2020 m. vasario 29 d., Šeštadienis

LŽS ir NŽKA renginiai

*print*

Archyvas :: LŽS Senjorų klubo svečias Arvydas Juozaitis: viešoji erdvė – tarsi baltas popieriaus lapas, tačiau jau gerokai suteptas

2018-11-09
 
Iš kairės: Alfonsas Kairys, Ipolitas Skridla, Arvydas Juozaitis. Povilo Šimkavičiaus nuotrauka

Iš kairės: Alfonsas Kairys, Ipolitas Skridla, Arvydas Juozaitis. Povilo Šimkavičiaus nuotrauka

Loreta Nikolenkienė
Lietuvos žurnalistų sąjungos narė

 

 

Svečias - Arvydas Juozaitis
Lapkričio 7-ąją Lietuvos Teatro sąjungoje įvyko eilinis LŽS Senjorų klubo susirinkimas, skirtas aptarti Lietuvos aktualijas bei artėjančius prezidento rinkimus. Temą šiam pokalbiui inspiravo klubo svečiais žinomas Sąjūdžio aktyvistas, žurnalistas, redaktorius, olimpietis, diplomatas ir politikas Arvydas Juozaitis. 
Tačiau susirinkimas prasidėjo tradiciškai - buvo pasveikinti šį mėnesį gimusieji. Prisiminėme ir neseniai mus palikusius kolegas - žurnalistę, publicistę Jūrą Mariją Baužytę-Štikelienę ir žurnalistą, redaktorių, daktarą Liubomirą Viktorą Žeimantą. Juos pagerbėme tylos minute.
Gera žinia iš Rygos
Susirinkime buvo nuoširdžiai pasidžiaugta žinia iš Rygos, kad Lietuvos žurnalistų bendruomenei buvo įteiktas tarptautinis apdovanojimas už vienybę ginant žodžio laisvę.
Džiugu, kad Lietuvos žurnalistų bendruomenės darbas ginant prieigą prie informacijos ir žodžio laisvę įvertintas tarptautiniu apdovanojimu. Žurnalistų solidarumas, grąžinęs prieigą prie Registrų centro duomenų bei privedęs prie skandalo dėl sunaikinto Vyriausybės pasitarimo įrašo, pelnė tarptautinį Peterio Greste vardo apdovanojimą už nuopelnus žodžio laisvei.
Apdovanojimą Rygoje atsiėmė Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, 15min Tyrimų skyriaus žurnalistė Birutė Davidonytė bei LRT Tyrimų skyriaus redaktorė Indrė Makaraitytė. Apdovanojimas skirtas už solidarumą, kurį pademonstravo žurnalistai iš LŽS, 15min, BNS, LRT, Laisvės TV, Delfi.lt, „Verslo žinių", Lrytas.lt ir kitų redakcijų.
„Labai norėtųsi, kad mūsų šalyje žodžio laisvės nereikėtų nei ginti, nei saugoti. Bet koks žurnalistų bendruomenės įvertinimas ar apdovanojimas už tai yra labai svarbus ženklas, jog laisva ir solidari žurnalistika yra, bet demokratijai kyla grėsmių. Todėl žurnalistų solidarumas ginant spaudos ir žodžio laisvę šiandien Lietuvoje yra kaip niekada svarbus. Ypač šiandien, kuomet Seime politikai laiko ir demokratijos egzaminą balsuodami dėl LRT ateities - nepriklausomo transliuotojo ar valdžios kontroliuojamo. Iššūkių turime ir daugiau. Didžiuojuosi tais žurnalistais, kurie solidariai gina bendrus principus. Ne sau. Visiems", - sako Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas D. Radzevičius.
Beje, šiais apdovanojimais už tyrimus ir sveikatos apsaugos sistemos narstymą įvertinti ir Latvijos bei Estijos žurnalistai.
P. Greste vardo apdovanojimą teikia Stokholmo ekonomikos mokyklos filialas Rygoje kartu su Australijos ambasada bei Suomijos Švedijos diplomatinėmis atstovybėmis Baltijos šalyse.
Kandidatas į prezidentus
Į susitikimą su žurnalistais atvyko vienas garsiausių Sąjūdžio pradininkų, kandidatas į 2019 metų Lietuvos prezidentus Arvydas Juozaitis, kuriam taip pat teko ragauti žurnalisto duonos: kūrė ir redagavo tris periodinius leidinius: 1988 m. - Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio leidinį „Sąjūdžio žinios", vėliau buvo savaitraščio „Šiaurės Atėnai" vienas iš steigėjų, redaktorius ir leidėjas,žurnalo „Naujoji Romuva" vyriausiasis redaktorius, taip pat daugelio knygų ir kitų literatūros kūrinių autorius.1992 m. įvertintas Lietuvos žurnalistų sąjungos Vinco Kudirkos premija.
Viešoji erdvė, pasak A. Juozaičio, tai tarsi baltas popieriaus lapas, kuris vis užliejamas purvina mase. Ta purvina masė tai yra vadinamoji patyčių kultūra, taigi tuo persmelkta ir žurnalistika. Kol kas dar ne viskas juoda, yra salos, kur dar baltas lapas egzistuoja. Daugiausia žurnaluose, savaitraščiuose. Dienraščiuose sunkiau to išvengti. Labai nesunku įsitraukti į patyčių kultūros pinkles. Pasa A. Juozaičio, rajonuose patyčių kultūra yra menkesnė, daugiau kenčiama nuo nacionalinės spaudos.
Į istoriko dr. Algirdo Matulevičiaus klausimą, kaip A. Juozaitis vertina dabartinės Vyriausybės, Seimo, premjero darbus, svečias pasidžiaugė, kad jie bent stengiasi. Stengiasi savo galimybių ir supratimo ribose. Gaila, jog neretai pirmame plane atsiduria viešieji ryšiai.

Žurnalistams buvo įdomi A. Juozaičio nuomonė pensijų, smulkaus verslo, skurdo, migracijos, regioninės politikos, Europos Sąjungos pagalbos žemės ūkiui restruktūrizacijos klausimais, vyko intensyvi diskusija.

Išgirdome įdomių minčių, prisiminimų nuo Baltijos kelio, Sąjūdžio laikų iki šių dienų aktualijų, susitikimų su žmonėmis rajonuose ir pokalbių televizijos laidose.
Prezidento rinkimai - tik kitąmet, tad apsispręsti už kurį kandidatą atiduosime savo balsą, laiko dar pakankamai.
Rubrika LŽS ir NŽKA renginiai yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-01-05 14:52
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media