2019 m. birželio 25 d., Antradienis

Kultūros renginiai

*print*

Archyvas :: Festivalis „Nepatogus kinas“ Nacionalinėje bibliotekoje

2018-09-28
 
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka turi puikią žinią nekomercinio kino gerbėjams. Spalio 4- 13 dienomis čia bus pristatomi net šeši dokumentiniai filmai iš festivalio „Nepatogus kinas" repertuaro.
„Nepatogus kinas" - nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis, unikalus savo programa ir formatu. Tai socialinis-kultūrinis projektas, kuriame gali dalyvauti kiekvienas. Festivalio metu Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Nors festivalis atlieka socialinę misiją ir yra nekomercinio pobūdžio, „Nepatogus kinas" kartu yra ir vienas gausiausiai lankomų kino renginių Lietuvoje bei vienintelis tokio pobūdžio kino festivalis Baltijos šalyse. 2017 m. festivalis į savo veiklas įtraukė beveik 16 000 žiūrovų visoje Lietuvoje.
2016 m. rudenį festivalį papildė edukacinis projektas - Nepatogaus kino klasė. Tai nemokama mokytojams skirta platforma, kurioje pristatomi filmai, padedantys kalbėti svarbiomis, tačiau ne visada patogiomis socialinėmis temomis. Šis projektas skatina mokytis, pažinti visuomenės įvairovę ir apmąstyti šiandienos iššūkius žiūrint kiną klasėje.
Nepatogus kinas - tai erdvė geram kinui ir laisvai minčiai, diskusijoms apie tai, kas iš tiesų yra svarbu. Visi filmai nemokami ir bus rodomi Konferencijų salėje (120 vietų).
PROGRAMA
Spalio 4 d. 19 val. - dokumentinis filmas „Ant jos pečių" („On Her Shoulders"). JAV, 2018, 94 min., cenzas N-7
Nadia Murad, 23-ejų jazidė, išgyvenusi ISIS seksualinę vergovę ir prieš jazidų žmones vykdytą genocidą, savo knygoje „Paskutinė mergina. Mano nelaisvės ir kovos su „Islamo valstybe" istorija" rašė: „Norėčiau būti paskutinė pasaulyje mergina su tokia istorija." Kad jos noras galiausiai išsipildytų, N. Murad turi ją pakartoti dar šimtus kartų - ant jos pečių guli atsakomybė už tuos, kurie neturi balso ir yra nematomi tarptautinės bendrijos.
Režisierė Alexandria Bombach. Kalbos: arabų, anglų, kurdų. Subtitrai: lietuvių, anglų k.
Spalio 6 d. 16 val. - dokumentinis filmas „Propaganda"
Naujoji Zelandija, 2012, 96 min.
Šis filmas, kurį neva prodiusavo Šiaurės Korėjos slaptosios tarnybos, - tai nuožmi Vakarų vartotojiškumo ir populiariosios kultūros ataka, primenanti skandalingus „mondo" filmus. Viena vertus, filme išsakoma Vakarų dekadanso kritika yra panaši į klasikines dokumentinio kino satyras apie demokratiją. Antra vertus, kyla klausimas: ar dokumentinio kino kūrėjai turėtų šlovinti totalitarinį režimą? Kas tuomet iš tiesų kuria propagandą „Propagandoje"?
Režisierius Slavko Martinov. Kalbos: korėjiečių, anglų. Subtitrai: lietuvių, anglų k.
Spalio 8 d. 19 val. - dokumentinis filmas „Po mumis - upė" („A River Below", „O Processo").Kolumbija, JAV , 2017, 88 min., cenzas V/G.
Amazonės gilumoje mažėja rožinių upės delfinų populiacija. Šis lengvai pagaunamas, beveik mitinis gyvūnas nelegaliai medžiojamas ir naudojamas kaip masalas gaudyti žuvims. Tačiau du nenuilstantys aktyvistai - jūrų biologas ir garsi Brazilijos televizijos žvaigždė - verčiasi per galvą, siekdami didinti sąmoningumą ir apsaugoti delfinus. Tai dokumentinis filmas ne tik apie aktyvizmą, bet ir skaudžias jo pasekmes.
Režisierius Marc Grieco, Kalbos: Brazilijos portugalų, anglų, ispanų. Subtitrai: lietuvių, anglų k.
Spalio 11 d. 19 val. - dokumentinis filmas „Boli Bana"
Belgija, 2017, 60 min., cenzas N-16
Boli Bana kaime vaikų perėjimas į suaugusiųjų pasaulį nėra toks paprastas kaip Vakarų pasaulyje. Būti vyru ar moterimi reiškia savo kūną paženklinti pagal senus papročius. Į pasaulį vaikišku žvilgsniu kol kas žiūrintiems Amai ir Aisitai teks pereiti įšventinimus, kuriuos patyrė jų tėvai, seneliai ir proseneliai. Antropologiškas žvilgsnis į ritualus ir tai, kaip žmogus susikuria savo vietą gamtoje.
Režisierius Simon Gillard. Kalba - fulų. Subtitrai: lietuvių, anglų k.
Spalio 12 d. 19 val. - dokumentinis filmas „Ištrink ir pamiršk" („Erase and Forget"). JK , 2017, 90 min.
Filmas pasakoja apie JAV kariuomenės „žaliųjų berečių" veteraną Bo Gritzą - Džono Rembo ir kitų įžymių karo figūrų prototipą. 9-ajame dešimtmetyje Gritzas tapo pavyzdžiu JAV antivyriausybinėms konservatyvioms sukarintoms grupuotėms ir 1992 m. netgi kandidatavo į prezidentus su šūkiu „Dievas, ginklai ir Gritzas". Jo karinė karjera pilna neįtikėtinų poelgių: Gritzas išgelbėjo Amerikos karo belaisvius Birmoje, dalyvavo slaptose misijose Panamoje ir pan. Bet ar galime iš tiesų juo pasitikėti? 
Režisierė Andrea Luka Zimmerman. Kalba - anglų. Subtitrai - lietuvių k.
Spalio 13 d. 13.30 val. - dokumentinis filmas „Laila prie tilto" („Laila at the Bridge"), Kanada, Afganistanas, 2017, 94 min., cenzas N-16
Afganistanas yra didžiausias pasaulyje opiumo eksportuotojas. Be to, šalyje gyvena daugiausia heroino vartotojų. Priklausomybės nuo narkotikų krizę išgyvenanti šalis praktiškai nesiūlo jokių gydymo paslaugų. Stebėjusi dvidešimt penkerius metus trukusią savo brolio kovą su priklausomybe nuo narkotikų ir išgyvenusi priverstinę santuoką būdama nepilnametė, Laila savo gyvenimą paskiria nuo heroino priklausomiems vyrams ir moterims gydyti.
Režisieriai: Elizabeth Mirzaei, Gulistan Mirzaei. Kalbos: puštūnų, dari, persų, anglų. Subtitrai: lietuvių, anglų k.
Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-09-28 09:16
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media