2025 m. birželio 20 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Savaitės tema

*print*

Archyvas :: Popiežius Leonas XIV žurnalistams: ginkite žmogaus orumą ir teisę gauti informaciją

2025-05-13
 
Popiežis Leonas XIV..Vatican Media  foto

Popiežis Leonas XIV..Vatican Media foto

Bažnyčia atsimena įkalintus žurnalistus, žavisi jų liudijimu, sakė popiežius Leonas XIV pirmadienį, gegužės 12 d., susitikęs su tarptautinės žiniasklaidos atstovais, kurie pastarosiomis dienomis būdami Romoje sekė su konklava susijusius įvykius ir apie juos informavo visą pasaulį.
„Dėkoju už jūsų darbą, atliktą ir tebeatliekamą dabartiniu metu, kuris Bažnyčiai yra malonės metas", - kreipėsi popiežius į žurnalistus. „Šiomis savaitėmis buvote Romoje ir pasakojote apie Bažnyčią, jos įvairovę ir kartu vienybę. Sekėte Didžiosios savaitės apeigas; pasakojote apie popiežiaus Pranciškaus mirties skausmą, kuris buvo išgyvenamas Velykų šviesoje." Pasak popiežiaus, ypatinga Velykų nuotaika buvo jaučiama ir prasidedant konklavai. Informuodami apie ją, žurnalistai turėjo labai daug darbo, tačiau kartu tai jiems suteikė progą matyti Kristaus meilės grožį, meilės, kuri vienija visus tikinčiuosius ir daro juos viena Gerojo Ganytojo vedama tauta.
Popiežius priminė Kristaus Kalno pamokslo žodžius: „Palaiminti taikdariai" (Mt 5, 9). Šis palaiminimas meta iššūkį mums visiems. Jis yra labai glaudžiai susijęs su žiniasklaidos darbuotojų pašaukimu, įpareigoja kiekvieną skatinti tokią komunikaciją, kuri nesiekia pritarimo bet kokia kaina, vengia agresyvių žodžių, nekursto konkurencijos, niekada neatskiria tiesos nuo meilės, kurios visada turime nuolankiai siekti. „Taika prasideda nuo kiekvieno iš mūsų: nuo to, kaip žvelgiame į kitus, klausomės kitų, kalbame apie kitus. Labai svarbu, kaip komunikuojame: turime atmesti žodžių ir vaizdų karą, turime atmesti karo paradigmą."
Šia proga popiežius Leonas XIV išreiškė Bažnyčios solidarumą su žurnalistais, įkalintais už tiesos ieškojimą ir skelbimą, ir pareikalavo, kad jiems būtų sugrąžinta laisvė. Bažnyčia žavisi drąsa tų, kurie gina orumą, teisingumą ir žmonių teisę gauti informaciją, nes tik žmonės, turintys prieigą prie informacijos, gali laisvai rinktis. Įkalintų žurnalistų patiriamos kančios yra iššūkis tautų ir tarptautinės bendruomenės sąžinei, kviečiantis mus visus saugoti tą brangų gėrį - žodžio ir spaudos laisvę. „Ačiū jums, brangūs bičiuliai, už jūsų tarnystę tiesai", - sakė popiežius.
„Gyvename sunkiais laikais, kurie yra iššūkis mums visiems ir nuo kurių neturime bėgti, - tęsė popiežius. - Priešingai, jie reikalauja, kad visi, atlikdami savo skirtingus vaidmenis, niekada nepasiduotų vidutiniškumui. Bažnyčia turi priimti laiko iššūkius, taip pat ir komunikacija bei žurnalistika negali būti už laiko ir istorijos ribų. Kaip mums primena šv. Augustinas: „Gyvenkime gerai, ir laikai bus geri. Mes esame laikai" (311 pamokslas)." Popiežius dėkojo žurnalistams, kad informuodami apie pastarųjų dienų ir savaičių įvykius Vatikane jie nesivadovavo stereotipais ir klišėmis, kurios kartais naudojamos kalbant apie krikščioniškąjį gyvenimą ir apie Bažnyčios gyvenimą. „Ačiū, - sakė jis, - kad sugebėjote suvokti esminius dalykus, kas esame, ir įvairiomis priemonėmis juos perduoti visam pasauliui."
Pasak popiežiaus, šiandien vienas iš svarbiausių uždavinių - skatinti tokią komunikaciją, kuri išvestų iš „Babelio bokšto" būsenos, kurioje dažnai atsiduriame, iš kalbos, kuriai stinga meilės, iš nepakantumo ir ideologijų painiavos. Todėl žurnalistų darbas, jų vartojami žodžiai ir pasirinktas stilius yra svarbūs. Iš tikrųjų komunikacija - tai ne tik informacijos perdavimas, bet ir kultūros, aplinkos - tiek realios, tiek ir skaitmeninės, - kuri taptų dialogo ir diskusijos erdve, kūrimas. Žvelgdami į technologijų pažangą, matome, kad toks pašaukimas tampa dar reikalingesnis. Popiežius sakė, kad jis visų pirma turi galvoje dirbtinį intelektą ir jo didžiulį potencialą, kuris reikalauja atsakomybės ir įžvalgumo, kad šios priemonės būtų nukreiptos visų labui ir duotų naudos žmonijai. Atsakomybė už tai tenka visiems, suderinamai su amžiumi ir socialiniais vaidmenimis.
Žurnalistams sakytą kalbą popiežius Leonas XIV užbaigė primindamas savo pirmtako popiežiaus Pranciškaus kvietimą, išsakytą jo paskutinėje žinioje Pasaulinės socialinės komunikacijos dienos proga: nuginkluokime komunikavimo priemones, tenebūna jose jokių išankstinių nusistatymų, piktumo, fanatizmo ir neapykantos; apvalykime jas nuo agresijos. Mums reikia ne griausmingos, raumeningos komunikacijos, bet komunikacijos, gebančios įsiklausyti, išgirsti bebalsių silpnųjų balsą. Nuginkluokime žodžius ir padėkime nuginkluoti Žemę.
Vatican News
Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-05-13 10:06
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

Gonzalez Ruiz

2025-05-16 18:38

Sveiki, mano vardas Gonzalezas Ruizas.
El. paštas: gonzalezruiz443@gmail.com
Dalinuosi šia informacija, nes noriu paaukoti savo turtus žmogui, kuris tiki DIEVĄ. Matyt, turiu nepagydomą smegenų auglį, gydytojas ką tik pasakė, kad mano dienos suskaičiuotos, nes būklė blogėja. Visą turtą galvoju parduoti, nes sąskaitoje turiu 450 000 eurų ir nenoriu jų palikti banke. Ieškau, kas jį paveldėtų... Ar tau tikrai įdomu?
Todėl norėčiau sužinoti, ar jus domina gauti ir panaudoti šią dovaną. Štai mano el. pašto adresas: gonzalezruiz443@gmail.com

Jei esate geraširdis žmogus, galintis tinkamai panaudoti šią sumą, susisiekite su manimi.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media