2020 m. liepos 2 d., Ketvirtadienis

LŽS ir NŽKA renginiai

*print*

Archyvas :: Artūras Zuokas tarp plunksnos brolių ir seserų

2016-05-28
 
Žurnalistų susitikimas su politiku, Vilniaus miesto tarybos nariu A. Zuoku A.Mickevičiaus muziejuje. Daivos Červokienės nuotrauka

Žurnalistų susitikimas su politiku, Vilniaus miesto tarybos nariu A. Zuoku A.Mickevičiaus muziejuje. Daivos Červokienės nuotrauka

 

Danguolė Čepienė

Gegužės 25 dienos vakarą Lietuvos žurnalistų sąjungos Vilniaus skyrius pakvietė kolegas į A. Mickevičiaus muziejų (Bernardinų g. 11) susitikti su buvusiu Vilniaus miesto meru, žurnalistu, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) lyderiu Artūru Zuoku. Susirinkusieji norėjo išgirsti apie politiko viešnagę Butano Karalystėje bei išklausyti jo pastabų apie Vilnių ir Lietuvą Europoje.

Butanas - mažytė neturtingą šalis, esanti pietų Azijoje, Himalajuose, besiribojanti su Indija ir Kinija, maloniai nustebino A. Zuoką. Neturtingi šalies gyventojai yra nepalyginti laimingesni už lietuvius. Kodėl?  Pirmiausia, kad pinigai Butano piliečiams nėra gyvenimo tikslas ir esmė. Čia daug svarbiau už ekonominį gerbūvį vertinama žmonių laimė, grindžiama ne materialinėmis vertybėmis. Kiekvienas priimamas Butano valdžios sprendimas gerai apmąstomas, ar jis pasitarnaus žmonių gerovei, džiugesiui, laimei. Tai vienintelė pasaulio šalis piliečių gerovę matuojanti bendru nacionaliniu laimės indeksu ir turinti laimės ministrą. Žmonių laimė iškeliama auksčiau visko. Butano Karalystėje gyvena laimingiausia Azijos tauta, kone kasmet patenkanti į laimingiausiųjų tautų sąrašą. Čia po vienu stogu glaudžiasi, vaikai, tėvai ir seneliai. Visi tvirtina, kad yra labai laimingi drauge. Karalystę valdo jaunas, modernus, šiuolaikinis karalius, mokslus baigęs Oksfordo universitete. Jis visos tautos mylimas asmuo. A. Zuokas toliau pasakojo įdomius faktus, kuriuos sužinojo bendraudamas su šalies politikais, ministrais ir laimingais gyventojais. Jį nustebino Butano švietimo ministras - sumanus vadovas, talentingas dėstytojas, eruditas, skaitantis paskaitas Tokijo bei Kembridžo universitetuose ir drauge rūpestingai ugdantis besimokančius savo šalies piliečius. Jo dėka visi jauni butaniečiai gerai kalba angliškai, todėl turi galimybę studijuoti pasaulio mokymo įstaigose. Po studijų grįžta į gimtąją šalį, kuri geba sukurti laimingą gyvenimą.

Grįžęs iš Butano politikas, nuvyko į Daniją, tęsdamas ,,laimės studijas". Tokią laimės šalių geografiją A. Zuokas pasirinko ne atsitiktinai. 2013 m. Jungtinių Tautų paskelbtas Pasaulinis laimės tyrimas rodė, kad laimingiausi pasaulio žmonės yra danai  - jų šalis tapo žmogaus laimės indekso lydere. Danija turi geriausius pagrindinius šio tyrimo kriterijus: gerą BVP vienam šalies gyventojui, ilgiausią sveiko gyvenimo trukmę, žemą korupcijos lygį, pasirinkimo laisvę, dosnius žmones, laimei ir saugumui reikalingą aplinką. Vis dėlto, Danijos reitingai A. Zuoko nestebina taip, kaip Butanas. Ši, daug mažesnė už Lietuvą šalis, paliko gilų įspūdį. Ypač matant sąžiningai vykdomą svarbiausią valdžios funkcija - užtikrinti ir įgyvendinti žmonių lūkesčius būti laimingais. ,,Į laimės esmę verta pasigilinti ir mums, lietuviams, ekonominiu išsivystymu daug kartų lenkiantiems šią neturtingą valstybę. Gal tada pavyks atsakyti į daugelį slegiančių klausimų. Kodėl Lietuvoje tiek nelaimingų žmonių?" -  susirinkusiųjų klausė A. Zuokas.

Užvirė ilga diskusija, negreitai grąžinusi susitikimo dalyvius prie Lietuvos ateities reikalų. Žurnalistai sielojosi, kad šiandien taip sureikšmintas pelno siekimas, jog žmogus virto tik ekonominiu vienetu, darbo jėga, mokesčių mokėtoju. Net švietimo sistema bei žinių kiekis tapo tik priemonė uždirbti pinigus. Ketindamas keisti šį požiūrį, A. Zuokas siūlo visuomenės progresą vertinti ne tik pagal makroekonominius rodiklius, bet ir pagal žmogaus laimės matą, kurį kas 18 mėnesių tikrina Jungtinės Tautos. Lietuva šiame indekse buvo 60 vietoje,  Latvija - 68, Estija - 72. 

 

Žurnalistų laukiamas svečias glaustai pristatė laimingos ir turtingos Lietuvos programą, kurioje dominuoja žmogus bei jam skirtos gerai išplėtotos viešosios paslaugos, socioekonominė plėtra, ekologiška aplinka, rūpestis ne tik ekonominių rodiklių gerinimu, bet ir žmogaus savijauta. 

 

Kalbėdamas apie pagrindinius Lietuvos laisvės sąjungos (LLS) uždavinius, A. Zuokas akcentavo gyventojų pajamų didinimą, valstybės institucijų modernizavimą, demografinių problemų sprendimą, švietimo ir ugdymo kokybės gerinimą, sveikatos apsaugos tobulinimą. Ekonominės programos dalyje jis pateikė konkrečius siūlymus: 2020 metais Lietuvos vidutinis atlyginimas su mokesčiais turėtų siekti 1450 eurų. Politikų atlyginimai siejami su ekonominiais šalies rezultatais bei piliečių laimės indeksu. Aukštų valstybės tarnautojų darbo užmokestį bei priedus siūloma taip pat susieti su valstybės ekonomikos rezultatais (BVP) bei kasmet matuojamu bendruoju laimės indeksu (BLI).

A. Zuokas siūlo mažinti perteklinį biurokratinį aparatą. Gerinti verslo aplinką, siekti, kad mokesčių sistema labiau atlieptų gyventojų poreikius. Modernizuoti darbo santykius, skatinti smulkų ir vidutinį verslą. Pradedantįjį verslininką pirmus metus atleisti nuo pelno ir gyventojų pajamų mokesčių, o tuos, kurie imsis individualios veiklos - neapmokestinti, jeigu jų pajamos per metus nesieks daugiau kaip 5000 eurų. Valstybinė mokesčių inspekcija turėtų tapti smulkaus verslo buhalteriu.

Po kelių valandų trukusios diskusijos, žurnalistams išsakius savo nuomones bei pageidavimus, kalba krypo į privačią politiko erdvę. Kolegos klausinėjo apie A. Zuoko šeimą, vaikus.  Rūpestingas tėvas pasidžiaugė vyresniųjų vaikų, Gabrielės ir Domanto savarankišku gyvenimu, sėkmingais mokslais užsienyje, jų noru tobulėti, įgyti  žinių, semtis tarptautinės patirties. Mažoji Emilija šiemet žada tęsti šeimos tradiciją -  stoti į Vilniaus jėzuitų gimnaziją, kurią sėkmingai baigė jos brolis ir sesuo. Zuokų šeima pritaria vertybėms, kurios stiprina šeimą ir tautą. Politikas patikino, kad skatins trijų vaikų šeimas, sieks, kad jos naudotųsi visomis Europos šalyse teikiamomis vaikų auginimo lengvatomis, kad Lietuvos vaikų darželiai būtų nemokami. Šiandien jam širdį skauda ir dėl neišspręstų jaunų šeimų būsto problemų. Susitikimas neprailgo, buvo draugiškas ir nuoširdus.  

Paskutinį kartą atnaujinta: 2016-05-28 10:47
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media