2024 m. kovo 28 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Savaitės tema

*print*

Archyvas :: Tautinių mažumų departamento renginyje – apie geresnę dabartį, pakantumą skirtybėms ir dėmesį žurnalistams

2016-12-01
 
Žurnalistai - konkursų nugalėtojai. Alekso Jauniaus nuotrauka

Žurnalistai - konkursų nugalėtojai. Alekso Jauniaus nuotrauka

 

„Nėra nieko pastovesnio už kintamą"  - šie žodžiai istorijos tėkmėje neprarado savo vertės, nes ir modernioje šių dienų visuomenėje mąstymo, pasaulėžiūros ir atvirumo kitoms kultūroms nuostatos nuolat kinta, tačiau tik nuo mūsų noro ir pastangų atsiverti kitokiam pažinimui priklauso rytdienos istorijos tėkmė. Nuolat nesikeičiančiame šių dienų pasaulyje tolerancija tampa vis svarbesne, taiką ir skirtingų tautų savastį padedančia išsaugoti sąlyga.

 

Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės sukvietė  tautinių bendrijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovus, departamento rengtų konkursų dalyvius ir laureatus, žurnalistus į iškilmingą renginį, skirtą Tolerancijos dienai.

 

R. Vaitkus: „Lietuva nuo seno buvo daugiatautė"

 

Renginio svečius sveikinęs Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas, atliekantis Vyriausybės kanclerio funkcijas, Rimantas Vaitkus teigė nebejojantis, kad simbolinis šios dienos paminėjimas yra puiki proga pasikalbėti apie neraminančius klausimus, o kartu prisiminti ir tai, kad Lietuva nuo seno buvo ne vienos tautos namai.

„Prieš du dešimtmečius minėtina paskelbta Tolerancijos diena skatina tarpkultūrinį dialogą ir verčia mus susimąstyti, kad mes, Lietuva, nesame šalis, kur gyvena viena tauta. Lietuva visuomet buvo daugiatautė. Vyriausybė šiam klausimui skiria daug dėmesio, veikia įvairios komisijos, daug darbų atlieka Tautinių mažumų departamentas", - tautinių bendrijų kultūros puoselėjimu besirūpinančias institucijas vardijo R. Vaitkus.

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas dėkojo už prasmingą darbą su Lietuvos tautinėmis mažumomis dirbantiems specialistams ir patikino, kad jų indėlis, kuriant tolerantišką visuomenę, yra itin svarus.

 

Dr. V. Montvydaitė: „Kurkime ne ateitį, o dabartį"

 

Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorė dr. Vida Montvydaitė teigė, kad antrus metus po atkūrimo veikianti institucija turi daug ateities planų: „Labai džiaugiuosi čia matydama įvairių profesijų, įvairių tautų atstovus. Atkurtas departamentas skaičiuoja antruosius savo veiklos metus. Tikiuosi, kad naujos vyriausybės mums padės augti ir stiprėti, nes norisi dirbti, plėtoti Lietuvoje tautų kultūrų pažinimo dialogą. Tai nuo pat nepriklausomybės atgavimo iki šiol sėkmingai vyko mūsų šalyje." Tautinių mažumų departamento vadovė priminė, kad Tautinių bendrijų tarybos ir tautinių bendrijų lyderiai aktyviai prisidėjo prie Lietuvos valstybingumo formavimosi.

Savo kalboje dr. V. Monvydaitė pažymėjo, jog itin svarbu, kad tautinės bendrijos ir žiniasklaida užmegztų glaudžius ryšius. „Ne paslaptis, kad esama tam tikro uždaro rato: informacija žiniasklaidoje dažnai būna negatyvi, nes neva žmonės tokios nori, o žmonės kaltina žurnalistus rašant tik kriminalinio pobūdžio naujienas. Mūsų institucija siekia į šį uždarą ciklą įsiterpti, paskatinti sustoti, pamąstyti ir kviesti žurnalistus atkreipti dėmesį į tautinių mažumų tematiką ir kitu kampu visuomenei pristatyti įvairias tautas, asmenybes", - sakė departamento vadovė.

Anot jos, dažnai visuomenę glumina kitos kalbos, kultūros ar religijos baimės: veikia dėsnis, jog labiausiai bijome to, ko nepažįstame. Tautinių mažumų departamento vadovė pabrėžė, kad daug stereotipų visuomenėje sklando apie romus, daug baimių siejama su musulmonais, tačiau jei pavyksta apie šiuos dalykus prabilti kitoje šviesoje, atsiranda ne tik tarpusavio supratimas, bet ir noras kažką keisti.

„Juk esama didelių turtų, kuriuos pavyksta atrasti pažįstant kitos tautos kultūrą, istoriją", - kalbėjo dr. V. Montvydaitė ir patikino, kad bendromis pastangomis būtina kurti geresnį gyvenimą ir  tai privalu pradėti daryti dabar pat.

„Turime kurti ne geresnę ateitį, bet dabartį", -  šiuos Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės vadovės žodžius palydėjo plojimai.

 

Profesorius E. Aleksandravičius: „Mes visi esame bendratautiečiai"

 

 

Kaip įtraukiame įvairiatautį Lietuvos gyvenimą į bendrą šalies istorijos audeklą ir kaip šioje mozaikoje jaučiasi Lietuvoje gyvenantys lenkai, baltarusiai, rusai, žydai?

Pasaulio lietuvių, išeivijos, tautinių diasporų temas tyrinėjantis prof. Egidijus Aleksandravičius kreipdamasis į auditoriją sakė: „Manęs prašė pasidalyti patirtimi, o juk ji kaupiasi beveik visą gyvenimą. Tyrinėjau senosios Lietuvos, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės virsmus atgimimo laikotarpiu, XIX amžiuje. Mūsų Vasario 16-osios Lietuvos atsiradimas buvo viena kryptis, ties kuria dirbau, o antroji - lietuvių diasporos atsiradimo ir įvairių tapatybės formų kaita." Būtent šiomis temomis profesorius yra išleidęs ir keletą knygų.

Prof. E. Aleksandravičius apžvelgė keletą esminių tautinių mažumų integracijos aspektų per tolerancijos prizmę. „Tolerancijos šerdis glūdi gebėjime su pakantumu žiūrėti į skirtybes. Visi esame bendratautiečiai, tik mūsų žodynas mums paspendžia spąstus, nes lietuviai išsitrynė iš prižiūrimos kalbos žodį „nacija".

Anot profesoriaus, pavardžių rašybos, jų transkripcijos ar kiti šiandien visuomenėje įvairias diskusijas keliantys klausimai yra istorinis tam tikrų laikmečių palikimas, tad mūsų visų pareiga yra siekti, kad nesusikalbėjimą pakeistų noras suprasti.

 

Apdovanoti tarpkultūrinio dialogo skatintojai

 

Tolerancijos dienai skirto renginio metu buvo įteikta Premija už tarpkultūrinio dialogo skatinimą. Šiais metais konkurso minėtai premijai gauti laimėtoja tapo laikraščio „Lietuvos žinios" žurnalistė Goda Ambrazas. Konkurso dalyviai Edita Bačėnė, savaitraščio ir naujienų portalo „Etaplius" žurnalistė, ir Siarhey Haurylenka, LRT Kultūra laidos gudų kalba „Vilniaus sąsiuvinis" kūrėjas ir vedėjas, buvo apdovanoti atminimo dovanomis.

Už konkursui pateiktus įsimintinus darbus padėkos raštai ir knygos buvo įteiktos interneto dienraščio „Bernardinai.lt" žurnalistei Monikai Midverytei ir naujienų portalo rusų kalba ru.delfi.lt žurnalistei Natalijai Zverko.

Departamento vardinė dovana įteikta nuotraukų konkurso „Įvairios tautybės - viena Lietuva" žiūrovų nominacijos laimėtojai Joanai Božerodskai, daugiausiai balsų departamento „Facebook" paskyroje surinkusios  nuotraukos „Skaros šokis" autorei.

Renginio metu sidabro garbės ženklais „Už nuopelnus" buvo apdovanotos Kauno rusų kultūros centro „Mokslas - šviesa" pirmininkė Tatjana Vilčinskienė ir Lietuvos rusų kultūros ir švietimo bendruomenės „Svietlica" pirmininkė Galina Kuzmina už tapatumo išsaugojimą ir bendruomeniškumo stiprinimą, pilietiškumo ir nediskriminavimo skatinimą visuomenėje.

Deržavino rusų literatūros klubo pirmininko pavaduotojai, klubo ansamblio „Melodija" vadovei ir solistei Rimai Kazienėnei bei to paties klubo nariui Aleksandras Ravve įteikti Padėkos raštai už asmeninį indėlį į tautinių mažumų kultūros puoselėjimą.

 

Albertas Vaidila 

 

 

Rubrika "Savaitės tema" yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

Paskutinį kartą atnaujinta: 2017-01-02 10:45
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media