2024 m. kovo 28 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: Alfonsas Kairys: Lentvaryje auga jaunųjų žurnalistų karta

2023-03-30
 
Alfonsas Kairys,
LŽS narys, Lentvario pradinės mokyklos Jaunųjų žurnalistų būrelio vadovas
Neskubėdamas ėjo 2010-ųjų gruodis. Tada ir gimė Lentvario pradinės mokyklos laikraštis „Smalsutis". Jo redakciją sudarė Jaunųjų žurnalistų būrelis.
Į pirmąjį būrelio narių užsiėmimą susirinko 25 III-IV klasių vaikai. Pamenu, klasėje ir vietos tiek nebuvo, bet... buvo dar palangės: pasikeičiant teko ir ten pasėdėti. Tai dabar tik prisiminimai. Per tiek metų būrelio pažymėjimus, teikiančius, kad mokinys baigė Jaunųjų žurnalistų būrelio užsiėmimus ir jam, jai suteikiamas Jaunojo žurnalisto vardas, gavo pustrečio šimto vaikų.
O ko gi mokėmės būrelyje ir dabar tebesimokome? Sužinome, kas yra žurnalistika, žurnalistas, kokios yra žiniasklaidos priemonės (laikraštis, radijas, televizija, internetas), žanrai (interviu, žinutės, reportažai, straipsniai, esė...), kaip atpažinti pašnekovą pagal jo veidą, žvilgsnį, ką sako apie žmogų jo judesiai, kalba, kas yra spaudos ženklai ir kaip juos suskaičiuoti be mechaninio skaičiuotuvo), kas yra korektūra ir kaip taisyti parašytus darbus, pabuvojam įdomybių pasaulyje ir sužinome, kokios pasaulio šalies ilgiausias ir trumpiausias himnas, ilgiausi ir trumpiausi žodžiai, kaip atrodo didžiausia ir mažiausia pasaulio ir Lietuvos knyga ir pan.
Be to, laviname mąstymo įgūdžius (kryžiažodžiai, galvosūkiai, mįslės, ...) ir, be abejo, mokomės kalbos kultūros, bendravimo meno. Kas būdinga pokalbio kultūrai? Svarbiausia, gerai pasirengti pokalbiui: surinkti daugiau žinių apie pašnekovą (gimimo metai, likimo skaičius, charakteris pagal metus, charakteris pagal vardo pirmą raidę..., pomėgiai...). Teigiame, kad kalbantis reikia būti santūriam, nužgaulioti, nepertraukti pašnekovo, atidžiai išklausyti ir būtinai padėkoti už bendravimo kultūrą. Jeigu jaučiame, kad pašnekovas dar nepasiruošęs kalbėtis, pasikalbam kokia nors kita tema.
Vis dažniau ir daugiau kalbamės telefonu. Būsimeji žurnalistai sužino, ko nedera daryti kalbantis: pradėti pokalbį klausimu: „Kas čia?"; skambinti anksti ryte ir vėlai vakare; ilgai kalbėti; ne ten pataikius, neužmiršti atsiprašyti; nežmiršti žodžių, kurie mus gerai nuteikia, tokių kaip: malonu, gera buvo girdėti...
Teorines žinias įtvirtinti padeda išvykos į Radijo ir televizijos muziejų. Žinome, kad žurnalistai dirba ne tik laikraščiuose, žurnaluose, bet ir radijuje, televizijoje. Tik nematyta tos aparatūros, su kuria jie dirbdavo ar dirba: prie radijo stendų sustoję pamato vienus pirmųjų radijo aparatų: „Blaupunkt", „Rodina", muzikinį centrą „Lietuva", 1932-1933 metais naudotą mikrofoną, pirmojo radijo diktoriaus Petro Babicko, visų vadinamo „Radijo dėde", vaikams skaičiusio legendas ir padavimus, daugelio autorių kūrinių ištraukas, nuotrauką. Akį patraukia nemažų gabaritų diktorių stalas, pagamintas Vengrijoje ir stendai, atspindintys kraupius 1991 metų sausio 13-osios dienos įvykius. .
Vaikai nustemba sužinoję, kad 1957 metų balandžio 30 d. 19.45 val. transliuojant pirmąją televizijos laidą, Lietuvoje būta vos apie 30 (!) televizorių, o pirmąsias televizijos laidas galėjo matyti tik Vilniaus gyventojai. Primenama, kad LRT įsteigta 1957 m. vasario 25 d. 
Pažintis pratęsiama Gustavo enciklopedijos studijoje, buvusioje pirmojoje televizijos studijoje. Sužinome, kad Gustavo - aktoriaus Audriaus Rakausko - viena laida rengiama kartais ir ne vieną dieną, o laidos dekoracijos pagamintos pagal jo piešinius.
Didžiojoje studijoje pasėdima prie stalo ir pasijuntama „Panoramos", „Labas rytas, Lietuva" diktoriais. Kaskart maloniai nustebina tiesioginė pažintis su laidos „Istorijos detektyvai" vedėju Virginijumi Savukynu. Vaikai supranta, koks sudėtingas ir atsakingas televizijos žurnalisto darbas.
Pasiekiame ir spaustuves: Vievyje ir Skaidiškėse. Pastarojoje pamatome, kaip gimsta žurnalai, skrajutės... Po susipažinimo su spaustuvės darbais vyksta spaudos konferencija: Spaudos procesų instruktorius Marius Raginis mielai atsakinėja į jam pateiktus jaunųjų žurnalistų klausimus.
Aplankome Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejų, įsikūrusį vienuose iš buvusių didikų Radvilų rūmų: sustoję prie plakato, kviečiančio į pirmąjį lietuvišką spektaklį Keturakio „Amerika pirtyje", ieškome klaidų: jas visas surandame; sužinome, ką reiškia žodis „nedėlioje" ir kiti tuo metu vartoti žodžiai.
Daug įspūdžių patiriame vienoje turtingiausių Lietuvos bibliotekų - Vrublevskių bibliotekoje. Sužinoma, kad biblioteką įkūrė žymus Vilniaus advokatas, bibliofilas Tadas Vrublevskis. Bibliotekos kūrimasis tęsėsi nuo 1912 iki 1931 m. Jau 1912 m. jo asmeninę biblioteką sudarė apie 65 000 knygų, 1000 žemėlapių, apie 5000 rankraščių ir autografų. Dabar bibliotekos fonduose beveik 4 mln. leidinių. „Taip sutapo, kad su ekspozicija bei Dokumentų konservavimo ir restauravimo skyriaus veikla buvo supažindinti ir Jaunųjų žurnalistų būrelio (vadovas Alfonsas Kairys) bei įvairių klasių moksleivių grupė iš Lentvario pradinės mokyklos, sausio 23 d. atvykę į ekskursiją po Biblioteką.
„Jaunieji žurnalistai Bibliotekai padovanojo savo leidžiamo laikraščio Smalsutis 2019 m. gruodžio egzempliorių" - taip apie Jaunųjų žurnalistų būrelio išvyką rašė šios bibliotekos SKELBIMAI.
Tai tik dalis to, ką per mokslo metus veikiame būrelyje. Apie mus rašo, mes irgi rašome, rašome, daugiausiai, savo „Smalsučiui", kurio jau 51-ąjį numerį skaitome.
Didžiuojamės, kad visus „Smalsučio" numerius galima rasti Lentvario laikraštyje www.klevualeja.lt. Esame dėkingi „Vorutos" redaktoriui Juozui Vercinkevičiui bei redaktorei Irmai Stadalnykaitei už suteiktą galimybę mūsų laikraštį pateikti platesnei skaitytojų auditorijai.
Na, o kiekvieną rudenį vaikus pasitinka toks skelbimas:
Jeigu tu ateisi į Jaunųjų žurnalistų būrelį:
Daug sužinosi,
Rašysi,
Keliausi,
Pažymėjimą gausi.
Skaitykite daugiau: https://www.svietimonaujienos.lt/lentvaryje-auga-jaunuju-zurnalistu-karta/
Paskutinį kartą atnaujinta: 2023-03-30 10:36
 
 

Komentarai (2)

Jūsų el. paštas

Almonė

2023-04-04 19:42

Įdomu ir skaityti, ir sužinoti.
Pasisekė vaikučiams, turi tokį šaunų būrelio vadovą...

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Ipolitas Skridla

2023-04-02 11:59

Įdomi,turininga,patraukli ir sektina Lentvario pradinės mokyklos jaunųjų žurnalistų būrelio veikla.Gal tai būsimieji žurnalistai...Jų leidžiamas''Smalsutis''-graži informacijos priemonė žurnalistų profesijai propaguoti ir pažinti.Tai sumanaus būrelio vadovo,LŽS nario,Alfonso Kairio ir tokios veiklos rėmėjų bei pagalbininkų nuopelnas.Geriausios sėkmės

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media