2024 m. birželio 16 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

LŽS ir NŽKA renginiai

*print*

Archyvas :: Knygnešių diena Biržuose buvo turininga

2024-03-19
 
Būrelis Vilniaus žurnalistų pasibaigus konferencijai

Būrelis Vilniaus žurnalistų pasibaigus konferencijai

Daiva Červokienė

 

NŽKA ir LŽS iniciatyva būrys žurnalistų kovo 16 d. vykome į Antanui Macijauskui (1874 - 1950), iškiliam kovotojui už lietuvišką spaudą, atminti skirtus renginius Biržuose.
KELIAVO NEMAŽAI LAUREATŲ
Kone pusė autobusiuko iš Vilniaus keleivių buvo prestižinių LŽS ir NŽKA premijų laureatai. Tai Vinco Kudirkos premijos laureatai Aurelija Arlauskienė ir Justinas Lingys, Vytauto Gedgaudo premijos laureatė Aldona Armalė, Antano Macijausko premijos laureatas Edmundas Ganusauskas. Taip pat važiavo ilgametis laikraščio „Mokslo Lietuva" redaktorius Gediminas Zemlickas, žurnalistės Rasa Liutkuvienė, Regina Kubertavičienė, Daiva Červokienė, Viktorija Liauškaitė, Baltarusijos žurnalistų asociacijos pirmininko pavaduotojas Barysas Gareckis su sūnumi Vytautu ir „Arbatvakarių" teatro režisierė Eglė Tulevičiūtė.
Kaip sakoma, kompanija nedidelė, bet maloni. Kelionėje kalbos sukosi apie žurnalistikos ir kultūros aktualijas, pagarbą - nepagarbą šalies menininkams.

 

 

DAUG SUŽINOJOME
Šeštadienį Biržų pilyje vyko projekto "Vienos dainos ir lauko žmonės" konferencija A. Macijausko 150-osioms gimimo metinėms ir lietuviškos spaudos atgavimo 120-osioms metinėms paminėti. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos retų spaudinių skyriaus vedėjos dr. Daivos Narbutienės, LŽS nario, Mato Šalčiaus ir Vytauto Gedgaudo premijų laureato advokato Jono Nekrašiaus, Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotojos dr. Jurgitos Venckienės, Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejaus muziejininko Audriaus Daukšos pranešimuose daug kartų nuskambėjo teiginiai, kiek daug ko A. Macijauskas nuveikė pirmasis. Ne tik kreipimusi į teismą, kuriuo Rusijos imperijos Senatui įrodė, kad lietuviškos spaudos draudimas lotyniškai rašmenimis yra neteisėtas!
NŽKA ir LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius ir projekto "Vienos dainos ir lauko žmonės" sumanytojas kultūrologas Vytautas Jonas Juška kalbėjo ir apie A. Macijausko vardo įamžinimą, jo vardo premijas.
Besibaigiant konferencijai J. Nekrašius ir V. J. Juška pastebėjo, kad iš A. Macijausko ir jam talkinusių advokatų turėtume pasimokyti drąsos, o daug konferencijos dalyvių sakė, kad šis renginys labai praplėtė jų žinias apie tą unikalų žmogų, įveikusį caro žandarus.
IR VAKARONĖJE
Po pertraukėlės, skirtos pietums ir pasidairyti po Biržus, laukė Antano Macijausko vardo suteikimas Biržų r. savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Pabiržės filialui bei lietuviškas vakaras ir vakaronė Pabiržės bendruomenės namuose.
Vakaronėje, kurią organizavo Biržų r. savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos ir Biržų kultūros centro atstovai, Smilgių vokalinis ansamblis „Smiltis", buvo prisimintos spaudos draudimo gadynės aktualijos, slaptų lietuviškų suėjimų dainos ir šokiai, atlikta pirmojo viešai lietuvių kalba suvaidinto spektaklio „Amerika pirtyje" ištraukėlė.
Kaip ir slaptų lietuviškų vakarų gadynėje žiūrovai tądien nebuvo tik pasyvūs, skambiai liejosi visų bendrai dainuojamos dainos.
...IR AŠ TEN BUVAU
O šio trumpo reportažo apie Vilniaus žurnalistų išvyką į Biržus pabaigai labai tinka prisiminti tradicinę mūsų liaudies pasakų pabaigą - „ir aš ten buvau, alų midų gėriau, per barzdą varvėjo, burnoj neturėjau..." Tereikėtų pridėti, kad po Biržus, Pabiržę dairiausi, renginiuose dalyvavau, daug ką išgirdau, sužinojau, senų bičiulių sutikau, pasidainavau....
O grįždami namo kalbėjomės apie knygnešių gadynės metą ir to laikmečio lietuviškų vakarų specifiką. J. Lingys kolegai iš Baltarusijos aiškino, kad kai daugiau kaip prieš šimtą dvidešimt metų vyko tokie vakarai, juose dalyvavo, šoko ir dainavo jauni žmonės, dabar, deja, tokių kaimuose beveik neliko.
Kalbėjomės ir apie tai, kad Vilniaus žurnalistams tokių išvykų, suėjimų ir susitikimų labai trūksta.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2024-04-29 13:42
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media