2024 m. kovo 29 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Savaitės tema

*print*

Archyvas :: Bronius Matelis: Regiono žiniasklaidos vadžias perėmę politikai lengvai jų neatsisakys

2014-12-09
 
Bronius Matelis

Bronius Matelis

 

Bronius Matelis

 

Jeigu taip rimtai pasižiūrėjus, tai Seimo nariai tiesiog dar nėra tinkamai pasirengę atiduoti dalį žurnalistų ir leidėjų bėdų į pačios žiniasklaidos rankas. Teigiu tai neturėdamas kokių nors kėslų juos įžeisti ir pažeminti - tiesiog toks valstybės brandos kelias, esame dar jo pradžioje ir viso iš karto, per vieną dieną, nužingsniuoti niekam neleista.

Prisiminkime ir tai, o kada buvo priimtas įstatymas, draudžiantis juridiniams asmenims finansuoti partijų veiklą?

Regis, visi suprato, visi žinojo ir kalbėjo, kad tai yra tipinė politinės korupcijos forma, žiniasklaida badė akis į praktiškai jau įteisintus „otkatus", po viešųjų pirkimų legaliai grįžtančius į partijų kasas, tačiau reikalingą įstatymą priėmė praėjus kone 20 metų po valstybės atkūrimo. Štai taip lėtai ir bręstame.

Ir socialdemokratams, ir konservatoriams ar Darbo partijai ir tiems, kurie keistu būdu vykdo teisingumą ir įveda tvarką šalyje, buvo patogu veikti drumstame vandenyje. Vėliau atėjo politikų karta, kurie nutarė kažką keisti. Arba Briuselio biurokratai mūsų seimūnams už uždarų durų, taip sakant konfidencialiai,  gerai išspardė, ir tada nuo tų spyrių staiga visiems akys atsimerkė.

Štai ir dabar kada nors ateis politikų karta, kuri pasakys: „Suteikiame jums, žiniasklaidai, daug daugiau atsakomybės patiems tvarkytis savo kieme, o mes, politikai, traukiamės iš jūsų daržo."

Ne šiaip sau parašiau žodžius, kad politikai traukiasi iš žiniasklaidos verslo. Jie šiame versle, ypač regioninėje žiniasklaidoje, dar yra stipriai įsitvirtinę, tai jiems garantuoja daugiau balsų per rinkimus ir tik, jų manymu, visiškas kvailys dabar leistų patiems žurnalistams tvarkytis, nes šie, būdami ne psichiatrai ir net ne klebonai, juk tuojau pat ims badyti pirštais tuos seimūnus, kurie legaliai ar nelegaliai, tiesiai ar per tarpininkus, vis dar turi didelę įtaką regioninei žiniasklaidai ir tokiu būdu patys sudarko laisvos žiniasklaidos veidą.

Pasvalio rajono laikraščio „Darbas" redaktorius priklauso Tėvynės sąjungos -Lietuvos krikščionių demokratų partijai, viena tos redakcijos žurnalistė dirba ir korespondente, ir tos pačios partijos Seimo nario A.Matulo padėjėja, to rajono meras nuo caro bedančio laikų yra irgi konservatorius, opozicija nuolat skundėsi, kad jų nuomonė laikraštyje yra ignoruojama, o prieš rinkimus ji yra net uždrausta.

Kartu su dar keliomis partijomis, neseniai Druskininkų konservatoriai parašė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai. Esą Druskininkų meras pažeidžia įstatymus ir prieš rinkimus, nieko už tai nemokėdamas, reklamuojasi savivaldybės finansuojamame laikraštyje.

Mieli Druskininkų konservatoriai, jūs parašėte šaunu skundą, pritariu visa širdimi ir žaviuosi jūsų drąsa. Tik būtų dar šauniau, jeigu Druskininkų konservatoriai susivienytų ir parašytų bendrą skundą kartu su Pasvalio socialdemokratais. Tada parodytume, kad mums rūpi ne tik vienos partijos reikalai, ne tik vieno rajono problemos, o visos šalies regioninės žiniasklaidos bėdos.

Žinau vieną dabartinį Seimo narį, pakankamai žinoma, kuris, gal tiesiogiai, o gal per tarpininkus, turi gilioje provincijoje laikraštuką. Jo žurnalistai sakė, kad algas jis kartais moka vokeliuose.

Dar anksčiau dabar jau buvusio įtakingo Seimo nario konservatoriaus V. Matuzo šeima buvo įsigijusi vieno Panevėžio laikraščio akcijų, siekė net gauti kontrolinį akcijų paketą, per vieną bendrovę valdė ir dalį vietos televizijos akcijų. Gal nebedumkime vieni kitiems akių ir tiesiai šviesiai pasakykime, kad konservatorių nenoras atiduoti žiniasklaidai pačiai tvarkytis savo darže, yra ne kas kita, o baimė netekti įtakos.

Kai viena partija tyliai tvarkose savo žiniasklaidos įtakos zonoje, tada ji leidžia ir kitai partijai tvarkytis jau kitoje zonoje, kurioje jai pavyko įsitvirtini. Ir štai iš tokių mažų vaizdelių ir gali sudėlioti bendrą dabartinių mūsų politikų požiūrį į nepriklausomą žiniasklaidą. Tas požiūris iš esmės mažai kuo skiriasi nuo Rusijos prezidento V. Putino požiūrio, gal tik susideda iš kur kas mažesnių fragmentų ir todėl plika akimi sunkiai įžiūrimų.

Lietuvoje yra buvę atvejų, kai konfliktas tarp rajono vadovo ir žiniasklaidos priemonės kilo tik dėl to, kad interviu iš mero atėjo imti priešininkų partijai priklausanti ir tos partijos Seimo nariui dirbanti korespondentė.

Arba dar geriau buvo Panevėžyje, kai per vienus savivaldos rinkimus laikraščio redaktorius į vietos valdžią pretendavo vienos partijos, o keli korespondentai - kitos partijos sąrašuose. Todėl ir suprantu kai kurių politikų pyktį, kai interviu iš jų ima stipriai politizuotas žurnalistas. Ar tikrai jie gali pasitikėti ir būti garantuoti, kad nebus daužomi žiniasklaidoje  be jokio pagrindo ir argumentų?

Tačiau dėl to kalčiausi ne žurnalistai, o patys politikai. Tai jie išnaudoja visas savo politines ir administracines galias ir tokiu būdų stengiasi pajungti savo valiai esą nepriklausomą, o iš tikrųjų jam jau priklausomą viešosios nuomonės formuotoją.

Padėtis regiono žiniasklaidoje daug kur yra panaši. Politikai kiša nagus, tačiau daugelis žiniasklaidos priemonių vadovų dėl patogaus gyvenimo ir įvairių kitų priežasčių, to į viešumą nekelia.

Tačiau padėtis pasikeistų, jeigu Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija būtų formuojama kitokiu principu, vertėtų jai suteikti galias tikrinti ir viešai skelbti tuos atvejus, jeigu redaktoriai ar korespondentai priklauso ir dirba vienai partijai.

Tokiai, tik iš profesionalių žurnalistų sudarytai komisijai, galėtų būti suteikta teisė ir viešai kreiptis į politikus, prašant jų atsisakyti padėjėjų, jeigu jie tuo pačiu metu dirba dar ir etatiniais korespondentais žiniasklaidos priemonėje.

Galvoju, kad tokia komisija per viešą darbą, viešus pareiškimus ir viešą bendravimą su politikais, galėtų nuveikti milžinišką darbą, ji galėtų nagrinėti bei vertinti ir politikų skundus, kad kuri nors partija kažkokiu būdu paveikė žiniasklaidos priemonę ir per rinkimus nesilaikė objektyvumo principo.

Tačiau taip neatsitiks. Bent jau kol kas. Nes štai toks komisijos darbas nebeleistų dabartiniams Seimo nariams kojomis atidarinėti redakcijų duris ir verstų juos savo problemas spręsti panaudojant demokratiškus institutus, o ne užkulisines intrigas, pinigus ir savo politine galią.

Pabaigai noriu pasakyti, kad jau daug metų vadovauju „Panevėžio ryto" redakcijai, kurios veiklos zonoje yra šešios apskrities savivaldybės, tačiau daug metų mūsų redakcija neturi sutarties nė su viena savivaldybe dėl informacijos platinimo. Kodėl?

Kaskart, kaip tik pateikdavome norą dalyvauti informacijos platinimo konkurse, į redakciją ateidavo kažkoks klerkas ir imdavo aiškinti, kad, laimėje konkursą, tam tikrais atvejais turėtume paisyti mero nuomonės. Vienas toks net turėjo įžūlumo paprašyti, kad visi straipsniai, kuriuose minimas meras ar savivaldybė, prieš jį spausdinant turėtų būti parodytas to mero padėjėjui. Todėl ir nusprendžiau, kad geriau gyventi šiek tiek mažiau pavalgius, tačiau žinant, kad neteks raudonuoti prieš savo skaitytoją.

Patikėkite, padėtis regiono žiniasklaidoje nėra tokia paprasta, kaip kad galima susidaryti nuomonę paviršutiniškai į ją žvilgtelėjus. Ir ji nesikeis, jeigu patys politikai nesupras, kad padėtį reikia keisti kardinaliai, o ne tik pagal vienos partijos užgaidas Druskininkuose, o pagal kitos - Pasvalyje.

Paskutinį kartą atnaujinta: 2015-01-01 11:29
 
 

Komentarai (3)

Jūsų el. paštas

žvilgsnis iš šalies

2014-12-12 22:05

Visa tai girdėta, bet ir priežastys aiškios. Regiuonuose ir taip saldainiais nelyja, o po konservatorių naktinių reformų daug kur be tų valdiskų užsakymų neišgyventų leidiniai. O valgyt tai kasdien norisi... Stai pagrindinė priežastis, mano manymu...

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Daiva

2014-12-11 11:28

Gražiai vaizdelis nupieštas. Politikai sėdi apžergę žinisklaidą ir jai vadovauja , o mes manome kad ji yra objektyvi...

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Valis

2014-12-10 22:57

Apie panevėžį tikra teisybė čia žurnalistų politizuotų labai daug.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media