2023 m. gruodžio 9 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Spaudos konferencijos

*print*

Archyvas :: Paroda, atskleidžianti sovietinės struktūros – GULAG‘o – teroro geografiją. Kviečiame žurnalistus dalyvauti

2023-11-16
 
Pirmą kartą Lietuvoje kartu su Okupacijų ir laisvės kovų muziejumi 2023 m. lapkričio 17 d. 13.00 val. Laisvės gynėjų galerijoje (Seimo I rūmai) pristatoma Europos atminties ir sąžinės platformos suburtos tarptautinės ekspertų komandos, tarp kurių ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikai, parengta paroda, atskleidžianti sovietinės struktūros - GULAG‘o - teroro geografiją
Paroda „Europos Gulagas" per skirtingų Europos šalių ekspertų ir mokslininkų rengtą medžiagą liudija apie sovietinės represinės struktūros - Gulago - veikimą konkrečioje okupuotoje valstybėje.
„Tai originalus bandymas įamžinti sovietinio Gulago tragedijos mastą bei pagerbti šio represinio mechanizmo aukas ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniame kontekste ir taip konstruoti europietišką tapatybę bei bendrą vertybinį pasipriešinimą prieš komunizmą ir posovietinį Rusijos imperializmą", - teigia Europos atminties ir sąžinės platformos stebėtojų tarybos narė istorikė dr. Monika Rogers. Ji kartu su šios platformos prezidentu dr. Mareku Mutoru ir parodos kuratoriumi Woijciech‘u Bednarski‘u penktadienį lapkričio 17-ąją dalyvaus parodos atidaryme Lietuvos Respublikos Seime.
„Džiaugiuosi, kad ši paroda atkeliauja į Lietuvą ir kad ji simboliškai pristatoma Laisvės gynėjų galerijoje - į priverstinių darbų lagerius Sibire patekę lietuviai dažniausiai ten atsidurdavo po imitacinio ir žiaurių fizinių kankinimų teismo atlikti bausmės už sovietinės tėvynės išdavimą, kai iš tiesų tiesiog puoselėjo savo tautinę kultūrą, gynė savo žemę" - pastebi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys. Jo teigimu, paroda aktuali, nes leidžia pamatyti, kiek tų lagerių buvo įsteigta sovietų įtakos zonoje atsidūrusioje Europos dalyje.
Parodą inicijavę parlamentarai pabrėžia, kad Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendruomenei svarbus jų kentėjimų ir išgyvenimų girdėjimas ir pripažinimas visos Europos politikų ir mokslininkų rate.
Primintina, kad Lietuvos pilietinė visuomenė mažai žino, kad vyriausioji pataisos darbų lagerių valdyba - GULAG‘as - buvo represinė struktūra, kankinusi antisovietiškai nusiteikusius ar tiesiog okupuotus gyventojus ne tik sovietinės Rusijos teritorijoje, bet ir Europoje.
Tūkstančiai priverstinio darbo stovyklų egzistavo kiekvienoje šalyje, kurią po Antrojo pasaulinio karo užėmė komunistai. Dabartinės Europos Sąjungos ir artimiausių kaimyninių šalių teritorijose daugiau nei dešimtmetį veikė mažiausiai 800 priverstinio darbo stovyklų. Jose buvo įkalinta beveik 1,5 mln. žmonių, o 130 tūkst. mirė.
Panašiai kaip ir sovietijos, taip ir Europos Gulage atsidūrė daugybė kalinių kategorijų - ir kriminalinių, ir politinių. Daugelis šių žmonių, ypač pradiniu laikotarpiu, buvo laikomi lageriuose be teismo nuosprendžio ar net kokio nors formalaus teisinio okupacinės valdžios sprendimo.
Atidarymo renginyje apie parodą pasakos jos iniciatoriai, Europos atminties ir sąžinės platformos atstovai. Bus vertimas į lietuvių kalbą.
KVIEČIAME ŽURNALISTUS DALYVAUTI.
Primintina, kad į Seimą laisvai patenka akreditaciją šioje institucijoje turintys žiniasklaidos atstovai. Vienos dienos leidimą apsilankyti renginyje gali gauti visų legaliai Lietuvoje dirbančių žiniasklaidos priemonių redakcijų atstovai, pateikdami prašymą el. paštu rsv@lrs.lt, kuriame nurodytas apsilankymo tikslas (parodos atidarymas) bei žurnalisto vardas, pavardė.
Parodos „Europos Gulagas" pristatymą Lietuvoje organizuoja:
Europos atminties ir sąžinės platforma
EP narės Rasos Juknevičienės biuras
LRS Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija
Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjunga
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras
Projektą „Okupacinės represinės vyriausiosios pataisos darbų lagerių valdybos - GULAG‘o - veikimo Europoje ir Lietuvoje temos aktualizavimas" finansuoja:
Europos atminties ir sąžinės platforma
Lenkijos nacionalinis fondas
Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras
Pagarbiai

 

Aurelija Juodytė
Vyresnioji patarėja (rinkodarai ir komunikacijai)
LGGRTC || Okupacijų ir laisvės kovų muziejus || Tuskulėnų memorialas
Aukų g. 2A, 01113 Vilnius
Tel. (8 699) 25052, (8 686) 86545
El. paštas: media@genocid.lt

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023-11-16 14:15
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media