2024 m. balandžio 18 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Fotografija

*print*

Archyvas :: Paroda „Lietuvos spaudos fotografija“ jau trečią kartą atkeliauja į Klaipėdą

2016-09-22
 
 

Jau penkioliktą kartą Lietuvoje surengto nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija" paroda trečią kartą atkeliauja į Klaipėdą. Paroda ir metraštis „Lietuvos spaudos fotografija 2016" - tai vienerių metų geriausios šalies spaudos fotografų sustabdytos akimirkos, įvertintos tarptautinės vertinimo komisijos. Įprastai gegužės mėnesį sostinėje savo kelionę po šalį pradedanti konkursinė paroda apsilankys Klaipėdoje: nuo rugsėjo 27 iki lapkričio 7 dienos. Ją galėsite aplankyti Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Galerijoje 13 L.

 

Konkursą organizuojančio Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis sakė, kad per 15 metų susiformavo tvarios konkurso tradicijos, konkursas įgavo autoritetą visuomenės bei fotografų bendruomenės akyse. Šių metų gegužės 13 d. Vilniaus Rotušėje įvykusio 15-ojo nacionalinio fotografijų konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2016" nugalėtojų paskelbimo ceremonijos metu fotografams buvo įteikta dvylika „Auksinio kadro" apdovanojimų. Parodoje „Lietuvos spaudos fotografija 2016" išvysite ne vieną klaipėdietės Viktorijos Vaišvilaitės-Skirutienės fotografiją.

 

„Visus 15 metų siekiame, kad konkursas suformuotų rimtas ir gilias tradicijas. Šiandien galiu drąsiai teigti, jog šį tikslą esame įgyvendinę, tad kitais metai „Auksinio kadro" apdovanojimų ceremonijoje jau planuojame skelbti ir geriausios nuotraukos nominaciją. Džiaugiamės, kad padaugėjo ir jaunosios kartos atstovų, kurie noriai prisideda prie konkurso organizavimo. Jų iniciatyva kitąmet bus ne viena, o trys fotopasakojimo temos - aktualijos, gyvenimas bei atvira tema", - sakė J.Staselis.

 

Šiandien naujienos veržiasi į mūsų gyvenimą, o jų pateikimo formos kinta nenuspėjamai greitai. Mus pasiekia vis daugiau informacijos, daugiau vaizdų, tik klausimas, ar tampame geriau informuoti, kompetentingi, ar labiau išmanome, kas vyksta. Kartais naujienų srautas pradeda erzinti, nes vartoti ne visada sutampa su suprasti. Mūsų supratimas, kas yra žiniasklaida ir ko iš jos tikimės, keičiasi. Šiandien vis dažniau suabejojame, kuo galime pasitikėti. Žurnalistinė etika, profesinių standartų laikymasis, kokybė, tikslumas ir profesinė atsakomybė užtikrina ir sustiprina visuomenės pasitikėjimą. Būti nepriklausomam tampa vis brangiau, nors tai ir yra vienas žurnalistikos pagrindų, reikalaujantis neabejotinos atsakomybės. Jei pasitikėjimas fotožurnalistika bus prarastas, ji taps tik vienu iš daugelio vizualinės informacijos šaltinių, kurie kartais virsta informaciniu triukšmu, atakuojančiu mus kasdien, bet praradusiu savo veidą ir skaitytoją, žiūrovą, vertintoją. Kad taip neįvyktų, esame atsakingi visi - ir kuriantys, ir tą kūrybą priimantys.

 

Dėl šiais metais sugriežtintų konkurso sąlygų, šiek tiek sumažėjo dalyvių skaičius - darbus konkursui pateikė 103 fotografai. Iš viso konkurso organizatoriai sulaukė daugiau nei 4 tūkst. fotografijų. J. Staselio teigimu, tai lėmė atsakingos žurnalistikos poreikis. Tad konkurse dalyvavo tik tie fotografai, kurie nuolat bendradarbiauja su žiniasklaida, kurių kasdienis darbas reikalauja atsakomybės už skleidžiamą vizualią žinią. Be to, pirmą kartą konkurso dalyviai pateikdami fotografijas turėjo sutikti su Etikos kodekso nuostatais.

 

„Pastaruosius dvejus metus konkurso dalyvių prašome atsiųsti ir fotografijų originalus, kad galėtume sukontroliuoti darbų techninio apdorojimo laipsnį. Rengiant 2017 metų konkursą planuojame jo sąlygose tiksliai aprašyti fotografijų apdorojimui įvestus griežtus techninius reikalavimus. Fotografijų techninis apdorojimas vis labiau ribojamas ir pasauliniuose fotožurnalistikos konkursuose, todėl stengiamės eiti koja kojon su pasaulinėmis tendencijomis ir mes. Vienintelė išimtis - konkurso tema „Spindesys" kuri yra skirta „galmūrinių" žurnalų fotografijoms, kurioms netaikomi fotožurnalistiniai standartai. Šios nuotraukos yra spaudos fotografija, kadangi publikujojamos spaudoje, bet tai jau nėra fotožurnalistika", - sakė J.Staselis.

 

Vienas iš konkurso komisijos narių, žymus Italijos fotografas Pieras Casotti sakė, jog galimybė būti komisijos nariu jam tapo nuostabia patirtimi. „Atrankos procesas, buvo labai profesionalus ir griežtas. Man, kaip fotografui, tai suteikė progą geriau pažinti ir patyrinėti „baltiško požiūrio" fotografiją, o kai kurios fotografijos - vis dar stovi akyse. Globalizuotame vaizdų pasaulyje - įdomiausias yra asmeninis požiūris", - teigė P.Casotti. Jau ne pirmą kartą konkurso vertinimo komisijoje dalyvavęs fotožurnalistas Paulius Lileikis pasidžiaugė: „Šiemet nustebino pokyčiai - kolegų darbų novatoriškumas. Kitoniško, nei mums iki šiol priimta, stiliaus, braižo, idėjos ir minties perteikimo paieška. Bet čia fotožurnalistų konkursas, tad ir fotografijos turi būti atrinktos kryptingai. Tad šiemet pagirtina pateiktų darbų minties švara, o tai jau nedidelė pažanga...".

 

Konkursines fotografijas vertino tarptautinė ekspertų komisija: fotografas Aleksandras Zemlianičenko (Rusija), fotografas Pier Casotti (Italija), aktorius Robertas Aleksaitis, „Verslo žinių" fotografas ir fotoredaktorius Vladimiras Ivanovas bei fotografas Paulius Lileikis.

 

Kartu su paroda bus pristatytas išleistas jau penkioliktas metraštis „Lietuvos spaudos fotografija". Šiame leidinyje rasite Lietuvos spaudos fotografijos konkurso laureatų nuotraukas, kurios eksponuojami ir parodoje, bei „Auksinius kadrus" - temų nugalėtojus, vertinimo komisijos įspūdžius, trumpą praėjusių metų spaudos fotografų veiklos kroniką, klubo rengiamo tarptautinio spaudos fotografijos festivalio „Vilniaus fotografijos ratas" pristatymą. Skyriuje „Istorija fotografijose" prisimename prieš 25 metus užfiksuotas Sausio 13-osios įvykių akimirkas, bei rasite Stanislovo Žvirgždo straipsnį apie prieškaryje gerai žinomą poetą, prozininką, publicistą, vertėją, fotografą, dailininką, kraštotyrininką, redaktorių, kino operatorių, žurnalistą, radijo diktorių - Radijo Dėdę, pedagogą ir diplomatą Petrą Babicką gimusį 1903 metais.

 

Konkursą „Lietuvos spaudos fotografija" kasmet rengia VšĮ „Lietuvos spaudos fotografų klubas", vienijanti daugiau kaip pusšimtį Lietuvos spaudos fotografų profesionalų.

 

„Auksinio kadro" laureatai:

„Naujienos" - Domantas Umbrasas, lrytas.lt

„Gyvenimas" - Ramūnas Danisevičius, „Lietuvos rytas", danisevicius.lt

„Portretas" - Ramūnas Danisevičius, „Lietuvos rytas", danisevicius.lt

„Europos metai" - Vidmantas Balkūnas, 15min.lt

„Kultūra" - Andrius Aleksandravičius, afoto.eu

„Diplomatija" - Justinas Stacevičius, lrytas.lt

„Pramogos" -  Artūras Morozovas, delfi.lt, nanook.lt

„Kariuomenė" - Ieva Budzeikaitė, budzeikaite.lt

„Sportas" - Elijus Kniežauskas, kaunodiena.lt

„Gamta ir jos apsauga" - Vladas Ščiavinskas, „Lietuvos rytas"

„Spindesys" - Kęstutis Žilionis

„Reportažas" - Ieva Budzeikaitė 

Kolegų prizas - Olga Posaškova

 

Daugiau informacijos:

Jonas Staselis

Lietuvos spaudos fotografų klubas

Mob. 8 699 21807

jonas.staselis@gmail.com 

 

 

Nuotraukų parašai:

Viktorijos Vaišvilaitės-Skirutienės fotografijos:

 

Tema: „Portretas" - rėmėjas: LRT: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija
V.Vaišvilaitė-Skirutienė_tema_Portretas.JPG
Viktorija Vaišvilaitė-Skirutienė, vv-photography.com
Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto profesorius Alfredas Bumblauskas sutinka Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos šeštokus savo valdose. Pokalbis apie knygas iš P. Smuglevičiaus salės persikelia į universiteto kiemą profesoriaus kvietimu: „Eime, automobilio bagažinėje turiu daugiau knygų!" Ir pokalbiai tęsiasi.

Tema: „Pramogos"  - rėmėjas: UAB „Taurakalnis"
V.Vaišvilaitė-Skirutienė_tema_Pramogos .JPG
Viktorija Vaišvilaitė-Skirutienė, vv-photography.com
Nojus, išsuptas 12 kartų, skrenda į tvenkinį. Gimtadienio šventė.

Tema: „Spindesys" - rėmėjas: UAB „Foto123"

V.Vaišvilaitė-Skirutienė_tema_Spindesys.JPG

Viktorija Vaišvilaitė-Skirutienė, vv-photography.com

Dainininkė Karolina Liepa Mondeikaitė. Nuotakos portretas.

 

Temų nugalėtojai - „Auksiniai kadrai":

 

Tema: „Naujienos" - rėmėjas: kompanija „NIKON"

Naujienos_Domantas Umbrasas .JPG

Domantas Umbrasas, lrytas.lt

Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos moksleiviai paminėjo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną.

 

Tema: „Gyvenimas" - rėmėjas: UAB „zzz.lt"

Gyvenimas_Ramūnas Danisevičius..JPG

Ramūnas Danisevičius, „Lietuvos rytas", danisevicius.lt

Valstybės diena. „Tautiška giesmė". Pamiršti žodžiai.

 

Tema: „Portretas" - rėmėjas: LRT: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Portretas_Ramūnas Danisevičius.JPG

Ramūnas Danisevičius, „Lietuvos rytas", danisevicius.lt

Politikų kartos. Vytautas Landsbergis su anūku Gabrieliumi Signatarų namuose.

 

Tema: „Europos Metai" - rėmėjas: Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje

Europos metai_Nugaletojas_Vidmantas Balkūnas.zip

Vidmantas Balkūnas, 15min.lt

2015 metais prasidėjo didžiausia pabėgėlių krizė nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Į Europą iš Afrikos ir Artimųjų Rytų pradėjo plūsti šimtai tūkstančių žmonių. Reportažas „#Paskuipabėgėlius" buvo rengiamas beveik mėnesį sekant paskui migrantus nuo Sirijos iki Vokietijos sienos. Buvo fiksuojami pagrindiniai pabėgėlių ir migrantų kelionės akcentai - kelionės pradžia, žmonių kontrabandininkų paieškos, gyvenimas nelegaliose stovyklose, Egėjo jūros įveikimas, ėjimas pėstute, važiavimas traukiniais, autobusais, nelegalūs sienos kirtimai, pabėgėlių stovyklos ir, žinoma, patekimas į išsvajotą Vokietiją.

 

Tema: „Kultūra" - rėmėjas: VšĮ „Meno fondas"

Kultura_Andrius Aleksandravičius  .JPG

Andrius Aleksandravičius, afoto.eu

2015 m. sausio 6 d., Kaunas. Galerija „Meno parkas", Mindaugo Pridotko paroda.

 

Tema: „Diplomatija" - rėmėjas: Užsienio reikalų ministerija

Diplomatija_Justinas Stacevičius.JPG

Justinas Stacevičius, lrytas.lt

Šnabždesiai. Ten, kur susitinka valdžios atstovai, niekuomet neapsieinama be diskusijų ar pasišnabždėjimų. Valstybinė mokesčių inspekcija Kongresų rūmuose paminėjo veiklos 25 metų jubiliejų.

 

Tema: „Pramogos"  - rėmėjas: UAB „Taurakalnis"

Pramogos_Artūras Morozovas.JPG

Artūras Morozovas, delfi.lt, nanook.lt

Švento reikalo sala. Negyvenamoje Neries saloje ties Kauno pilimi iškilo juoda vėliava su skyle viduryje, o smalsuolių akis patraukė vandeniu nešama didžiulė ryški ūsuoto vyro galva. Kaune buvo okupuota Neries sala. Po salos užkariautojų surengto referendumo buvo patvirtinti salos įstatymai ir jai suteiktas Švento reikalo salos vardas.

 

Tema: „Kariuomenė" - rėmėjas: Krašto apsaugos ministerija

Kariuomene_Ieva Budzeikaitė.JPG

Ieva Budzeikaitė, budzeikaite.lt

Pirmoji tarnybos diena prasidėjo kelione į Ruklą, mokomąjį pulką, kuriame šauktiniai mokėsi karybos pagrindų, o vėliau tarnybą tęsė pasirinktame dalinyje.

 

Tema: „Sportas"

Sportas_Elijus Kniežauskas.JPG

Elijus Kniežauskas, kaunodiena.lt

Naujokė. „Olimpiečio" bokso klubo naujokė Darija nedrąsiai žvalgosi į priešingame ringo kampe besiilsinčią varžovę. Vyresnė ir stipresnė varžovė kiekviename raunde darė viską, ką norėjo, bet trenerio šluostomos ašaros Dariją tik dar labiau ją užvedė.

 

Tema: „Gamta ir jos apsauga" - rėmėjas: UAB „Draugų studija"

Gamta_Vladas Ščiavinskas.JPG

Vladas Ščiavinskas, „Lietuvos rytas"

Žirgai lietuje. Žiegždrių žirgynas, Kauno r.

 

Tema: „Spindesys" - rėmėjas: UAB „Foto123"

Spindesys_Kęstutis Žilionis.JPG

Kęstutis Žilionis

Nuotraukoje - Lietuvoje koncertavusios postpanko grupės Corners nariai (pirmas iš kairės - Rickas Mabery, antras - Robertas Cifuentes (Billy Changeris), trečias - Tracy Bryantas, ketvirtas - Jeffas Ramuno (Jeffertitti).

 

Tema: „Fotopasakojimas / reportažas" - rėmėjas: UAB „Publicum Group"

Fotopasakojimas_nugaletojas_Ieva Budzeikaitė.zip

Ieva Budzeikaitė, budzeikaite.lt

Turbūt nė vienas, nepatyręs bent dalelės to, ką patiria Patrulio kurso dalyviai, negalėtų ir įsivaizduoti, ką reiškia devynias savaites praleisti miškuose, mažai miegoti ar nemiegoti išvis, nevalgyti arba džiaugtis, kad dar kas nors liko sauso davinio pakuotėje, eiti dešimtis kilometrų įvairiomis oro sąlygomis, smigti į purvą pūslėtomis pėdomis, bet vis tiek turėti stiprybės sukandus dantis judėti tolyn ir su savimi tempti 30 kg sveriančią kuprinę. Tūnoti lediniame vandenyje ir neišspausti nė menkiausio garso, daryti šimtus atsispaudimų, atsilenkimų ar desantinių šuoliukų dėl to, kad ginklas buvo netinkamai išvalytas ar instruktorius rado saldainio popierėlį, įstrigusį tarp užrašų knygelės lapų. Išsilaikyti vandenyje neliečiant kojomis baseino dugno, tamsią naktį miške susilaikyti ir nejungti baltos šviesos ar nekalbėti sutikus kolegą, nes orientaciniai žygiai vykdomi po vieną, o instruktorių - pilna vietovė. Tokiame kurse išmoksti slėpti ar taupyti maistą, cigaretes ar mažiau reikalingus daiktus, esančius kuprinėje, tačiau ir tai instruktoriai nuolat tikrina, kodėl tavo kuprinė lengvesnė.

Įvairūs kūno skausmai, žaizdos ant kojų, fizinis ir psichologinis spaudimas, nuovargis, neretai ir neapykanta instruktoriams... Bet baigęs kursą jiems jauti tik didžiausią pagarbą ir nori išreikšti padėką už suteiktą patirtį bei žinias.

 

Nominacija: „Kolegu prizas" - rėmėjas: advokatas Gintautas Bartkus

Kolegu_prizas_Olga Posaškova.jpg

Olga Posaškova

Tėvas ir dukra dviese... Ir tyla, ir daugiau nė žodžio. Apkabink mane...

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2016-09-22 11:00
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media