2024 m. balandžio 19 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Savaitės tema

*print*

Archyvas :: Rusiškų televizijų kurstytojiškų ir klaidinančių laidų retransliavimą bus galima sustabdyti

2014-11-14
 
Vytauto Žeimanto draugiškas šaržas. Dailininkas Kęstutis Šiaulytis

Vytauto Žeimanto draugiškas šaržas. Dailininkas Kęstutis Šiaulytis

 

Vytautas Žeimantas 

 

Prisipažinsiu, kad su dideliu nekantrumu laukiau vieno Lietuvos vyriausiojo teismo administracijos teismo  sprendimo. Man rūpėjo ar šio teismo teisėjų kolegija paliks galioti Vilniaus apygardos administracinio teismo nutartį, kuria buvo atmestas bendrovės „Nubo.tv" skundas dėl laikino Rusijoje kurtų televizijos kanalo „NTV Mir Lithuania" laidų retransliavimo sustabdymo Lietuvoje.

Lietuvos vyriausiojo teismo administracijos teismo teisėjų kolegija nutarė, kad Vilniaus apygardos teismas ir Lietuvos radijo ir televizijos komisija buvo teisi laikinai nutraukusi Rusijoje kurtų televizijos kanalo „NTV Mir Lithuania" laidų retransliavimą.

Čia dar būtina pabrėžti, kad šis Lietuvos vyriausiojo teismo administracijos teismo  sprendimas taps precedentu ir kitose šiuo metu nagrinėjamose analogiškose bylose.

„Mes veikiame laikydamiesi Lietuvos Respublikos įstatymų, todėl net neabejojome savo sprendimo teisingumu. Privalome ne tik užtikrinti radijo ir televizijos programų pasirinkimo įvairovę, bet ir užkirsti kelią įstatymo pažeidimams. Negalime leisti masinėse informavimo priemonėse kurstyti nesantaikos", - teigė Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininkas Edmundas Vaitekūnas.

Europoje aštrėjant geopolitinei situacijai, vykstant agresijai prieš Ukrainą, keičiasi ir tarptautinės propagandos tonas. Ji aštrėja, darosi karštesnė, emocingesnė, nekompromisinė.  Atsirado nemažai kanalų, kurie atvirai klastoja faktus, šmeižia, bando sukurti neigiamą Europos Sąjungos ir jos sąjungininkų įvaizdį. Daug purvo išliejama ir ant Lietuvos, jos vykdomos politikos.

Deja, čia nelabai gerą vaidmenį atlieka ir mūsų priimti įstatymai, numatantys platų, atvirą, praktiškai be jokių apribojimu keitimąsi informacija.

Nemažai Lietuvą ir jos sąjungininkus juodinančios informacijos patenka ir per įvairius kabelinės televizijos kanalus. Anksčiau, kai gyvenome palyginus ramiame politiniame klimate, tokių išsišokimų būdavo reta, dabar jų labai padaugėjo, vartojama dezinformaciją, net akivaizdūs klastojimai.  Su tokia situacija, suprantama, negalima taikstytis.  

Šios vasaros pabaigoje pradėjo veikti Kultūros ministro Šarūno Biručio vadovaujama Transliavimo ir retransliavimo veiklos teisinio reglamento tobulinimo darbo grupė. Jos nariai teiks pasiūlymus ir svarstys Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimus.  Taigi, atrodo, ledai pajudėjo.

Tarpžinybinę transliavimo ir retransliavimo veiklos teisinio reglamentavimo tobulinimo darbo grupę sudaro Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros bei Informacinės visuomenės plėtros komitetų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos, Kultūros, Susisiekimo bei Ūkio ministerijų, Valstybės saugumo departamento, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos, Ryšių reguliavimo tarnybos, taip pat Lietuvos radijo ir televizijos asociacijos bei Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos atstovai.

Ši darbo grupė turi pateikti pasiūlymus dėl propagandos, nukreiptos prieš Lietuvos valstybę, sampratos bei sankcijų nustatymo. Be to, ši darbo grupė žada peržiūrėti teisės aktus, reglamentuojančius transliuotojų ir retransliuotojų veiklą mūsų šalyje. Ji taip pat svarstys, kaip padidinti produkcijos oficialiomis ES kalbomis televizijoje ir radijuje.

Darbo grupė turėtų nustatyti valstybės audiovizualinės politikos kryptis ir peržiūrėti teisinę bazę, kad užtikrintume piliečių teisę į objektyvią informaciją ir visoms amžiaus grupėms saugų, žalos nedarantį turinį.

Be to, būtina suprasti, kad, norint pasipriešinti prieš mūsų valstybę ir jos vertybes nukreiptam informaciniam srautui, būtina skatinti transliuotojus kurti daugiau nacionalinio turinio, o retransliuotojus - atkreipti dėmesį į retransliuojamų programų iš ne ES šalių skleidžiamą turinį.

Įstatymų keitimas  - darbas ne vienadienis, tai ateities lūkesčiai. O kaip ši situacija atrodo dabar? Grįžkime prie jau minėto teismo kolizijų.

Priminsiu, kad sprendimą trims mėnesiams stabdyti Rusijoje kurtų televizijos programos „NTV Mir Lithuania" laidų retransliavimą Lietuvos radijo ir televizijos komisija priėmė šių metų kovą. Komisija taip nusprendė vienbalsiai, įvertinusi kovo 11-osios išvakarėse minėtos televizijos rodytą programą „Pasmerktieji. Spąstai grupei „Alfa". LRTK konstatavo, kad programoje buvo tyčia paskleista dezinformacija apie 1991 metų sausio 13-sios įvykius, užgauliai neigiamas sovietų vykdytos agresijos aktas.

2014 metų spalio 8 dienos Vilniaus apygardos teismo nutartyje pažymima, kad sprendimą laikinai sustabdyti Rusijoje kurtų televizijos programos „NTV Mir Lithuania" laidų retransliavimą LRTK priėmė vadovaudamasi Visuomenės informavimo įstatymo normomis. Sprendimas neskirtas konkretiems ūkio subjektams ir yra ne vienkartinio pobūdžio, bet nukreiptas į atitinkamų teisinių santykių reguliavimą ateityje bei skirtas taikyti daug kartų. Tokių teisės aktų teisėtumas gali būti vertinamas tik pagal specialiąsias, norminiams administraciniams teisės aktams tirti numatytas taisykles. Tuo tarpu privatiems fiziniams ar juridiniams asmenims nesuteikta teisė prašyti teismo ištirti tokių norminių teisės aktų teisėtumą.

„Kolegijos sprendimas dar kartą užtvirtino, kad bendrovė „Nubo.tv" neturi teisės reikalauti panaikinti komisijos sprendimo - norminio teisės akto, skirto visiems Lietuvoje veikiantiems retransliuotojams, o ne kuriai nors konkrečiai bendrovei. Kadangi dėl kitų analogiškų LRTK sprendimų laikinai sustabdyti Rusijoje kurtų televizijos laidų retransliavimą į teismą kreipėsi ir kiti retransliuotojai, tikėtina, kad jų skundai irgi sulauks panašaus likimo", - taip šį teismo sprendimą komentuoja teisinių paslaugų kontoros „AAA Law" partneris, advokatas Andrius Iškauskas.

Mums reikia skubių ir realų sprendimų, leidžiančiu aktyviai kovoti su propaganda, nukreipta prieš Lietuvos valstybę.

 

Rubrika "Savaitės tema" yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2014-11-14 16:20
 
 

Komentarai (7)

Jūsų el. paštas

Juozas

2014-12-09 12:47

Rusiška propoganda tampa agresyvi.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rusai megsta pameluoti ir klaidinti

2014-12-06 09:13

Rusiškų televizijų laidų retransliavimą bus galima sustabdyti-cenzuruoti?

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

taip ir norisi paziureti tos neteisybes.ACIU

2014-12-01 11:35

Kagi, kitaip nei reklama reikia suprasti. „Pasmerktieji. Spąstai grupei „Alfa". Ziuriu programas ir matau kaip rusai meluoja. Ks man. Tegu.Orentuojuosi i Lietuvos ivykius ir suvedineju pasakojamas istorijas taip,kad jos atitiktu teisybe. Jeigu 2vi puses sneka ta pati, vadinasi nemeluoja.PVZ>Jeigu zinovas giria diktatoriu,ar, slepdamas savo aktyvia tarybinio laikotarpio veikla, perraso, priraso istorijas , tada tas zinovas tampa tik melagiu. Ziuriu tik fakta kuri galima patikrinti.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Vytautas

2014-11-23 18:13

Teisingos mintys. Reikia užkirsti kelią tyčinei dezinformacijai ir Lietuvos valstybės šmeižimui bei tautinių mažumų kurstymui

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Jonas

2014-11-23 17:42

Dezinformacijos mums nereikia.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media