2024 m. kovo 29 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Renginiai

*print*

Archyvas :: Šeimą gins intelektualai

2014-04-15
 
Žurnalistas Vytautas Budnikas

Žurnalistas Vytautas Budnikas

 

 Seime buvo surengta konferencija „Ar Seimas apgins šeima? Ją surengė Lietuvos intelektualai talkinant Seimo nariams ir Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centrui.

Konferencijoje dalyvavo ir jai pirmininkavo teisės filosofas, profesorius Saulius Arlauskas, violončelininkė,  Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė Silvija Sondeckienė, filosofas, humanitarinių mokslų daktaras, Lietuvos kultūros kongreso tarybos pirmininkas, Nepartinio demokratinio judėjimo pirmininkas Krescencijus Stoškus, Lietuvos kultūros politikos instituto direktorius         Antanas Staponkus ir Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas, žurnalistas teisininkas Vytautas Budnikas.

Šiuo renginiu siekta padrąsinti  Seimo narius  ginti esmines  visuomenės ir tautos vertybes - šeimą ir santuokos institutą. Jame išreikšta parama daugumos Seimo narių iniciatyvai papildyti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnį, įtvirtinant jame  nuostatas, kad šeima sukuriama sudarius santuoką, kad šeima taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės, kad valstybė saugo ir globoja santuoką, šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Konferencijos rengėjai pagarsino Lietuvos intelektualų kreipimąsi į Seimo narius ir visuomenę, kuriuo raginama apginti šeimos ir vaikų ateitį Lietuvoje.

Konstitucijos straipsnio papildymui  pritaria  107 Seimo nariai

Konferencijoje dalyvavęs Seimo narys Povilas  Gylys pabrėžė, kad politikai Seime dėl Konstitucijos 38-ojo straipsnio papildymo sudaro aiškią daugumą. Dėl jo pasirašė 107 Seimo nariai iš visų frakcijų. Jis pasidžiaugė nevyriausybinių organizacijų parama.

„Pasaulyje vyksta didžiulė diskusija apie šeimos ateitį, esama įvairų pažiūrų. Manau, mes turime tam tikrą pranašumą, jog palyginus ankstyvoje stadijoje pradedame diskusiją dėl šeimos. Teisiškai ši problema yra nemenka, kadangi Konstitucijoje suformuluota viena šeimos samprata, o Konstitucinio Teismo išaiškinime - kita. Bet konferencijoje dalyvauja profesionalai, kurie tikrai sugebės paaiškinti savo požiūrį giliau", - sakė P. Gylys.

Pagrindiniai Mokslo, kultūros ir meno darbuotojų kreipimosi akcentai

 

Konferencijoje buvo paskelbtas Mokslo, kultūros ir meno darbuotojų kreipimasis į Lietuvos Respublikos Seimo narius bei visus Lietuvos piliečius, raginantis  apginti šeimos ir vaikų ateitį Lietuvoje.

Pasak vieno iš pasirašiusiųjų kreipimąsi, teisės filosofo, profesoriaus Saulius Arlausko, pagrindinė šio dokumento idėja - aiškiai pasakyti, kas Lietuvoje turi formuoti šeimos politiką. „Šiuo klausimu esama daug spekuliacijų ir atrodo, kad šeimos politika formuojama ne Lietuvoje,  kad  privalome kopijuoti tam tikrus svetimus modelius", - kalbėjo jis.

S. Arlauskas priminė, kad Europos Sąjungoje aiškiai pripažinta, jog šeimos politika yra valstybių narių diskrecijos klausimas - jos pačios turi apsispręsti, kokią šeimos politiką formuoti. ES pabrėžia, kad reikia perimti geruosius pavyzdžius, tačiau visa kita priklauso valstybių narių nuožiūrai. „Todėl kreipimosi iniciatoriai nori padrąsinti LR Seimą priimti tokį sprendimą, kuris atitiktų Lietuvos valstybės viziją ir jos žmonių nuotaikas, supratimą apie šeimą", - sakė S. Arlauskas.

Profesorius, pristatydamas pagrindinius kreipimosi akcentus, aiškino, jog kalbant apie šeimą reikia vadovautis ir Europos Sąjungos dokumentais, kur vienareikšmiškai pasakyta, kad tradicinė šeima - tai vyro ir moters santuoka. Pasak S. Arlausko, tai pabrėžiama ir Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje, ir Tarptautiniame politinių ir pilietinių teisių pakte bei Europos žmogaus teisų ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje. Teisininkas įspėjo, jog esama labai daug spekuliacijų žmogaus teisių tema. Todėl „nereikia suprimityvinti ir vulgarizuoti žmogaus teisių supratimo. Žmogaus ir piliečių teisų deklaracijoje yra aiškiai pasakyta, kad žmonių laisvė išplaukia iš žmogaus protingo ir sąžiningo apsisprendimo. Jei kalbame apie laisvę tuoktis, šeimos narių teises, tokiu atveju mes turime argumentuoti savo sprendimus."

Taigi, anot S. Arlausko, kita šio kreipimosi idėja yra surengti nacionalinį forumą, tarsi tribūną, „kurioje visi, turintys racionalių argumentų, galėtų ir turėtų pasisakyti bei būti išgirsti - kas yra šeima, santuoka ir kokia šeima ar santuoka Lietuvoje turėtų būti įtvirtinta."

Filosofas K. Stoškus: Norisi ištiesti Seimui ranką

 
 

Spaudos konferencijoje kalbėję filosofas dr. Krescencijus Stoškus Seimo narių bendrą iniciatyvą dėl Konstitucijos 38-ojo straipsnio papildymo pavadino „retu įvykiu". „Nors esu linkęs į neviltį ir pesimizmą, dabartinės padėties dramatizavimą, kadangi jėgų, stabilizuojančių mūsų gyvenimo būklę yra labai nedaug, todėl šiandieną įsivaizduoju kaip stebuklingą įvykį, kuriame norisi ištiesti ranką Seimui ir dirbti kartu", - sakė dr. K. Stoškus.

Pasak filosofo, šiandien vyksta tam tikras chaotizacijos procesas, todėl „mes dabar labai viltingai žvelgiame į šį Seimo dokumentą, visų partijų, frakcijų, suvokiančių žmonių sutarimą, kurie gali pasakyti  mūsų vadinamajai liberalizacijai stop". Dr. K. Stoškus prisipažino, kad jis į nepriklausomybę atėjo kaip žmogus, siekiantis liberalizacijos, ir laisvė jam buvo didžiausias turtas. Tačiau, pasak jo, šiandien „laisvė peraugo į savivalę, savivalė į chaosą, o chaosas į valstybės griovimą".

„Kiekviena  net pati protingiausia idėja, nuvesta iki loginės pabaigos, yra absurdas. Tūkstančius kartų civilizacijos istorija tą patvirtina. Šiandien ginčijama viskas, abejojama viskuo", - įspėjo filosofas K. Stoškus.

Pasak jo, „bėdos, kurios griauna valstybę iš vidaus gali būti pavojingesnės už bet kokį išorinį priešą". Todėl filosofas paragino toliau siekti bendradarbiavimo ir sutarimo esminių vertybių tautos ir valstybės išlikimui klausimas. O viena šių pagrindinių vertybių - tai šeima.

„Šeimoje yra visa valstybė - tai ir kartų santykiai, ir paklusimo, administravimo santykis, sugyvenimo, bendros ekonomikos. Iš tikrųjų mažiausia valstybėlė yra šeima", - apibendrino jis.

 

 

 

Žurnalistas V. Budnikas: Valstybė turėtų įsipareigoti saugoti santuoką

Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas , žurnalistas Vytautas Budnikas spaudos konferencijoje paaiškino, dėl ko vyksta ši diskusija ir „laužomos ietys". Pasak jo, projekte, kurį patiekė Seimo nariai, iš esmės nieko ypatingo nėra, tik tiek, kad valstybė įpareigojama saugoti santuoką. Atsiranda tokia formuluotė: šeima sukuriama, sudarius santuoką, ji taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės, o valstybė saugo ir globoja ne tik šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę, bet ir santuoką.

V. Budnikas išvardijo organizacijas ir valstybės institucijas, kurios tam priešinasi, kaip antai, Teisės institutas, Lygių galimybių  plėtros centras ir kt. Tačiau tam pritaria Vytauto Didžiojo universiteto, Vilniaus universiteto atstovai, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas prof. Stasys Stačiokas, Nacionalinė tėvų ir šeimų asociacija bei daugelis kitų.

V. Budnikas pateikė trumpą apžvalgą, kaip šeima ir santuoka traktuojama kitų Europos valstybių konstitucijose. Pavyzdžiui, Austrijos civiliniame kodekse šeimos santykiai grindžiami santuokos sutartimi. Du skirtingų lyčių asmenys pareiškia savo valią gyventi neišardomoje sąjungoje bei gimdyti ir auklėti vaikus. Belgijoje  civilinė santuoka turi būti atlikta prieš santuokos palaiminimą. Vengrijos konstitucijoje pabrėžiama, kad šeima ir tauta yra svarbiausias koegzistavimo pagrindas. Latvijos konstitucija saugo ir remia vyro ir moters santuoką, šeimą, tėvų ir vaikų teises. Estijos Konstitucijoje nurodyta, kad „šeima, kaip visuomenės išsaugojimo ir tautos vystymosi pagrindas yra saugoma valstybės".

V. Budnikas apgailestavo, kad lyginant su tuo, kaip kitų Europos šalių konstitucijose įtvirtinta santuokos ir šeimos apsauga, Lietuva gan abejingai žvelgia į šeimą, valstybė jai skiria labai mažai dėmesio. „Todėl pasiūlymas sutvirtinti šeimos ir santuokos institutą bei teisinius santykius tarp žmonių, siekiančių sukurti šeimą, yra labai sveikintinas dalykas. Žmogaus teisių organizacijos ryžtingai palaiko tuos Seimo narius, kurie teikia pasiūlymus ir visokeriopai juos rems", - patikino V. Budnikas.

S. Sondeckienė: Europa daug dėmesio skiria anomalijoms ir tiek mažai tikrai realybei

Profesorė Silvija Sondeckienė - taip pat vien Mokslo, kultūros ir meno darbuotojų kreipimosi į Lietuvos Respublikos Seimo narius bei visus Lietuvos piliečius, raginantį  apginti šeimos ir vaikų ateitį Lietuvoje autorių,  paragino atsigręžti ir į gražias Lietuvos šeimos tradicijas, o ne vien dairytis į Europą. „Keista, kad Europos Parlamentas tiek dėmesio skiria anomalijoms, ir tiek mažai dėmesio tikrai realybei, tikroms šeimos vertybėms", - stebėjosi profesorė.

Pasak jos, pagrindinės šeimos vertybės turėtų būti meilė, atsakomybė, tarpusavio supratimas ir pareigos vaikų auklėjime. Ji ypač pabrėžė vaikų auklėjimo ir jų pareigų, o ne vien teisių svarbą. „Vaikų auklėjimas yra mūsų valstybės dabartis ir ateitis. Esu sunerimusi dėl visų tendencijų, ateinančių iš Europos. Kas yra šeima? Šeima yra mama ir tėvas. Ir jų pareigos šeimoje skirtingos, bet jie kartu augina vaiką ir augina jame visas būsimo piliečio pagrindines savybes", - pabrėžė ji.

A. Staponkus: konferencija ir kreipimasis - paruošiamieji darbai

Lietuvos kultūros politikos instituto direktorius Antanas Staponkus  konferenciją bei Mokslo, kultūros ir meno darbuotojų kreipimąsi į Seimą ir Lietuvos piliečius įvardijo kaip pasirengimo nacionaliniam forumui darbus.

Jis pabrėžė, kad, jo nuomone, nacionaliniame forume reikėtų analizuoti ne tik teisinius šeimos pamatus, bet ir socialinę šeimos padėtį, šeimos moralines vertybes, dvasinį kultūrinį gyvenimą, taip pat atkreipti dėmesį į vieną svarbiausių dalykų - vaikų ir tėvų, šeimos sveikatą.

Visuotinį piliečių forumą diskusijoms apie šeimos ir tautos ateitį konferencijos organizatoriai  ketina surengti šiemet gegužę.

Mokslo, kultūros ir meno darbuotojų kreipimąsi į Lietuvos Respublikos Seimo narius bei visus Lietuvos piliečius, raginantį  apginti šeimos ir vaikų ateitį Lietuvoje, pasirašė teisininkas prof. Saulius Arlauskas; violančelininkė prof. Silvija Sondeckienė; filosofas dr. Krescencijus Stoškus; Aldona Daučiūnienė; aktorė Elvyra Žebertavičiūtė; prof. habil.dr Arvydas Matulionis, smukininkas prof. Petras Kunca, architektas dr. Napalys Kitkauskas ir Antanas Staponkus.

Organizatoriai numato įsteigti  visus visuomenės sluoksnius vienijančią visuomeninę  instituciją, kuri galėtų atstovauti Seime ir Vyriausybėje ginant šeimos ir vaikų teises.

Konferencijoje taip pat pasisakė Seimo nariai Mečislovas Zaščiurinskas ir Rytas Kupčinskas.

Parengė Jurga Žiugždienė

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2014-04-15 08:20
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

Vyras

2014-04-23 12:07

Reikia ne šeimą ginti, o ginti vyrą nuo žmonos.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media