienintelė valdžia.

 

Po metų nuo steigiamojo susirinkimo įvykusiuose rinkimuose skyriaus pirmininku vėl išrinktas P. Dargis ir nuspręsta pirmininko kadenciją pratęsti iki 2 metų. Tačiau susidarė paradoksali situacija: P. Dargio mėginimą dalyvauti steigiant Lietuvos žurnalistų sąjungos federaciją (LŽF) “centras” įvertino labai griežtai, ir Šiaulių apskrities skyriaus pirmininkas buvo pašalintas iš Žurnalistų sąjungos.

 

2002 metais gegužės mėnesį Šiaulių apskrities skyriaus pirmininku išrinktas Rolandas Parafinavičius, o taryba praplėsta iki 9 narių  Dėl įvairių peripetijų, susijusių su LŽF, iš Šiaulių apskrities skyriaus išstojo Akmenės, Pakruojo žurnalistai, tad skyrius iki antrojo pirmininko rinkimo “aptrupėjo" iki 60 narių. Tiesa, tada įstatai taip griežtai nereglamentavo narystės sąjungoje, ir žurnalisto profesionalo sąvoka buvo aiškinama gerokai plačiau, nei dabar.

 

R. Parafinavičiaus iniciatyva “žurbalius” papildė naujas renginys “Metų vinys”. “Metų vinis” labai slapta komisija skiria itin nusipelniusiems Šiaulių žurnalistams. už linksmas nesąmones, pasiekusias eterį (“nėra to blogo, kas neišeitų į eterį”), laikraščio puslapius ar kolegų ausis. Vinis už kasdienybės “žygdarbius”. “sukalti” nuspręsta  kiekvienų metų pradžioje, atsigavus po kalėdinių, valstybinių  ir meilės dienos švenčių. Tad  “Metų vinių” pradžia – 2003 metų kovas.

 

Šiaulių apskrities skyrius gyveno ne tik linksmybėmis: prisidėjo prie miesto šventės “Šiaulių dienos” (išleido specialų šventinį laikraštį), o taip pat padėjo surengti XIII LŽS suvažiavimą, 2003 metais gegužės mėn. vykusį Šiaulių dramos teatre.

 

2004 metų vasarį vykusiame skyriaus susirinkime  pirmininku perrinktas R. Parafinavičius, jo veiklos kadencija – treji metai: Taryba nuo 9 narių vėl susiaurinta iki 7. Delegatais į LŽS valdybą išrinkti Mykolas Deikus ir Sigitas Stasaitis.

 

R. Parafinavičius – Šiauliams ir Lietuvai nusipelnęs fotografas, ir jo iniciatyva Spaudos dienos renginius ir “Metų vinis” papildė fotografijų parodos “Kolegos ir jų herojai”. Vienai šių herojų – Šiaulių autobusų stočiai -  Šiaulių žurnalistai surengė atsisveikinimo ceremoniją, miestelėnus pakvietę ir į nemokamą kelionę paskutiniu  miesto “Ikarusu”, kuriame tąkart grojo orkestras.

 

Savo pirmininkavimo R. Parafinavičius dar vienai kadenciją pratęsti nepanoro, todėl 2007 metų birželio mėnesį vykusiame susirinkime LŽS Šiaulių apskrities skyriaus pirmininke išrinkta Jūratė Sobutienė. Šiame susrinkime pakeisti ir skyriaus įstatai: juos teko derinti prie LŽS įstatų, priimtų 2006 metais vykusiame suvažiame.

 

Skyriaus istorija tęsiasi: dažniausiai taikiai, bet kartais ir su pabaksnojimais tarp laikraščių, redakcijų savininkų ir įtakos turėtojų.

 

Aktyvesni tapo Šiaulių skyriaus operatoriai, dalyvaujantys įvairiuose videomeno (šviesoraščių) festivaliuose ir konkursuose.

2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media