2020 m. rugpjucio 15 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Sukaktys, jubiliejai

*print*

Archyvas :: Žvali Niujorko lietuvių radijo siela. Sveikiname dr. Giedrę Kumpikaitę su gražia sukaktimi

2020-07-01
 
Giedrė Kumpikaitė

Giedrė Kumpikaitė

Povilas Sigitas Krivickas

Grįžta atmintin pastaroji viešnagė Niujorke. Tai įvyko 2016-ųjų gegužę. Buvo miela vėl sutikti savo kolegę, savaitinės Niujorko lietuvių radijo programos vedėją Giedrę Kumpikaitę. Ji taip pat yra profesorė, filosofijos mokslų daktarė. 
Giedrė jau beveik dvidešimt metų rengia ir veda per multikultūrinę stotį Paterson, NJ, lietuvišką radijo programą tautiečiams. Ši programa eteryje transliuojama Niujorko apylinkėse ir per internetą kiekvieno antradienio vakarą. Pateikiamos politinės, kultūrinės Lietuvos bei vietinės naujienos, grojama lietuviška muzika. 
Radijo programa išlaikoma iš aukų bei kitokios paramos. 
Niujorko Lietuvių radijo programos vadovė Giedrė Kumpikaitė gimė Kaune 1940 m. liepos 3 dieną. 1944 m. su tėvais pasitraukė į Vakarus. 1966 m.baigė Niujorko Hunter kolegiją. Stropi mokinė pelnė nemokamas studijas universitete. 
1974 m. The Graduate Center kolegijoje apgynė daktaratą iš prancūzų literatūros. 
Nuo 1962 m. Niujorko mokyklose dėstė prancūzų, vokiečių ir lotynų kalbas. Nuo 1998 m. dėsto prancūzų literatūrą Long Island universitete.
Aktyviai bendradarbiauja su lietuviška spauda. Išleido lietuviškai ir vertė į anglų kalbą savo tetos Juzės Avižienytės-Žukauskienės atsiminimus iš Sibiro „Nelaukta kelionė" (2007). 
Sukūrė filmą „Sparnams prisiminti" apie tėvą, lakūną Julijoną Kumpikevičių (2008). 42-ajame tarptautiniame Hjustono dokumentinių filmų festivalyje „World Fest" (2010) filmas pelnė aukščiausią apdovanojimą - Platininį prizą.
Julijonas Kumpikevičius (1910-1985) vos po aštuonių mėnesių po S. Dariaus ir S. Girėno odisėjos iš Prahos atskrido į Kauną ir tapo pirmuoju Lietuvos civilinės aviacijos lakūnu. 
Šį penkias dienas trukusį žygį 1934-ųjų kovo 5-ąją jaunas lakūnas pradėjo senu, nurašytu čekišku, savo paties suremontuotu lėktuvu. Dėl techninių nesklandumų teko tūpti Vokietijoje, prastos oro sąlygos Kaune jį dargi išbandė mirties kilpoje - prieš nusileidžiant lėktuvas skrido aukštyn ratais. 
J. Kumpikevičius, atlikęs karinę tarnybą, gavo vairuotojo vietą Užsienio reikalų ministerijoje ir vežiojo patį ministrą Dovą Zaunių. Vaikinas papasakojo ministrui apie savo norą skraidyti. Šis suprato jaunuolio troškimus ir pasiuntė jį dirbti į Lietuvos ambasadą Prahoje. Padedamas vieno čekų aviacijos karininko, Julijonas įstojo į T. Masariko lakūnų mokyklą. 1934-ųjų sausį J.Kumpikevičius labai gerai išlaikė praktinio skraidymo ir jo taisyklių egzaminus, pastarąjį - čekų kalba. Julijonas - pirmasis užsienietis, gavęs Čekijos civilinės aviacijos lakūno liudijimą. 
"Tėtis visą laiką norėjo grįžti į Lietuvą ir niekada emigracijoje nesijautė laimingas", - tikino G. Kumpikaitė. 
Galima sakyti, kad J. Kumpikevičius tikrai grįžo į gimtinę per dukros sukurtą dokumentinį filmą "Sparnams prisiminti". Filmuota Čekijos Respublikoje, Lietuvoje ir Niujorke. 
Prieš porą dešimtmečių kilo idėja drąsaus lakūno vardą suteikti Šerkšnėnuose esančiam aerodromui. Šis vardas oficialiai įteisintas 2012 metų gegužės mėnesį, dabar jis įrašomas į civilinės aviacijos administracijos skelbimus, todėl apie jį jau žino visas pasaulis. 
Greta vadovavimo Niujorko Lietuvių radijo programai Giedrė Kumpikaitė buvo ilgametė Tautos fondo pirmininkė, 2004 m. pelnė ordino „Už nuopelnus Lietuvai" Riterio kryžių. Jubiliejaus proga jai geros sveikatos, tolimesnės kūrybinės sėkmės linki Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, kiti kolegos žurnalistai.
Kažkada JAV prezidentas Ronaldas Reaganas džiaugėsi, kad kolegos ir bičiuliai trisdešimt devintą kartą atėjo jo pasveikinti su keturiasdešimtuoju gimtadieniu. Malonu panašiai sveikinti ir jaunatviškai žvalią Niujorko Lietuvių radijo programos sielą daktarę Giedrę Kumpikaitę: Happy birthday to You! 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-07-01 14:09
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media